Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Su Ürünleri

Su Ürünleri Su ürünleriyle ilgili araştırmalar ve teknik bilgiler.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 03-05-2007, 08:29   #21
jellyfish
Oltacı

jellyfish kullanıcısının avatarı

konuyu açtığım mesajın sayfası yapılmış incelemenizi tavsiye ederim..

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

gözde armağan

14.01.84

su ürünleri mühendisi

izmir
jellyfish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 03-05-2007, 08:53   #22
jellyfish
Oltacı

jellyfish kullanıcısının avatarı

Yazlıkçılar ve Balık Çiftlikleri

--------------------------------------------------------------------------------

Uzun yıllardır Kamuoyunu meşgul eden Ege ve Akdeniz kıyılarındaki Balık çiftlikleri kıyılarımızdan yavaş yavaş açık denize çıkmaya başladı yani ofshore sisteme geçiyorlar.

1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu uyarınca uzun yıllar önce faaliyete başlayan çiftliklerin taşınması için Çevre Bakanlığı nın yenilediği kanunu kapsamı içine alınan çiftliklere yeni yer tespiti yapmadan ve yer gösterilmeden kaldırılmaları için kısa bir süre verilmesi yanlış ve haksız olduğu kadar akla başka soruları da getiriyor.

Çevre Bakanlığı kanun yenileme çalışması yapılırken TBMM sinde gelişmeleri izliyordum ve çiftliklerin nasıl gündeme geldiğine en yakın tanığım,bunu Denizhaber.Com'da daha önce ayrıntılarıyla yazmıştım,çiftlikler gündeme gelirken bir Zonguldak Milletvekili nin bunu son anda neden gündeme getirdiğini Çevrecilerden daha katı bir tutum izlediğini önce anlayamamıştım, benimde görüşüm alındığında buna Çevreci bir mantıkla yaklaşıp Balık çiftliklerine süre verilerek kıyılardan uzaklaşabileceğini ifade etmiştim tanıklar önünde.

Ancak Kanun çıkıp Çevre Bakanı açıklamalarını sertleştirdikçe çiftliklerin bir an önce kıyılardan çıkması gerektiği söylendikçe bu acele niye dedim ve Çeşme kıyılarında önce Sit alanı olan bir yerin daha sonra imara açılarak içinde Milletvekillerinin olduğu bir yazlık site yapıldığını bu site bittikten sonra imara açılan bölgenin tekrar Sit alanı olarak ilan edildiğini de biraz geç te olsa öğrendim.

Hem de kimlerin, listeyi bir görseniz dilinizi yutarsınız çünkü bu sayın vekillerin tamamı yazlık yapmaya geldiklerinde bizden de hızlı çevreci kesiliveriyorlar.

Bu Milletvekillerinin tamamı kıyıları kirletiyor dedikleri ve çiftliklerde yetişen balıkları yiyerek tatil yapıyorlar ,hayır biz çiftlik balığı yemiyoruz derlerse zaten suç işlemiş olurlar çünkü yaz aylarında tüm karasularımızsa balık avı yasakları var ve çiftlik dışında balık yediğini açıklayan bir vekil kaçak avcılık yapanları teşvik etmiş olur.

Bir başka şikayetçilerde turizmciler peki onlar yazın otel ve restoranlarda hangi balıkları tüketiyorlar acaba,peki kıyılardaki tüm otel ve restoranların atıkları nereye gidiyor dersiniz.
Madem çiftlikler kirlilik yaratıyor,kirli yerde balık yaşar mı kefal mi sandınız Çipura yada Levreği .o zaman neden yiyorsunuz.

İzmir Çeşmenin hemen karşısında Dünyada tek sakız tekeli olan Yunanlılara ait Sakız adası var,bir zamanlar Ege kıyılarında da sakız vardı neden çoğaltılacağına kesildi,yok edildi ve bir tekel yaratıldı acaba ,yine Sakız adası tek başına kıyılarımızda üretilen çiftlik balıklarından
daha fazla balık üretiyor ve Adanın her yanın da balık çiftliği var neden oradan ses çıkmıyor orada çevreci yok mu orada turizm yok mu.

Tüm kıyılarımızda irili ufaklı 230 kadar çiftlik var üretimde Sakız adasına yetişemiyor,tüm çiftliklerin hemen kıyılarımızda kötü koşullar içinde olmasını ben dahil kimse kabul etmez zaten çiftlik sahipleri de kabul etmiyor,bizimde savunduğumuz gibi açık denize çıkmak için çaba sarf ediyorlar ancak hiç kimse yer göstermiyor sorumlu Bakanlıklar bir araya gelip yer tespiti konusunda bir çalışma yapamıyorlar,işi Çevre bakanlığında daha denizi görmeyen adamlara çiftlikler konusunda yetki verip bu işi çözmeleri isteniyor.Beni bu lafıma kızgınlı gösterenler olabilir ama demokratik platformlarda tümünle tartışmaya da hazır olduğumu burada belirtmek isterim hani Hodri Meydan programı var ya.

Deniz içinde yaşanmakla onu anlamakla çözülür ancak bizde her zaman işler tersine çıkarına işliyor.Gazipaşa da orkinos çiftliklerine tepki gösterenler Belediyenin çöplüğüne bakarlarsa asıl kirleticinin kim olduğunu göreceklerdir.

Denize yakın bir yere dökülen çöpler yağmur ve rüzgarlarla tekrar denize karışıp daha sonra kıyılara vurduğunda bunları Orkinos balıkları mı yapmış oluyor.Bodrum ve Çeşme kıyılarında sık ağlarla kaplı olmasına karşın denizden dalgalarla giren poşet ve atıkları Çipura yada Levrek lermi yapıyor.

Balık ve kuşları markalandırarak takip altına almak yerine naylon poşetleri ve benzer artıkları markalarsak kıyılarımızdan denizlere dökülen çöplerin dönüp dolaşıp yine bize döndüğüne tanık olursunuz.

Balık Çiftlikleri avlanma yasakları süresince ülkemizin Su Ürünleri kaynaklarının korunması yönünde hayli etkili oluyor,ayrıca nesli tükenen türlerinde üretilmesinde önemli adımlar atıyorlar,kıyılardan uluslar arası sulara yakınlaşan Balık çiftliklerini fırtınalı havaların yanı sıra balık korsanları ve beklenmedik deniz kazaları bekliyor ,buna rağmen Çiftlik sahipleri yer gösterilmesi ve yeterli süre verilmesi durumunda açık denize çıkmaya kararlılar.

Kurulan yeni sistemler beklide dünyada örnek olacak sistemler. Bazı milletvekillerimiz turizm gelirleri daha önemli çiftlikler ne kazandırıyor diye düşünüyorlar ancak turist balık yemek ister turiste balık yedirmek için balık ithal ederseniz turizm gelirleri neye yarar?

Ülkemizde halen ihracattan çok ithalat var kimi kandırıyorsunuz , turizmciler bile dışarıda kesilen komisyondan şikayetçi paralarını tam alamıyorlar, bu yetmiyormuş gibi şimdi başka senaryo devreye giriyor, tamam balık çiftlikleri kıyılarımızda yılın sadece bir ayını tatil yapacaklar için kötü görüntüye neden oluyor, ya tüm kıyılar turizme açıldığında ve beton yığını haline geldiğinde ne olacak denizler kirlenmeyecek mi,görüntünüz bozulmayacak mı tüm doğa ve sit alanları tahrip olmayacak mı?

Assos buna benzer örnekler o kadar fazla ki. Orkinos çiftliklerine karşı çıkanların çoğunun Sit alanı içinde kaçak evleri yazlıkları var hem de senede sadece 1 ay oturacakları ölü bir yatırım için ve çoğunun mahkemeleri halen devam ediyor. Ama toplumda saygınlığı da elden bırakmıyorlar.

Ancak bu çiftliklerden devlet eliyle kurtulduktan sonra, istediği gibi inşaatı dikecek, Hükümetlerin bir an için biz Çevrecilerin sesine kulak verip Balık Çiftliklerini
düzene koyacaklarını beklerdim ancak bu henüz olmadı.

Balık çiftlikleri sahiplerinin avukatı değilim ancak bir yanlışlığı düzeltelim derken başka bir hem de daha büyük bir yanlışlık yapılmasına karşıyım ve bu yanlışlıklar içinde hükümet ciddi kararlar alıyor. Devletin Denizcilikle ilgili kurumları bir araya gelip ivedi olarak koordinasyon sağlayıp çiftliklere yer göstermeli ve süre tanımalıdır. Aksi halde sakızda tekel olan Yunanlıların Sakız Adası aynı zamanda balık çiftliklerinde de tekel olacaktır.

Balık fiyatlarının kırmızı etten ucuz olması,dünyada tüketilmesi gereken en sağlıklı besin olması hususlarına girersek işin başka tartışılmaya değer tarafları ortaya çıkar,biz bunları birkaç ay evvel Balık Çiftlikleri ve Kıyılarımız adlı bir panel de enine boyuna tartışmış ve ilgili tüm kurumlara bilgi vermiştik ama onlar halen bildiklerini okuyorlar,devir onların devri masa başında Dünyayı ben yarattım edası ile iş görenlerin devri ama bunlarda geçer biz hep birlikte neler gördük neler.

Çıkar lobileri oyunlarını sürdürüyorlar,ancak bu Ülke de geçmişten ders alan insanlarda var ve bu Ülkenin Büyüklüğü bilen insanlarda var, hiç kimseye alet olmadan ve yeni SAKIZ tekelleri yaratmadan bu işleri çözecek insanlar yerini alır, bu yazdıklarım genel anlamda ifadelerdir, Balık çiftlikleri genel oyunun içinde bir parçadır sadece.

-denizhaber-

siz çipurayı levreği kefal mi sandınız? o zaman neden yiyorsunuz?
bugünün lafı bu olsun)

gözde armağan

14.01.84

su ürünleri mühendisi

izmir
jellyfish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-2007, 09:08   #23
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Muvaffak abi öyle ilginç şeyler yazıyorsun ki inanılır gibi değil. Kuş uçmaz kervan geçmez yer demişsin Mersin Körfezi için, senin zihniyetin ulaşımı olmayan yer neresi olursa olsun çiftlik kurulur, denizin anası ağlatılır, nasıl olsa insanlaryol yok gidemiyor ya ne olursa olsun zihniyeti. Yazık oralarda tekneyle balık avlamaya giden arkdaşları yada Sığacık'tan çıkan gezi teknelerindeki vatandaşları hesaba katmaman çok yazık. Resimde 2-3 havuz var demişsin ne mutlu havuzları görmüşsün. Peki havuzların olması gerektiği derinliği, kıyıya uzaklığını ve en önemlisi su sirkülasyonu ve akıntının olmayacağı bir körfez olduğunu görememişsin. Sen istersen balık çiftliklerinin olduğu koyların resimlerini yayınlarım ben burada sen gidip göremesende buradan sen ve öğrenmesi gereken arkadaşlar bilgi sahibi olmuş olur.

Tekrar söylüyorum. Ben balık çiftliklerine karşı değilim sadece olması gereken kriterlerde çiftlikler kurulsun ve faaliyet gösersin. RASTGELSİN.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-2007, 10:53   #24
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Muvaffak Abi dediğin kirlilik kaynaklarının varlığına aynen katılıyorum ve onların da denetim altına alınması gerek diyorum. Ama Çeşme gibi bir yerde, 3 m derinliği olan bir suda ve dalga olmayan bir zamanda çevredeki iki çiftlik yüzünden dibi göremeyecek hale gelmişse denizler ben bu çiftliklerin açığa taşınması yönünde konuşurum.

Bir denetimsiz uygulamanın daha kötü olduğunu iddia edip diğer denetimsiz uygulamayı başıboş bırakmak çok yanlış bir yaklaşım diye düşünüyorum. Gözde Hanım'ın son yazısında yer alan arazi talanları da bir başka sorun. Ben bütün sorunların üstesinden gelinmesinden yanayım, birini yaparken diğerini bozmaktan değil...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-2007, 11:12   #25
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
jellyfish tafarından gönderildi
konuyu açtığım mesajın sayfası yapılmış incelemenizi tavsiye ederim..

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Sayfayı inceledim, sonda çeşitli ülkelerle ilgili verilmiş olan uydu fotoğraflarına da baktım. Dikkatimi çeken nokta şudur: Japonya hariç diğer ülkelerde örnek olarak verilen çiftlikler kapalı koylar içerisinde değildir. Ayrıca tüm çiftlikler derin sularda yer almaktadır. Yani Türkiye'de yapılması istenenden farklı bir durum yoktur kanımca...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-2007, 17:48   #26
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Yazıları başından beri takip ediyorum öncelikle bilgilendirmeler için teşekkürler.
Fakat şöyle bir durum var ki ben burda okuduklarıma değil gözlerimle gördüklerime inanıyorum. Geçtiğimiz ekim ayından bu yana balık çiftliklerinin olduğu 100 koy varsa 95 ini gezip avlanma fırsatım oldu. Malesef durum çok vahim hele hele mersin koyu resmen istila altına alınmış haritada 3 çiftlik görünüyor ama en az 10 ayrı işletme var ve 100lerce kafes bulunmakta. Kıyıların hepsindeki ortak nokta yem artıklarından dolayı kayalarda saç gibi yeşil yosunlar, yine kayalarda yaşamını sürdüren midyeler. Şimdi Gözde hanım siz daha iyi bilirsiniz yanlışım varsa düzeltin lütfen. midyeler suyun kirli oldukları yerlerde yaşarlar ve yılda tam miktarını hatırlamasamda 1000 metre küp civarı suyu filitre edip temizlerlermiş. Diğer yeşil yosunları ise temiz yerlerde hiç görmedim bir iç körfezde var birde balık çiftliklerinin bulunduğu koylarda. Suyun bulanıklığı ayrı bir üzücü nokta balık çiftliğinin olduğu bir koyda durgun bir havada 2 metre dibi görmek bile mümkün değildi ve suda uçuşan tortu balık çiftliklerinden geliyordu diye tahmin ediyorum. Bulanıklık yüzünden sadece 1 koy ilerde başka bir yerde suya girdik inanın sanki Haluk Cecan belgeseli izliyorum gibi hissettim kendimi.
Son olarakta balık çiftliklerine karşı olmadığımı söylemek istiyorum. Geçtiğimiz ay içersinde atv bodrumda balık çiftliklerinde sualtı ve su üstü çekimleri yapmış. Çiftlikte sinarit-sargos-kınalı sargos-çupra-levrek üretimi yapılıyordu. Ve çiftlik işletmecisinin alnından öpmek istedim. çiftlikler kıyıdan 1,5 mil açıkta 75 metre derinlikte kurulmuştu. Bu işletmeci böyle bir çiftlik kurabildiyse diğerleride en azından çiftliklerini daha uygun yerlere taşıyabilirler ve yeni kurulacak çiftliklerinde böyle olması gerekir.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-2007, 18:00   #27
mufi
Guest

Haldun cum benim zihniyetim ''kurulur değil''zamanında adamlar izin istemiş ve/veya yer göstermiş orası verilmiş. ben olaya bu gün bakıyorum. şu an için yerleşim yerinin olmadıgı bir yer. olarak tabir ediyorum.ve diyorumki bu gün orada köy+kasaba +otel vs yok.yani bu gün için onlar balık üretiyor vatandaş yiyiyor.
gelecekte ne olur bilemem. ama bu ülkede bir tek balık çiftlikleri yok. kıyıda köşede.
ormanı kesip golf sahası yaparız izin çıkar.
bir dönüm araziye 2 adet blok apartman sıgdırıp 10 kat çıkarız izin çıkar.
dere/nehir kenarına fabrika yaparız izin çıkar.
denize sıfır otel yaparız izin çıkar.
onu yaparız /bunu yaprız izin çıkarda.
allaha aşkına bir balık çiftliğimi kaldı memlekette sorun olan..
varsın alsınlar acıga ya yeriz / ya yemeyiz. balıgı yersekte kg fiatı herhalde 20 ytl den yeriz
gözde ne demiş??(Tüm kıyılarımızda irili ufaklı 230 kadar çiftlik var))
varsınlar hepsini kapatsınlar..yada yola getirsinler
ama denizleri temizlemek için/ denizleri ve akarsuları kirleten düzeltilmesi gereken ayrıca Türkiyede kalan kaç adet fabrika ve turizm tesisi var yada devletin ta kendi kuruluşları ...onuda merak edenler hesaplasın..
teşekkürler

Bu mesaj en son " 03-05-2007 " tarihinde saat 18:03 itibariyle mufi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-2007, 20:21   #28
gokseldbuga
Guest

Konuyu Gözde daha iyi bilir sormak istiyorum. Bizim ülkemizde ihracatı yapılan deniz ürünlerinin ekonomiye katkısı ne kadardır?
Bu ticarette öncü olan devletlerin kazancı ne kadardır?
Bunları ithal etsek aradaki fark ne olacaktır? ( vatandaşın deniz ürünleri tüketmesi de gözönüne alınmalıdır).
Bunun yanında çeşitli güvenlik prosedürlerine uymak zorunda olan fabrika ve turistik gelirlerin ekonomik getirisi ne kadardır?
Karşılaştırmayalım yanlış olur diyorum ama kurtulamıyoruz. Her yanlışa göz yumacağımıza biraz sesimizi yükseltsek bu durumda olmazdık ama biz uyutuluruz.
Ormanı kesip villa yapana da karşıyım karadan 10 mt ötedeki balık çiftliklerine de. Bu yazıyı yazan değerli insan kıyıdaki deniz çiftliği ile açık denizdeki çiftliğin hem ekomonik hem de zararı & yararı açısından bir karşılaştırma yapsaydı daha uygun olurdu. Zira ( fabrika + ciftlikler) 2 yanlış bir doğru yapmıyor malesef
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-2007, 20:34   #29
balic
Miço

balic kullanıcısının avatarı

göksel abi ben bu konu hakkında fazla bilgi sahibi olmamakla beraber şunları söylemek istiyorum : ihracat yapan şirket kişi yada kuruluşlar teşvik olayları kolay kredi avantajları vs vs gibi kolaylıkları kullanıp kısa yoldan daha fazla kazanç sağlama amacındadır yada bana öyle geliyor ... yani kısacası biz balığı üretelimde TÜRKİYE ye X tutarındaki $ ı kazandıralım die bakmazlar gibime geliyo yanlışım varsa düzeltin lütfen
Eski 04-05-2007, 08:39   #30
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Muvaffak abi, işte bizleri bu durumlara getiren olayda bu değil mi? Zamanında izin almışlar, yerleşim yok kuş uçmaz kervan geçmez. Diyorsun oranın bakirliği bu şekilde bozuluyor dolayısıyla. "BEN OLAYA BUGÜN BAKIYORUM DİYORSUN" Biraz geyik gelebilir ama "BUGÜNLER DÜNLERİMİZİN YARINLARI" Bu durumda o zaman yapılan bir hatanın telafi edilmesi için burada bu kadar çok yazışıyor, tartışıyoruz.

Ben diğer çevreye ve denizlere etki eden mevzulara girmek istemedim, fakat Ferhat çok güzel bir noktaya değinmiş. Rant getirecek her yere her türlü izin çıkar. Dolayısıyla bu balık çiftliği olmuş, fabrika olmuş, 10 katlı bina olmuş, farketmez. RASTGELSİN.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları