Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN

DENİZ AVI KARADAN Denizde olta ile balık avı hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 14-06-2007, 17:42   #1
canakkale
Miço

canakkale kullanıcısının avatarı

Varsayılan Balik sepetleri

arkadaslar bundan 1-2 sene evvel marmaris ve kas ta bu balik sepetlerinden görmüstüm fakat bunlarin tam olarak ne amacla ve nasil kullanildiklarini bilmiyorum icine neler konuluyor? bunlar yuvarlak tel den sepetler. bu konuda blgisi olan arkadaslar varsa bunu ögrenmek isitiyorum simdiden hepinize sonsuz tesekkürler. rastgelsin.
Eski 14-06-2007, 18:43   #2
Çağatay
Miço

Çağatay kullanıcısının avatarı

Volkan'cığım, gördüğün bu balık sepetleri adı üstünde balık yakalamaya yarıyor. Bunların ağzı yapısı itibari ile balığın içeri girmesine elverişli ama dışarı çıkmasına elverişsizdir. Yani balık içine bir kere girdi mi bir daha çıkamaz. Tabi balığın sepetin içine girmesi için, sepetlerin yemlenmesi gereklidir. Bu amaçla sepetlerin içine balığı cezbedecek ve kolay dağılmayacak yemler konur ve balığın bulunduğu meraya bir iple bırakılır. İpin ucuna da sonradan yerini tespit etmek için bir şamandıra bağlanır. Belli bir süre sonra sepetler kontrol edilir, eğer içinde balık varsa, çıkarılıp afiyetle mideye indirilir.
Eski 14-06-2007, 18:49   #3
canakkale
Miço

abi verdigin bilgiler icin cok sagolasin bisey daha sorcam bu sepetlerin icine ne gibi yemler konuluyor???
Eski 14-06-2007, 18:50   #4
canakkale
Miço

benim anladigim kadariyla canli yem ve birakma icin cok güzel balik yakalama yöntemi hemde zahmetsiz.
Eski 14-06-2007, 19:01   #5
Çağatay
Miço

Alıntı:
canakkale tafarından gönderildi
abi verdigin bilgiler icin cok sagolasin bisey daha sorcam bu sepetlerin icine ne gibi yemler konuluyor???
Genelde, ekmekle beraber temizlenen balık artıkları ya da kokusuyla cezbetsin diye ezilmiş sardalye de konabilir benzer balıklar da.

Tek başına ekmek koyarsak dağılma konusunda pek problem çıkmaz ama daha cazip olsun diye bunun yanına balık artığı vs. gibi dağılmaya müsait yem koyacaksak, bu malzemeyi gözlü bir fileye (örneğin soğan filesi) koyup, filenin ağzını bağlayıp, ince tellerle (ya da iple) sepetin alt kısmına bağlayabiliriz. Bir de denizde gel git ve akıntı fazla olan bir yere sepeti indireceksek, eğer dibi seçebiliyorsak (deniz berraksa) sepeti dibin çukur olduğu yerlere bırakmakta fayda var. Böylelikle sepetin sürüklenmesini en aza indiririz.

Yemlik canlı balığı bilmem ama, bu sepetlerin içine mis gibi karagözlerin, çupraların girdiğine de tanık oldum ben. İşte o zaman tadından yenmiyor.

Bu mesaj en son " 14-06-2007 " tarihinde saat 19:06 itibariyle Çağatay tarafından düzenlenmiştir....
Çağatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-06-2007, 19:19   #6
canakkale
Miço

cok sagolasin abi ben simdiden sabirsizlanmaya basladim cünkü bu sene bu yöntemi yapicam uzunzamandan beri bu aklimdaydi. tekrardan rasgelsin.
Eski 14-06-2007, 19:28   #7
nevzat
Kaptan

nevzat kullanıcısının avatarı

Volkan tabii içerisine koyacağımız yem çeşitlerini zenginleştirebiliriz.Midye,deniz kestanesi ,çeşitli kabukluları ezip toprak yada kumla karıştırıp sepetin dibine gözenekli bir bezi tutturup ,sepetin içine bu malzemeyi koyma suretiylede sargoz,karagöz,çupra gibi balıkları yakalayabiliriz.Ayrıca ekmek ve bi çeşit yosun konmak suretiyle de sarpa yakalama şansımız vardır.
Eski 14-06-2007, 19:35   #8
Çağatay
Miço

Sevgili Volkan o zaman şunları da ilave edeyim. Sepetin öyle sahilden çook uzaklara bırakılması gerekmez. Bırakacağın yer, geniş kumluk düzlükler olmazsa (taşlık, kırma taşlık, mahaller olursa) sepet avı daha verimli olabilir, zira uçsuz bucaksın bir kumluğun ortasındaki sepet, doğaya yabancı bir cisim olduğu için balığı ürkütebilir. Diğer dip yapılarında nispeten kamufle olur. Balığın yemlenme saatlerinden önce (akşam veya sabah suyu) bırakıp, bu saatler bitince fazla oyalanmadan sepeti kontrol et. Zira sepete giren balık, gerek stresten, gerekse çok dar bir alanda tabiatı gibi yüzemediği ve solungaçlarını tam çalıştıramadığı için bir süre sonra ölür ve sepetin dibine çöker. Balık sayısı sepetin içinde çoğaldıkça ölüm oranı artar, süresi kısalır. İşte bu anda, çıyan yengeç gibi haramiler iş başı yapar. Sepeti attım ertesi gün çıkarayım dersen, muhtemelen yenilmiş, emilmiş, balık artıklarıyla karşılaşabilirsin. Sana da rastgelsin.
Eski 14-06-2007, 21:10   #9
mufi
Guest

Alıntı:
canakkale tafarından gönderildi
arkadaslar bundan 1-2 sene evvel marmaris ve kas ta bu balik sepetlerinden görmüstüm fakat bunlarin tam olarak ne amacla ve nasil kullanildiklarini bilmiyorum icine neler konuluyor? bunlar yuvarlak tel den sepetler. bu konuda blgisi olan arkadaslar varsa bunu ögrenmek isitiyorum simdiden hepinize sonsuz tesekkürler. rastgelsin.
bahsettiğin konu muhtemelen pinter basık küre şeklinde üst tarafı acık içeriye dogru daralan konık yapı..sı olan giriş deliği var
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-06-2007, 23:26   #10
aserkansatı
Guest

Gülmeyin ama içine karpuz parçaları koyduklarını gördüm...Beni mi işletmişlerdi acaba...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları