Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Tabiatı ve Canlıları Koruma

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 14-07-2008, 08:51   #21
hasanova
Tayfa

hasanova kullanıcısının avatarı

Malesef bizim ülkemizde bu iş hep böyle, aynen trafik polisleri gibi, biz her kurala uyar ve elimizden geldiğince medeni şekilde trafikte seyir ederiz, birşeyler almak için 2 dk bir yere park edersin ve küt gelir hemen park cezasını yapıştırırlar, öbür taraftan adamın üzerinden kamyon geçer oralı olmazlar. Denizlerimizde de kendi amatör teknelerimizde en ufak eksiğe bile ceza kesmek için büyük çaba sarf eder sahil güvenliğimiz, hele hele eliniz yüzünüz düzgün, teknenizde az buçuk yeni birşeyse sakal aramak artık o kişiler için farzdır. Ama öbür tarafta av yasağı dönemlerinde denizlerimizin dibini kazıyan kişiler kontrolörlerin eline 3-5 kuruş sıkıştırıp, belkide yakaladığı balıklardan bir kaç kilosunu verip bu tip uygulamalardan kolaylıkla sıyrılabilmektedir. Velhasıl denizlerimiz bu şekilde katledilmeye devam edicek ve biz elimizden hiçbirşey gelmeden burada dertleşip durucaz. Düşünün ki Türkiye'miz 3 tarafı denizlerle çevrili, Liman şehirleriyle dolu bir ülke ve Deniz Bakanlığı tarzında bu konularla birebir ilgilenicek bir bakanlık bile yok.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 14-07-2008 " tarihinde saat 08:55 itibariyle hasanova tarafından düzenlenmiştir....
hasanova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 14-07-2008, 10:48   #22
walras
Kaptan

walras kullanıcısının avatarı

karanlıktan aydınlığa çıkışın tek yolu, kontrol mekanizmalarının görevlerini iyi yapmalarından geçmektedir. Bu kadar edebi yazının arasında neden halen sahillerde güvenlik sağlayacak kurumların işlerini daha doğru yapmalarına dair bir metin bulamadık ben de buna anlam veremiyorum...

Bu mesaj en son " 14-07-2008 " tarihinde saat 11:26 itibariyle walras tarafından düzenlenmiştir....
walras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-2008, 13:43   #23
emre97
Tayfa

emre97 kullanıcısının avatarı

bir oyda benden samet abi Saygılar sevgiler.
emre97 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-2008, 15:07   #24
çeşme35
Miço

çeşme35 kullanıcısının avatarı

Güzel bir kampanya bir oy daha.
Eski 14-07-2008, 23:41   #25
gerence
Kaptan

gerence kullanıcısının avatarı

Sayın
Yrd.Doç.Dr Meltem Dural
MKU Su Ürünleri Fakültesi
İskenderun/Hatay
Trolün ve gırgırın zararsız olduğu anlamındaki yazınızı dikkatle okudum...
Madem bu kadar zararsız av methotları; 3 mil açıkta çekilmesin, gelsin plajlara kadar girip çeksinler o zaman ? Neden 3 mil yasağı var ki ? Siz hiç trol çekilmiş bir deniz dibi gördünüzmü daldığınızda neye benziyor o denizin dibi ???
Şu trolün faydalarını bir zahmet edip bize de yazıverinde öğrenelim... Yakınımızdan geçerlerken alkışlayalım trolcülerimizi yaptıkları hizmetten dolayı..
Cevabınızı bekliyoruz hocam.. Saygılarımı sunarım..
Eski 16-07-2008, 00:51   #26
cyprinus
Oltacı

Lightbulb trol

Dip trolünün saha ve zaman yasakları vardır ve çoğu yerde yıl boyu yasaktır. Ben yazımda trolün faydalı bir av yöntemi mi olduğunu söyledim yada 3 mil açığından değil gelin kıyıdan mı çekin demek istedim. Hayır! Olayın dipteki balık yuvalarına zarar vermesi konusu üzerinde durdum çünkü 1-2 tür dışında balık yumurtalarının pelajik (yüzer) olduğunu deniz dibinde ufak ufak milyarlarca balık yuvası ve o yuvaları bekleyen anne ve baba balığın olmadığını söylemek istedim
Kısacası trol gibi gırgırında veya diğer avlanma yöntemlerininde kontrolsüz olduğunda aynı derecede zararlı olduğunu söyledim....Kısacası yanınızdan geçerken trol teknelerini alkışlamanıza gerek yok. Benim size vermek istediğim trol hakkında kısa bir bilgi idi.Yani trole evet kampanyası başlatmak değil. Teşekkürler
cyprinus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-07-2008, 01:29   #27
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
cyprinus tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Dip trolünün saha ve zaman yasakları vardır ve çoğu yerde yıl boyu yasaktır. Ben yazımda trolün faydalı bir av yöntemi mi olduğunu söyledim yada 3 mil açığından değil gelin kıyıdan mı çekin demek istedim. Hayır! Olayın dipteki balık yuvalarına zarar vermesi konusu üzerinde durdum çünkü 1-2 tür dışında balık yumurtalarının pelajik (yüzer) olduğunu deniz dibinde ufak ufak milyarlarca balık yuvası ve o yuvaları bekleyen anne ve baba balığın olmadığını söylemek istedim
Kısacası trol gibi gırgırında veya diğer avlanma yöntemlerininde kontrolsüz olduğunda aynı derecede zararlı olduğunu söyledim....Kısacası yanınızdan geçerken trol teknelerini alkışlamanıza gerek yok. Benim size vermek istediğim trol hakkında kısa bir bilgi idi.Yani trole evet kampanyası başlatmak değil. Teşekkürler
Bende biraz konuşayım o zaman. BaLık yumurtaLarının yüzer oLması tamam güzeL bişeydir yumurtaLardan baLıkLar çıkar ama beLLi bi süre sonra dibe indiğinde 1 cm de oLsa troLün ağLarının içinde kaLıcaktır çünkü hiç bi şekiLde affetmek gibi bi yasası yok troLün , önüne geLeni içine aLır bu bir köpek baLığıda oLabiLir daha yeni doğmuş ıstakoz yavrusuda oLabiLir. Bence tabiata en çok zarar veren kötüLükLerin başında geLir troL iLe avcıLık.

Hiç bir zaman düz kumLuk zeminde baLık buLamayız neden mi baLık zeminde azda oLsa yosun tabasıdır ufak kayaLık zemindir ya da benzeri şeyLerdir onLarın üzerinde av yapar ama sizin dediğiniz oraLar yuvaLarı değiLdir onLarın. Yosun ve midyeyLe besLenen baLık kumun üzerinde oLuşan yosunu da yer sizin görüşünüz ama kumun üzerinde ne doğru düzgün midye oLuşur ne de yosun oLuşur. O yüzden küçük yuvacıkLar zamanLa mercanLarında etkisiyLe büyüyerek büyük yuvaLar oLuşturur , bunLar sürekLi yatıcakLarı yuvaLar değiLdir beLki ama av yapmak için uğruyacakLarı nacizane mekanLardır.

KarasuLarımıza 3 miL değiL 3miLyon miL yakından av yapmaLarına karşıyım !!

SaygıLarımLa.
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-07-2008, 02:46   #28
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Thumbs down

Alıntı:
cyprinus tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sayın Meltem Dural;
Verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Ancak sanırım farklı açılardan olaya bakıyoruz. Trolün zarar verdiği asıl konu balık yumurtası değil ki ?? Veya bizim karşı çıktığımız konu balık yumurtalarının yok olması değil

Trol avcılığı, küçük - büyük, kabuklusu, omurgalısı, eklembacaklısı, memelisi ne var ne yok hepsini sürüyüp geçer. Yani karşı çıkışımızın ve tartışmamızın esas sebebi balık yumurtaları ile ilgili değil. Daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi, Trol ile yapılan avcılık, balık ekolojisini tamamen altüst ediyor. Balık yumurtaları ve plaktonlar trol gözeneklerinden kaçabilseler dahi yumurtadan çıkmalarından itibaren zaten trolde yerlerini alıyorlar.

Şimdi bakınız; yalnızca biz değil GreenPeace örgütü de Trol avcılığına karşı tüm dünyada mücadele ediyor. Deniz yıldızından istakoza, mürekkep balığından isparosa, deniz kaplumbağasına kadar ne var ne yok içinde. taş toprak dahil Bunun bilinçsiz avlanma ile de bir ilgisi yok aslında. Trol denen avlanma tipi Japonlar tarafından bulundu ve japonlar balık türlerindeki azalma yüzünden trol avcılığından resmi olarak vazgeçmiş durumdalar.

Bilmiyorum hiç bir trol çekildikten sonra içinden çıkanları gördünüz mü ? onbinlerce balık, midye, taş, mürekkep balığı, deniz yıldızı deniz anası vs. vs. çekilen ağda işe yarayanlar toplasanız 100-150 tane balıktır. Ama onbinlerce diğer deniz canlısı güverteden aşağıya ölü olarak boca edilir.

Bizim trol konusuna karşı çıkışımız bilinçsiz bir tarafgirlik değil, tam tersine denizle içiçe insanlar olarak trolün etkilerinin neler olduğunu yerinde görerek gösterilen bir tepkidir.

Buyrun size Trol denen nesnenin acımasızlığına birkaç örnek.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-07-2008, 13:09   #29
ERCAN48
Oltacı

Trole hayır kampanyasını destekliyorum.
ERCAN48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-07-2008, 19:04   #30
cyprinus
Oltacı

Bakınız,
Tabiki trol operasyonuna çok çıktım ve neler çıktığını gördüm...ve tam tersi sizlerin bilinçsiz bir tarafgirlik yaptığınızı da asla söylemek istemiyorum aksine bu bilinçliliğinizden dolayı sizleri kutluyorum...denizlerle ilgilenenlerin sadece bizler olduğunu görmemek ne mutlu...
Ben sadece trolle ilgili bir parağraf açarak bilgi vermek istedim ama ne yazıkki gördüğüm...burdaki insanların beni YAŞASIN TROL pankartını en önde taşıyan bir şahıs olarak nitelendirmesi oldu....
Trol zaten yılın çoğu zamanı çoğu bölgede yasak.ama ne yazıkki kaçak olarak kullanılmakta burada ne yazıkki devletimizin denetimi yetersiz kalmakta..asıl sorunda burada...
Kısacası tabiki bende trole hayır kampanyasını destekliyorum....
cyprinus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları