Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Makara - Makinelerle İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 30-01-2007, 11:43   #11
giritli
Kaptan

giritli kullanıcısının avatarı

Alıntı:
katiti tafarından gönderildi
İsmail Abi ne yaptın, bu makineler 600-700 g ağırlığında, bunlarla at-çek yapsak kolu orada bırakırız bir saat içinde ...
ismail abicim mertikom çok doğru söylemiş...benim kullanım tarzım çoğunlukla at ve bırak olucak abi...
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

giritli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 30-01-2007, 11:47   #12
giritli
Kaptan

bu arada alıcağım surf makinanın dişlilerinin çok sağlam olmasını istiyorum çünkü kim ne derse desin katitide de kullanmayı düşünüyorum....kafa yapısının oldukça büyük olması nedeniyle oltayı sudan toparlamak çok daha kolay ve çabuk olur diye düşünüyorum...sırtı için mertikomun aldığı gibi ufak tefek şirin çok pahalı olmaya ama işimi görecek bir cep çıkrığı alıcam ayrıca...

Eski 30-01-2007, 12:15   #13
ismail çakır
Kaptan

ismail çakır kullanıcısının avatarı

Alıntı:
giritli tafarından gönderildi
ismail abicim çok teşekkür ederim ama bunların en ekonomiği bile pahalı...
mesela ilk resimdeki shimanonun türkiyedeki satış fiyatı 1.250-1.500 ytl civarında....mağaza sahibi bunu alanın fotoğrafını çerçeveletip dükkanına asacakmış....
onurcuğum,
bune be. 1.500 ytl. servet bu yahu bir makinaya bu parayı ben veremem ama alır ve buralara gelırsen bir bakabiliriz. mertin bahsettiği ağırlığı telore deriz ama fiatı ııh.
selamlar
Eski 30-01-2007, 12:22   #14
giritli
Kaptan

abi satıcı fiyatını söylediğinde adamın suratına bir bakışım vardı kiiiiiii.....
adam içimden 7 cettine sövdüğümü anlamıştır sanırım...

Eski 30-01-2007, 13:18   #15
giritli
Kaptan

yurtdışı internet sitelerinde yaptığım araştırmalara göre shimano aero technium xt 10000 in fiyatı 360 £ den 230 £ e düşmüş....eBay da bir tane buldum 180 £...yani nerdeyse 2/3 fiyat farkı var...

Eski 30-01-2007, 16:05   #16
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Alıntı:
bu arada alıcağım surf makinanın dişlilerinin çok sağlam olmasını istiyorum çünkü kim ne derse desin katitide de kullanmayı düşünüyorum....kafa yapısının oldukça büyük olması nedeniyle oltayı sudan toparlamak çok daha kolay ve çabuk olur diye düşünüyorum...sırtı için mertikomun aldığı gibi ufak tefek şirin çok pahalı olmaya ama işimi görecek bir cep çıkrığı alıcam ayrıca...

Onur kardeşim yazını nasıl yorumlayacağım bilemiyorum. Ama makinelerle ilgili bilmen gereken hangi makina nerede kullanılır? Alacağın makineyi nerede kullanmak istediğin konusu yada ne için hangi makina?Makineler hakkında biraz detay sor satıcılara. Alacağın makinayı nerede kullanacağın konusunda konuş mesela yada hangi makina nerede kullanılır şeklinde. Makinalar ile ilgili çok yazılar var sitede bunlarada göz gezdir istersen.

Surf makinası başlı başına farklı bir amaca hizmet eder. Bu makina tamamen oltayı maksimum uzaklığa atabilmek için dizayn edilmiştir. Böyle bir makineyle katiti yapılmaz.

Makinenin kafa yapısı büyük olması demek misinayı çabuk toplayacağın anlamını taşımaz. Misinayı süratli sarabilmek için makinaların üzerindeki devir sayısı baz alınır.

Sırtı içinse Mert'in aldığı çıkrık en küçük boy. Mert de sırtıda ne randıman vereceği konusunda tecrübe etmeden bir şey diyemiyor. Bu sebeple sırtı konusunda da yazılanları okursan fikir sahibi olabilirisin. Bu konu ile ilgili sırtı çekeceğin durumda söz konusu, yüzeyden mi,dipten mi? Her iki durumdada orta karar bir makine olmalı.

Bir üstadın lafı var. DENİZ PARASI OLANI SEVER diye. Hepimiz en iyi donanımla en iyi balığı yakalamayı isteriz, ama donanımla birlikte işin diğer boyutlarınıda ele almak lazım nerede, ne zaman, hangi yemle, hangi balık ve birazda şans. Bütün bunlarla beraber işin ekonomik boyutu da bir çoğumuzun hevesini kursağında bırakıyor. RASTGELSİN.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-01-2007, 17:02   #17
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Öncelikle bir Shimano fanatiği olarak doğru bir seçim olduğunu ifade etmek isterim. Yazarken utanıyorum ama 8 tane makinem var. Farklı amaçlarla kullanıyorum. Bunun karşısında da 7 tane kamış… Makinelerin 4 tanesi Shimano. Abu, DAM yanlarına bile yanaşamaz. Daiwa’lar için bir yorum yapamayacağım. Ancak fanatiklik derecesinde Daiwa düşkünü olan arkadaşlarım var. Bu arkadaşlarım E-Bay’dan kullanılmış Japonya üretimi Daiwa topluyorlar. Temizliyorlar ve seyrediyorlar. Bir kaçı elimden geçti, muhteşem makineler olduğunu ifade etmek isterim.

Alıntı:
ismail abicim çok teşekkür ederim ama bunların en ekonomiği bile pahalı...
mesela ilk resimdeki shimanonun türkiyedeki satış fiyatı 1.250-1.500 ytl civarında....mağaza sahibi bunu alanın fotoğrafını çerçeveletip dükkanına asacakmış....
Satıcı Shimano Stella’nın fiyatını bilmiyor galiba. Magnezyum/Titanyum alaşımlı olan en son Ebay’da 999$’a gidiyordu. Sadece Magnezyum olanlar bile şu anda 700$ civarında. Eğer satıcıyı doğru tahmin ediyorsam, yurtdışında 100$ etiket olan makineye ~ 250$ etiket koymuştu. Stella’yı herhalde 2000$ civarında satışa koyar.

Haldun’nun yazdıkları çok doğru. Dikkate almak gerekir.
Alıntı:
HALDUN YALIMLI tafarından gönderildi
Makinenin kafa yapısı büyük olması demek misinayı çabuk toplayacağın anlamını taşımaz. Misinayı süratli sarabilmek için makinaların üzerindeki devir sayısı baz alınır.
Shimano’nun sayfasında (kataloglarında) bir tur çevrildiğinde kaç cm misina sardığı yazar. Yukarıda senin bahsettiğin makineler ağır balık çekmek içindir. Hızlı olmazlar. Devir sayısı düşüktür.

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-01-2007, 17:47   #18
mufi
Guest

Onur benden sana tavsiye.. madem sordun.. ben olsam:
3.tercihim shakespeare K2 powerplay FD7000... gibi bir makina alırdım
ama buradaki özellik kafanın arkadan öne doğru konik olması...ve makaranın ön
aynasının iç kısmının(misinaya bakan tarafı) açısı dik olmaması /egimli olması ki misina daha kolay boşalsın.. ama başka markada olabilir...
mesela bana göre sen aşagıdaki makinaları bile aynı iş te kullanırsın

yada CORMORAN BIG BOSS 10Pi 6000 Makina
daha ucuz gibi..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-2007, 09:40   #19
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
HALDUN YALIMLI tafarından gönderildi
Onur kardeşim yazını nasıl yorumlayacağım bilemiyorum. Ama makinelerle ilgili bilmen gereken hangi makina nerede kullanılır? Alacağın makineyi nerede kullanmak istediğin konusu yada ne için hangi makina?Makineler hakkında biraz detay sor satıcılara. Alacağın makinayı nerede kullanacağın konusunda konuş mesela yada hangi makina nerede kullanılır şeklinde. Makinalar ile ilgili çok yazılar var sitede bunlarada göz gezdir istersen.

Surf makinası başlı başına farklı bir amaca hizmet eder. Bu makina tamamen oltayı maksimum uzaklığa atabilmek için dizayn edilmiştir. Böyle bir makineyle katiti yapılmaz.

Sırtı içinse Mert'in aldığı çıkrık en küçük boy. Mert de sırtıda ne randıman vereceği konusunda tecrübe etmeden bir şey diyemiyor. Bu sebeple sırtı konusunda da yazılanları okursan fikir sahibi olabilirisin. Bu konu ile ilgili sırtı çekeceğin durumda söz konusu, yüzeyden mi,dipten mi? Her iki durumdada orta karar bir makine olmalı.

Bir üstadın lafı var. DENİZ PARASI OLANI SEVER diye. Hepimiz en iyi donanımla en iyi balığı yakalamayı isteriz, ama donanımla birlikte işin diğer boyutlarınıda ele almak lazım nerede, ne zaman, hangi yemle, hangi balık ve birazda şans. Bütün bunlarla beraber işin ekonomik boyutu da bir çoğumuzun hevesini kursağında bırakıyor. RASTGELSİN.
dün tam bu konuda yazarken siteye ulaşım konusunda sorun çıktı...ve mesajı ekleyememiştim...ama haldun aşağı yukarı benim yazdıklarımın tamamını daha iyi bi ifadeyle anlatmış...

bunlara ek olarak...ben av malzemelerimi hemen hemen her seferinde ihtiyaç duyarak aldım...bizim gibi tutkunlar bi yerlerde konuyla ilgil malzemeleri gördükleri zaman kadınların mücevherat dükkanlarındaki gibi bakakalıp inceliyoruz...ve gönül bütün dükkanı komple almak istiyor...

tavsiyem şu ki elinizdeki malzemelerle işinizi sorunsuz olarak çözüyorsanız yenilerine helede böyle pahalı malzemelere pek yaklaşmayın derim ben...zira bunun sonu yok...ama genede ekonomik durumunuz eleveriyorsa gönlünüzden ne geçiyorsa alabilirsiniz...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-2007, 10:51   #20
mufi
Guest

Dogancım a katılıyorum. aslında basitbir long cast makinada işimizi görür..
şimdi şunu dikkate alalım bizler bu sahillerde her daim bol balık bulan insanlar değiliz.. işin gerçeği bu.. TV den seyredip dolduruşada gelip çok pahalı makinalar almanın anlamı yok derim..
ben Türkiyede duymadım ki her gidişinde bir gölden 3/5 tane 3/5 kg lık sazan tutan.. ve '' ah keşke çok iyi makina ve kamış olsaydıda kaçırmasaydım'' diyen..
millet el oltası/kasnak ile ne balıklar tutuyor...hepimizin belki başından geçmiştir..
arkadaşlar benden hepinize tavsiye ..boşuna çok masraf yapmayın.. hem aile hem ülke ekonomisine zarar..
bence bukadar çok kamış ve makina düşüneceğimize.. ve para harcıyacagımıza makinamıza kaliteli misina baglıyalım ve düğümleri iyi atalım. aynı balıgı alırız...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları