Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN

DENİZ AVI KARADAN Denizde olta ile balık avı hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 07-01-2011, 22:43   #1
overseas
Oltacı

Varsayılan çinekop-lüfer av yöntemi konusunda yardım

arkadaşlar bulunduğum bölgede derinlikler 5-15 mt aralığında ve de çinekop ve lüfer balığı bol miktarda mevcut.yanlız onlardan çok çok daha fazla gümüş balığı da mevcut.lüferler çinekop kıyımı yapıyorlar ama ben sadece izleyebiliyorum.yaptıklarımı kısaca özetlersek;
1)çeşitli rapalalarla at-çek yöntemini denedim gün ışığında ve batımına yakın,
2)yine farklı kaşıkları denedim at-çek ile,
ben bu yöntemleri denerken gümüşler nerdeyse bulutlara değecekti zıplamaktan...
bu yöntemlerden sonuç alamayınca forumda okuduğum mantarlı lüfer takımı (hırsızlı) metodunu şakşak yem (istavrit) ile denedim ama nafile...
çok fazla gümüş balığı var ve de çinekop-lüferler gümüşü tercih ediyor( balık olduğunu nerden bildiğime gelince maalesef onaylamasam ve de uygulamasam da insanların çarpma metodu ile çimekopları yakaladığına şahit oldum.gerçi onlarda diğer metodlardan sonuç alamayınca bu ilkel ve avlanma sporu ile alakası olmayan yöntemi deniyorlar.

balık avlama sporuna yeni merak sardım çok fazla tecrübem yok.kendime göre bayağı da para harcadım kamış-makina ve oltalara.
aldıklarım;
1)okuma salina 40 gr atar 240 cm 2 parçalı spin kamış ve okuma flame 40 makina
2)lineaeffe maxx cast 390 cm surf kamış, okuma boxter bxf 60 makina
3)rapala x-rap 10 cm rapala, maria princess 13 cm rapala, surecatch derine dalan istavrit görünümlü 9 cm rapala...
donanımlarım kısaca bunlar arkadaşlar.
şimdi üstadlardan yardım bekliyorum.hangi metodu tavsiye ederler bana bu denediklerim dışında başka metodlar var mı çinekopun ilgisini gümüşlerden çekecek?
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
overseas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 08-01-2011, 11:42   #2
orhan69
Kaptan

orhan69 kullanıcısının avatarı

Alıntı:
overseas tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

arkadaşlar bulunduğum bölgede derinlikler 5-15 mt aralığında ve de çinekop ve lüfer balığı bol miktarda mevcut.yanlız onlardan çok çok daha fazla gümüş balığı da mevcut.lüferler çinekop kıyımı yapıyorlar ama ben sadece izleyebiliyorum.yaptıklarımı kısaca özetlersek;
1)çeşitli rapalalarla at-çek yöntemini denedim gün ışığında ve batımına yakın,
2)yine farklı kaşıkları denedim at-çek ile,
ben bu yöntemleri denerken gümüşler nerdeyse bulutlara değecekti zıplamaktan...
bu yöntemlerden sonuç alamayınca forumda okuduğum mantarlı lüfer takımı (hırsızlı) metodunu şakşak yem (istavrit) ile denedim ama nafile...
çok fazla gümüş balığı var ve de çinekop-lüferler gümüşü tercih ediyor( balık olduğunu nerden bildiğime gelince maalesef onaylamasam ve de uygulamasam da insanların çarpma metodu ile çimekopları yakaladığına şahit oldum.gerçi onlarda diğer metodlardan sonuç alamayınca bu ilkel ve avlanma sporu ile alakası olmayan yöntemi deniyorlar.

balık avlama sporuna yeni merak sardım çok fazla tecrübem yok.kendime göre bayağı da para harcadım kamış-makina ve oltalara.
aldıklarım;
1)okuma salina 40 gr atar 240 cm 2 parçalı spin kamış ve okuma flame 40 makina
2)lineaeffe maxx cast 390 cm surf kamış, okuma boxter bxf 60 makina
3)rapala x-rap 10 cm rapala, maria princess 13 cm rapala, surecatch derine dalan istavrit görünümlü 9 cm rapala...
donanımlarım kısaca bunlar arkadaşlar.
şimdi üstadlardan yardım bekliyorum.hangi metodu tavsiye ederler bana bu denediklerim dışında başka metodlar var mı çinekopun ilgisini gümüşlerden çekecek?
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
bu yazdığınız yöntemler işe yaramadıysa öncelikle kepçe ile uzun saplı ve denizdeyken suyu kolay boşaltacak gümüşü kacırmayacak kepce olsun veya cok ince capari ile gümüşü yakala hırsızlı 2 iyneli iynelerin ara bağlantısı çelik telli olsun birinci iyneyi agzından 2. iyneyi sırt veya kuyruğundan takıp sal lüferi veya cinekopu görebiliyorsan kurşunu yemden 60 cm bedene15 gr kıstırma tak balıgı sabah cok erken saatte veya havanın kararmaya yakın saattlerinde daha bol avlarsın rapala ileavlarken aksiyon verebilmek balığın hangi derinlikte oldugunu bilmek rapalanın renk ve kalitesi cok önemli bağzı rapalayla 20 sefer atarsın 1 tane gelmez bağzısıyla2 3 tanede birtane gelir gece karanlıkta kırmızıbaşlı beyaz veya turuncu cok güzel iş yapar sabahın ilk ışıklarında yeşil parlak tonlar, mavi parlak gün ışıdıktan sonra daha güzel iş yapar balık nazlanıyorsa 5 veya 7 santimlik derine dalan rapalaları tercih et
Eski 09-01-2011, 17:43   #3
overseas
Oltacı

Smile

orhan kardeş çok ama çok teşekkür ederim ilgi ve alakan için verdiğin cevaplar için.

dediklerini not ettim kesinlikle deneyeceğim.bu işe yeni başlayan brisi olarak daha öğrenecek çok şeyim olduğunu öğrendim bu akşam.ve sonunda maria princess ile 1 adet tam 32 cm boyunda lüfer yakalamayı başardım

oysa bir gece önce yanımda rapala ile 3er 4 er adet lüfer yakalarken insanlar ben hiçbirşey yakalayamamış ve de rapala marka rapalamı kayalara takıp zayi etmiştim.aynı şahıslarla bu akşam ise, ben 1 adet de olsa değerli balık lüferi yakalarken onlar birşey alamadılar.bu iş gerçekten de kısmet işi onu öğrendim daha yolumuz çok.balık avlandığımız küçük koya akşam güneş batarken karnını doyurmaya giriyor.gümüş sayısının fazla olması onları cezbediyor.30 dk -1 saat kadar bölgede avlanıp ortadan kayboluyorlar.işte bu sırada ilk lüferimi yakaladım ve boyu tam 32 cm inanılmaz mutlu oldum.çok üzülüyordum çünkü emeğimin karşılığını alamıyordum.

ilgi ve alakan için teşekkürler güzel haber seninle paylaşmak istedim.
görüşmek üzere.

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları