Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > SAĞLIK

SAĞLIK Sağlık konusunda herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 03-05-2012, 10:46   #1
kıymet3535
Miço

kıymet3535 kullanıcısının avatarı

Varsayılan Hamilelikte balık tüketimi

Hamileyken balık yemeli miyim?

Birçok hamile bayan bu soru üzerine düşünüyor. Gebelikte balık tüketmeli miyim?
Deniz ürünleriyle çok fazla ilgileniyor olmasanız bile balığın, bebeğinizin beyin ve göz gelişimi için önemli olan Omega-3 yağ asidi (özellikle DHA ve EPA) bakımından en büyük kaynak olduğunu duymuşsunuzdur. Omega-3 yağ asidi, katı yağda az oranda bulunurken, proteinde, D vitamininde ve gelişmekte olan bir bebek ve sağlıklı bir hamilelik için önemli olan diğer besinlerde fazlaca bulunur.
Diğer yandan, bazı balık türlerinin civa gibi atık maddeleri içerdiğini duymuşsunuzdur. Bu metal yüksek miktarlarda vücuda nüfuz ettiği zaman bebeğin gelişmekte olan beynine ve sinir sistemine zarar verir.

Birçok uzman, hamile kadınları balık yemesi gerektiği konusunda hemfikirler. Ama ne tür balıkların daha güvenliği olduğunu anlamak ve daha fazla tüketilmesini sağlamak kolay olmayabilir.

Aşağıda, sizin ve bebeğiniz için gerekli olan besinleri alırken civa gibi atık maddelerin alımını sınırlandırmanıza yardımcı olmak için birkaç tavsiye yer alıyor. Gebelikte balık tüketmeden önce bu uyarıları dikkate almanızda fayda var.

Civa balığın içine nasıl girer?

Civa, soluduğumuz hava da dahil olmak üzere her yerde bulunur. (Kömür santralleri büyük bir civa kaynağıdır.) Civa, suyun içine yerleştiği zaman bakteriler onu metil civa denilen bir forma sokar. Balıklar, içinde barındıkları su ve yedikleri yiyecekler yoluyla metil civayı vücutlarına alırlar. Metil civa, balık kaslarında bulunan proteinlere sıkı sıkıya bağlanır ve balık pişirildikten sonra bile orada kalır.
Neredeyse tüm balıklar ve kabuklu deniz ürünleri civa içerirler, ama büyük avcı balıklarda bu miktar en fazladır. Bunun nedeni ise avcı balıkların civayı vücutlarına çeken diğer balıkları yemesidir, ve bu avcı balık ne kadar büyükse, yedikleri balık sayısı da o kadar artar. Daha büyük balıklar küçük olanlara göre daha uzun yaşarlar, bu yüzden vücutlarına civa almaları için doğal olarak daha fazla zamanları vardır.

Hamileyken, fazla miktarda civa içeren balık türlerinden yersem ne olur?

Balık yediğiniz zaman vücudunuz metil civayı kolayca bünyesine alır ve siz hamileyken bu plasentaya geçer.
Araştırmalar hamilelik sırasında yoğunluğu fazla olan metil civaya maruz kalmanın, bebeğin gelişmekte olan beynini ve sinir sistemini olumsuz yönde etkileyebileceğini gösteriyor. Bunun sonucunda oluşan rahatsızlıklar hafif geçebilir ama ciddi sonuçlar doğurması da mümkündür. Çevre Koruma Örgütü, dikkat ve hafıza gibi bilişsel yeteneklerin, dilin, motor becerilerin, görme duyusunun olumsuz etkilenebileceğini belirtiyor.
Hamile olan, hamileliği planlayan ya da doğum yapan bayanlar ile onların bebekleri ve çocukları civa maddesine karşı oldukça savunmasızdırlar.
Uzmanlar, tam olarak ne miktarda civanın zararlı olabileceğini hala tartışıyorlar, ama çoğu hamile bayanların ve küçük çocukların yüksek miktarda civa içeren balıkları yemekten kaçınmasının ve beslenmenizde yer alan diğer balıkların da sınırlandırılmasının (ama tamamen çıkartılmamasının) daha iyi olacağını düşünüyor.

Neden tamamıyla balık yemekten uzak durmamalıyım?

Balık, özellikle hamilelik esnasında vazgeçilemeyecek kadar iyi bir besin seçeneğidir ve birçok uzman balık yemenin bazı riskler taşımasına rağmen yine de faydalı olduğunu düşünüyor.
Purdue Üniversitesinde toksikoloji profesörü ve balığın içindeki atık maddeler konusunda uzman olan Charles Santerre: “Civa metalinden tam olarak kaçınmanız gerekmez ve de bu zaten mümkün değildir. Sağlığa zarar vermeyecek düşük miktarlar mevcuttur.” diyor. “Eğer bir bayan civadan uzak durmak için balık yemeyi bırakırsa, bebeği balığın sağlayacağı sağlıklı besinlerden de yoksun kalır.”
İşe bakın ki balıkta bulunan sağlıklı yağ asidinden en çok yarar sağlayan da bebeğinizin gelişmekte olan beynidir.
Danimarka’da yapılan uzun dönemli bir araştırmada, hamilelik esnasında fazlaca balık yiyen (haftada ortalama 400 gr.) annelerin bebeklerin 6. ve 18. Aylardaki motor becerileri az balık tüketen annelerin bebeklerine göre daha sağlıklı geliştiği görülmüştür. Neredeyse hiç balık yemeyen annelerin bebeklerin ise en az gelişimsel değerleri taşıdığı anlaşılmıştır.
Bazı araştırmalar ise hamilelik sırasından balık yemenin, erken doğum ve düşük kilolu doğumları önlemede yardımcı olabileceğini gösteriyor.
Civa maddesini en çok içeren balıklar hangileridir?
2004’te Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu ve Çevre Koruma Örgütü, balıkta bulunan civa maddesine yönelik olarak ortak bir danışma grubu kurmuştur. Burada, yüksek miktarlarda civa içeren ve çocuk sahibi olma yaşına gelmiş bayanların ve küçük çocukların yememesi gereken dört balık türü belirlemiştir: köpekbalığı, kılıçbalığı, kral uskumru ve tilefish.

Diğer uzmanlar ve destek grupları bu listenin uzatılmasından yana görünüyorlar. Purdue Üniversitesi toksikolojisti Santerre, uzak durmanız gereken balık türleri arasında taze ya da donmuş tonbalığı, levrek, lüfer, şili deniz lüferi, golden snapper, atlantik kılıçbalığı, deniz levreği, sarıkuyruk balığı, Crevalle Jack (kral balığı), Meksika Körfezi’nde bulunan kolyoz ve büyük göllerdeki tatlı su levreği gibi balıkları da sayıyor.

O halde hangi balık çeşitlerini yemeliyim?

Bu konu üzerine farklı görüşler bulunuyor. Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu ile Çevre Koruma Örgütü, zararlı olduğu ve hiç yenilmemesi gerektiği belirtilen köpekbalığı, kılıçbalığı, kral uskumru ve tilefish balıklarının dışında herhangi bir balıktan ya da kabuklu deniz ürününden haftada iki porsiyon kadar tüketmenin sorun yaratmayacağını söylüyor. (Konserve ton balığıyla ilgili özel sınırlamaları aşağıda okuyunuz.)
Diğer uzmanlar ise Gıda ve İlaç Kurumu’nun, bayanların hamile olmadan önce de vücutlarında civa bulundurabilecekleri gerçeğini hesaba katmadığına işaret ederek konuya daha dikkatli bir biçimde yaklaşıyor.
Aslına bakılırsa, Birleşik Devletler Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Amerika’da çocuk sahibi olma yaşına gelen kadınların yüzde 10’unun gelişmekte olan bir cenin için tehlikeli oluşturabilecek miktarlarda civa taşıdığını rapor ediyor.
Santerre’nin Purdue Üniversitesi’ndeki ekibi, satılmakta olan balıkların ne derece civa içerdiğini gösteren ve ne kadar tüketmenin güvenli olacağını gösteren bir çizelge yayınladı.
Çizelgede, en az civa içeren ve sağlıklı yağlar bakımından en zengin olan altı balık çeşidi belirtiliyor: ringa balığı, uskumru (Atlantic, jack, kefal), gökkuşağı alabalığı (çiftlikte yetiştirilen), sardalya (doğada ya da çiftlikte yetişmiş) ve beyaz balık (alabalık).
Doğal Kaynakları Koruma Konseyi, Gıda ve İlaç Kurumu ile Çevre Koruma Örgütü’nden gelen bilgiyi baz alan bir referans kart hazırladı. Bu belgede, hangi balık türlerinin tehlikede olduğu ve doğaya zarar veren yollarla yakalandığı da belirtiliyor.

Peki ya yerel sularda kendi yakaladığımız balıkları tüketmemiz güvenli midir?

Bu, göldeki, nehirdeki ya da bulunduğunuz kıyı bölgesindeki suyun ne kadar güvenli olduğuna göre değişir. Bu konuda yerel danışmanların tavsiyelerine de başvurabilirsiniz. Onlar bölgenizdeki hangi balıklardan kaçınmanız gerektiğini söyleyeceklerdir.
Eğer yakaladığınız balık konusunda danışacak birini bulamazsanız, Çevre Koruma Örgütü haftalık olarak 200 gramdan daha fazla tüketmemeniz gerektiğini ve o hafta başka bir balık yememeniz gerektiğini söylüyor. Diğer uzmanlar ise güvenli olduğunu bilmediğiniz balıkları tüketmeyin diyor.
Yerel sularda yakalanmış balıkları güvenli bir şekilde tüketme konusunda yardım almak için Çevre Koruma Örgütü’nün web sitesini ziyaret ediniz.
0RH+

Bu mesaj en son " 03-05-2012 " tarihinde saat 10:51 itibariyle kıymet3535 tarafından düzenlenmiştir....
kıymet3535 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 03-05-2012, 11:51   #2
Ahmet TARİH
Moderator

Ahmet TARİH kullanıcısının avatarı

Eeee şimdi denizden babamız çıksa yemiyecekmiyiz yani?
Ahmet TARİH Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-2012, 12:31   #3
kıymet3535
Miço

hamile bayanlar ve çocuklar yemiycek. Ahmet Bey size serbest. ama tabi denizden çıkan herşeyide yememek lazım. onu çookk eskiden denizler tertemizken söylemişler. şimdi zor biraz
0RH+
Eski 03-05-2012, 19:58   #4
kaptankarabulut
Üstad

kaptankarabulut kullanıcısının avatarı

Kıymet hnm bu güzel paylaşım için teşekkür ederim.Fakat ben kendi adıma bu uzman görüşlerine pek itibar etmiyorum.

Neden mi: Bir zamanlar bangır bangır bağırdılar sakın kırmızı et yemeyin tavuk eti yiyin diye,şimdi de tam tersine dönüldü.

Bir zamanlar yine bağrıştılar sakın doğal süt değil pastorüze süt için dediler,şimdide yine tam tersine döndüler..
Daha buna benzer niceleri..
Yani kısacası bu uzmanlar kimlerse, kimin kılıncını kuşanıyorlarsa onun borozonunu çalıyorlar diye düşünüyorum.Yanlışsam özür dilerim...

İZMİR-1959 0 Rh (+)
KAPTAN KARABULUT
GÜZELBAHÇE 2.LİMAN
Telefon: 0538 294 01 94

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
kaptankarabulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-2012, 21:46   #5
Ahmet TARİH
Moderator

Alıntı:
kaptankarabulut tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kıymet hnm bu güzel paylaşım için teşekkür ederim.Fakat ben kendi adıma bu uzman görüşlerine pek itibar etmiyorum.

Neden mi: Bir zamanlar bangır bangır bağırdılar sakın kırmızı et yemeyin tavuk eti yiyin diye,şimdi de tam tersine dönüldü.

Bir zamanlar yine bağrıştılar sakın doğal süt değil pastorüze süt için dediler,şimdide yine tam tersine döndüler..
Yani kısacası bu uzmanlar kimlerse, kimin kılıncını kuşanıyorlarsa onun borozonunu çalıyorlar diye düşünüyorum.Yanlışsam özür dilerim...
Hay diline sağlık Süleyman abi. Öğlen aynı kelimeleri bende yazdım. Ancak gönderirken bağlantı kesildi. Bir daha yazacak vakit olmadı. Aynen katılıyorum sana. Biz bunlara kalsak aç susuz yaşamamız lazım. Herşey kanser yapıyor zaten.
Birde bu tür çalışmaların yapıldığı yer, amaç, bulguların doğruluk payı veya tersi hata payı, dünya genelinde geçerliliği vb. bir çok konu irdelenmeli. Birde yurdum insanı hamsi 2-3 tl olsada alsak diye bekleşirken nerden bulacak kılıçı, ringayı.
Son bir şey kadın ve çocuklara zarar veren şey nasıl erkeklere zarar vermiyor onuda pek anlamadım Kıymet hanım..
Eski 03-05-2012, 23:41   #6
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Arrow

Vay babasına;Bundan böyle desenize denizlerimizden çıkan balıkları yiyemiyeceğiz...civa, demir, kurşun derken vay halimize...birde gümüş balığımız var. bunun etinde de gümüş var....paylaşım için teşekkürler....
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-2012, 09:24   #7
kıymet3535
Miço

Alıntı:
Ahmet TARİH tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hay diline sağlık Süleyman abi. Öğlen aynı kelimeleri bende yazdım. Ancak gönderirken bağlantı kesildi. Bir daha yazacak vakit olmadı. Aynen katılıyorum sana. Biz bunlara kalsak aç susuz yaşamamız lazım. Herşey kanser yapıyor zaten.
Birde bu tür çalışmaların yapıldığı yer, amaç, bulguların doğruluk payı veya tersi hata payı, dünya genelinde geçerliliği vb. bir çok konu irdelenmeli. Birde yurdum insanı hamsi 2-3 tl olsada alsak diye bekleşirken nerden bulacak kılıçı, ringayı.
Son bir şey kadın ve çocuklara zarar veren şey nasıl erkeklere zarar vermiyor onuda pek anlamadım Kıymet hanım..
öncelikle düşünceleriniz doğru katılıyorum. ama balık konusunda burda anlatılmak istenen bazı balıkların vücudunda cıva depolayabildikleri ve bu civanın anne karnında ki çocuğa ve bebeklere fazla geldiği. beyin gelişimlerini etkilediği. nasıl hamileyken hamburger mayonez yemek, sigara alkol sakıncalıysa cıva da sakıncalı. buyüzden bünyesinde cıva bulundurmayan balıkların yenmesi gerektiğini söylüyor.
0RH+
Eski 04-05-2012, 09:26   #8
kıymet3535
Miço

Alıntı:
kaptankarabulut tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

kaptanım burda balık yemeyin demiyor ki sadece cıvaya dikkat edin diyor. balık seçimini ona göre yapın diyor. cıvanın hangi balıklarda olduğunu ve hangilerinde olmadığını söylüyor. vay efendim balık yemeyin filan demiyor. sadece dikkat...
0RH+
Eski 04-05-2012, 09:29   #9
kıymet3535
Miço

Alıntı:
MAVİ FENER tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Vay babasına;Bundan böyle desenize denizlerimizden çıkan balıkları yiyemiyeceğiz...civa, demir, kurşun derken vay halimize...birde gümüş balığımız var. bunun etinde de gümüş var....paylaşım için teşekkürler....
araştırmalarıma göre cıva normal insanlarda vücudun ihtiyaçları arasında. hava ve suylada alıyormuşuz zaten. ama hamileyken ve bebeklerde sakıncalı olduğu.ben burda sadece balıktaki cıvayı vurgulamak istedim. tabi içinde cıva depolamayan balıklarda varmış onlar yenilebilir.
ben teşekkür ederim hocam.
0RH+
Eski 04-05-2012, 11:11   #10
Ahmet TARİH
Moderator

Kıymet hanım biz sizin mesajınızı ve duyarlılığınızı zaten anladık. Bunun içinde teşekkür ederim.
Ancak burada belirtmeye çalıştığımız konu ise şudur. Tabi yine bir sohbet ve paylaşım edasında.
Birileri civanın bebeğe zarar verdiğini araştırmış ve ortaya koymuş. Daha sonra dönüp dolaşıp iş balıktaki civaya gelmiş dayanmış ve balık yiyelimmi yemiyelimmi tartışması doğmuş. Üstelik yemeyin denen balık da köpek balığı ve kılıç. Arkasından birde aslında kadınların birçoğunun vucudunda fazla miktarda civa depolanmış durumda buda bebeğe zarar verir dedimmi yurdumun insanında şartel orda kopar.
Şimdi niyet nedir? Civa bebeğe zarar veriyor sloganımı? Bırak orda kalsın. Yok kalmıyacak ise halka açıklanacak bilgi çok net olmalı. Yok olabilirde olmayabilirde gibi, ben sana söyledim sen istersen yapma, ama sana söylemedim gibi, açıklamamız bu denizi bağlar o bölgeyi bağlamaz gibi, bu balık şu cm den önce tehlikesiz ama şu cm den sonra yenilmez gibi 100 bilinmeyenli denklem kurarlar ise bu bilgilendirmeden çok bulandırma oluyor.
Geçtiğimiz dönemde yaşanan bulandırmalarıda hatırlatmış zaten Süleyman abi.
Kuş gribi diye tavuk sektörüne vurulan darbenin arkasında ne olduğunu daha yeni açıklamaya başladılar. Gördük ki sektörde Türkiye bölgesinde bir numara haline gelmiş ve bir çok dış ülkede ihaleleri kazanmış. Çıkarılan bu olaylarla sektör büyük zarar gördü.
Aslı anlatmak istediğimiz konu bu. Net olmayan spekülatif açıklamalar, sündürmeler, ağız kıvırtmalar insanımızı bezdirdi. Başka bir şey değil yoksa.
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları