Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 10-01-2007, 09:34   #1
Rauf
Guest

Varsayılan Bir değişik CAPA.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] Resmini eklediğim bu capa türü kıymetli hacamız Haluk deniz ÖKSÜZ ün kitabından alıntıdır bu tip capa fiber tekneler icin ideal kulanımının yanı sıra katlanabilir,hafif ve takıldığı zaman capa kollarının acılarak dipten kurtulması bakımındanda bir problem yaşatmıyor ben şahsen 4.40 lık teknemde bu capayı yaptırdım ve kullanıyorum yer tutmuyor öbür sabit dört kollu capalar gibi tekne icinde tehlike yaratmıyor.malzemeler kollar 8-10 mm inşaat demiri en alttaki dörtköşe demire kaynaklanmış 20mm bir demir cubuk ve halka (anele) ve dört köşe demire göre dört köşe profil boru cıkartılabilir kolu yerine gecirdıkten sonra bir delik delinip (10mm) 8mm lik bir krom cıvata ile sabitleniyor .teknesinde fazla dolabı olmayan tekne sahiplerine tavsiye ederim ölcüleri kendiniz belirleyebilirsiniz.selamlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 10-01-2007, 11:09   #2
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Rauf Abi her ne kadar ben bu tür çapaları pek tutmasam da tercih edecek arkadaşlar için güzel bir sistem gerçekten, teşekkürler...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-01-2007, 11:41   #3
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Yer kaplamaması için tercih edilecek bir model olabilir.Ertaç hocam der ki: Önemli olan çapa takıldığında kaptanı çok üzmeden, ağzının açlıp yerinden rahatça ''gerekirse açılıp ''çıkabilmesidir.Sudan çıkınca da bir el hareketi ile düzeltebilmelidir.Hafta sonu anlattığım gibi Erdal kardeşim ipi elinden kaçırmış ve çapayı denizde bırakmışdık.Dün Hisar önündeki malzemecileri gezdik ve 5,5 kiloluk yeni bir çapa aldık.Kilosu 4 milyon civarı.Yani 20 ytl verdik.Teknede kullanılacak adına ''yelken ipi ''denilen ve suya girince batan 8'lik ipin de kilosu kalitesine göre 7 ytl den başlıyor.İlgilenen arkadaşlarımın bilgilerine sunulur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-01-2007, 11:51   #4
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Rauf abi benim bir arkadaşımın polyesteri vardı çocuktuk o zamanlar babası çapadan yaptırmıştı. Gerçekten çok kullanışlı ve yer tutmuyor. Dipte iş görmesi içinde halkaya 2 mt. kadar zincir taktırmıştık. Paylaşım için teşekkürler.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-01-2007, 14:54   #5
Rauf
Guest

Alıntı:
HALDUN YALIMLI tafarından gönderildi
Rauf abi benim bir arkadaşımın polyesteri vardı çocuktuk o zamanlar babası çapadan yaptırmıştı. Gerçekten çok kullanışlı ve yer tutmuyor. Dipte iş görmesi içinde halkaya 2 mt. kadar zincir taktırmıştık. Paylaşım için teşekkürler.
Evet haldun ziciri yazmaya unuttuk zincir şart benim bu capa icin hurdacıya 2 milyon kaynakcıya 5 milyon vermiştim toplam zinciri falan 12 liraya mal etmiştm.ben tekneyi alırken fabrikası 7 kiloluk döküm capa vermişti atması neysede cekmesi eziyetten başka bişi değil birde takılsa şöyle kayaya falan unut gitsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-01-2007, 14:59   #6
aganta borina borinata
Guest

ellerine sağlık rauf abi...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-01-2007, 15:52   #7
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Bu aralar fırsat bulursam çapa tipleri ile ilgili kısa bir yazı hazırlayacağım, orada çapa tipleri ve avantajlı-dezavantajlı yönlerini yazmaya çalışacağım...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-01-2007, 16:04   #8
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Rauf abi güzel bir çapa tipi çekmeside kolay olur insanı yormaz gibi görünüyor
Teşekkürler

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-2007, 07:54   #9
sbasaran
Guest

rauf abinin yukarıda resmini verdiği çapa benim kullandığım çapanın bir benzeri... 4.80 polyester bir teknem var. ben çok memnunum bu çapadan. teknede fazla yer kaplamıyor. kumda, çamurda ve taşlık yerlerde süper iş görüyor. bu güne kadar hiç -taratma- olayı yaşamadım. taşa takıldığında elimle sökemediğim oldu ancak tekne motoruyla taştan bile sökülüyor. tabii kollar düpgüzgün geliyor.
zincir 2m yerine 3m; halatıda en az 12'lik seçerseniz daha sağlıklı olacağına eminim. (halatın kalın olması çekerken el acıtmaması içindir.)
RASTGELSİN.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-2007, 01:06   #10
eşref sürek
Tayfa

abim çok hoşuma gitti aklımada yattı sen ne dedinde olmaz dedik hemen yarın bizim kaynakcı vede balıkcı arkadaşa yaptırıyorum çorludan selamlar rastgele
eşref sürek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları