Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Tabiatı ve Canlıları Koruma

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 21-09-2006, 11:22   #1
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Varsayılan Kıyılarımız ve sualtı...

Doğayı koruma adına değinilebilecek bir başka konu da bu başlık altında toplanabilir bence.

Dalış maksadıyla genelde insanların gitmediği ve bazen de kıyıdan yol olmadığı için gidemeyeceği yerlere gittiğim oluyor ve insan olmayan küçük koylardaki durum gerçekten üzüntü verici: Her çeşit pislik denizden kıyıya vurmuş durumda!

Ne yazık ki insanlarımız denize çöp atmama olayını kavrayabilmiş değil, eline ne geçerse atıyor. Bunlar sadece kıyılarda birikmekle kalmıyor, birçoğu da deniz dibine çöküyor. Kıyıdakiler zor da olsa bazen gönüllüler tarafından temizleniyor, ki o da her bölgede değil, ama sualtı için bu iş daha zor ne yazık ki.

Özellikle kıyıya yakın bölgelerde plastik poşet, şişe, metal içecek kutuları, araç lastiği, kağıt, sigara izmaritleri başta olmak üzere aklınıza gelebilecek ve gelmeyecek ne kadar çok çöp olduğunu görseniz şaşarsınız.

Bu konuda kıyıdan veya tekneden avcılık yapan kişilerin çöp bırakmama açısından dikkatli olmasının yanı sıra, elden geldiğince av yaptıkları bölgede kendi çaplarında bir temizlik yapmaları da gerekli bana göre. Ben kendi adıma gerek oltada olsun, gerekse bazen dalışta olsun elden geldiğince bunları yapmaya çalışıyorum.

Bir diğer konu ise dalış yapan arkadaşları ilgilendiriyor. Bu da dalış yapılan ortama en az zarar verilmesi konusu. Sonuçta daldığımız yerde taşa, ota vs. tutunmak, dokunmak zorunda kalıyoruz. Bu esnada tutunduğumuz yerdeki canlı oluşumlarına (mercan, sünger, kestane vs) zarar vermemek için dikkatli olmamız gerekli. Ayrıca tanımadığımız, bilmediğimiz, yemeyeceğimiz balığı öldürmemek de bir başka önemli nokta.

Biraz uzun oldu ama denizlerimizin içinde bulunduğu durum göz önüne alındığında konunun önemi yadsınamaz ne yazık ki. Rastgelsin...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 22-09-2006, 09:07   #2
aganta borina borinata
Guest

haklısın mert kardeş...bi de dalış yapanların hediyelik eşya toplama arzularını terketmeleri de çok insanca bi davranış olacaktır...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-2006, 09:40   #3
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Evet bu konuyu unutmuştum iyi oldu hatırlattığınız.

Denizlerimizde özellikle balıklar hariç koruma altında olan mercan ve kabuklu türleri de mevcut. Bunlara ilk aklıma gelen örnekler siyah mercan ve pina... Sirküleri iyice inceleyerek bunları bilmek ve korumak için özen göstermek zorundayız.

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-2006, 13:36   #4
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Ben çok sevmeme rağmen deniz kestanesinin ölü kabuğunu bile almıyorum mutlaka denizde birşekilde değerlendiriliyordur diye düşünüyorum.
Ayrıca yazın için teşekkürler mert abi

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları