Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN) > Sırtı-Seğirtme

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 02-11-2005, 22:02   #11
nirvana
Çımacı

nirvana kullanıcısının avatarı

Alıntı:
DiZzY tafarından gönderildi
Abi o benim bildiğim yo-zurı di ama olsun bilgi için teşekkürler...
dizzy kardeş evet haklısın.yuzori yazmışım doğrusu YO-ZURİ yanlışlık için özür dilerim
nirvana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 09-03-2006, 00:27   #12
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Her ne kadar arkadaşlar yukarıda Yo-zuri ve Rapala'yı anlatmışlarsa da, ben bu yapay balıkların yanında bir kaç farklı marka önerim olacak

Bunlardan belki en önemlisi Lucky Craft marka yapay balıklardır. Yaptığım araştırmalarda yurt dışında satış fiyatları 10$’ların üzerinde seyrediyor. Çok etkileyici ve avcı olduğunu ifade etmek isterim. Özellikle Bevy Shad ve Deep Diver Pointer modellerini tuzlu su için öneririm. (American Shad renk kodu)

Luck Craft için:
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Vira Balığın getirmiş olduğu Cultiva (Owner)’nın 33 ve 25 numaralarının tuzlu su için ideal olduğunu düşünüyorum. Yine Vira balığın sattığı Pelikan marka yapay balıklardan Krypton ve Helium (renk kodu 03) modelleri de geçen sene çinekopta iyi iş yaptı.

Yurtdışından almış olduğum Fisherman Series 2 ½ inch 003 renk kodlu yapay balığı da çinekopta kullandım.

Herkesin bir balık ve balık tutma konusunda tutkusu olduğu gibi benim de tutkum yapay balıklar ve kıyıdan yapay balıkla avcılık. Bu nedenle; bu konuda bir yazı, bir sayfa görünce bakmadan, okumadan geçemiyorum. Aynı şekilde değişik ve çalışacağına inandığım bir yapay balık görünce de almadan duramıyorum. Evde ciddi bir koleksiyon oldu. J Tabi koleksiyonun bazı parçalarından istemeden ayrılmak zorunda da kaldığımız anlar da.

Kıyıdan kullandığım ve çok büyük balıklar hedeflemediğim içinde boyları 50 mm ile 90 mm arasında değişiyor. Yeni bir yapay balık bulunca eğer varsa serisini (aynı renkten 50 – 90 mm arası) edinmeye çalışıyorum.

Zaman zaman piyasadan bulduğum çeşitli yapay balıklardan da aldım. Bunlardan en çok memnun kaldığım (fiyat / performans açısından) Daiwa Princess oldu. Prince marka balıkta kullandım ancak bunlarda genellikle ilk kullanımda boyalarının sıyrıldığını tespit ettim. Ayrıca bunların iğneleri pek kaliteli olmadığından kullanmadan önce elimde bulunan Mustad marka iğneler ile değiştiriyorum.

Lucky Craft, Fisherman Series ve birkaç değişik marka yapay balığı (Daiwa, Cultiva, Pelican, Rapala, Yo-zuri vs.) hafta sonu gezerken Karaköy’de bir dükkanda gördüm. Ancak adını yazmak ne kadar doğru olur bilemiyorum. Reklama girmesin. Eğer uygun ise belirteyim. Merak edenlere özel mesaj ile de iletebilirim.

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-2006, 05:30   #13
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Murat arkadaşım sen bunları denizde denedinmi şayet denediysen en çok verim aldığın renkleri ve hangi balıkta verim aldığını anlatırsan bu gibi rapala veya wobbler almak isteyenlere yardımın dokunur mesela bana.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-2006, 15:11   #14
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Yukarıda bahsettiğim tüm yapay balık markaları ve renklerini denizde kullandım ve balık yakaladım. Tatlı suda hiç balık avlamadım ve tecrübem yok. 50 mm ile 90 mm arasındaki boyları mevsimine göre kıyıdan denedim.

Evde renk kodlarına bakarak elimde bulunan Yo-Zuri ve Rapala'larında burada belirtirim.

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-2006, 16:24   #15
balıkcı
Kaptan

Ben zaten tatlısu için değil denizde balıkavında verim verecek renkleri soruyorum çünki denizde hiç tecrübem yok çapariden başka bundan 30 sene evvel midye,solucan gibi yemlerle balık tutuyorduk ama şartların şu an da değiştiğini biliyorum denizde avlanan arkadaşların tecrübelerini bu siteden okuyup öğreniyorum onun için sormuştum Murat arkadaşım.
Eski 09-03-2006, 19:30   #16
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Selim dostum,
büyük bir ihtimalle kıyıdan at-çek yapağını düşünerek sana şunları söyleyebilirim,
avcı balıklar avlarını ilk den sona doğru sıralarsak,duyma duyumları (ses ),koku,avın sudaki yarattığı basınçı,görme,elektriksel duyumlar ve tat ile algılarlar.Bu bilgiye dayanarak bize öncelikle bilyeli olan ya da suda ses ve köpük çıkartma (eksozlu) özelliği olan lureler gerekecektir.
İkinci faktör olarak lure nin kokmadığını düşünerek(ki Nose System in gaga altına koku tabletleri yerleştirilen modelleri hariç )basınç gelecektir,lure nin sudaki doğru aksiyonu-hareketi bu basıncı sağlamaktadır.Lureleri tiplerine göre belli çekme stilleri vardır.
Üçüncü olarak da,görme konusunda,genelde öncelikle bizi avlayan renkler gelir.Renk konusunda ilk dikkat edilecek konu ise avlanılan suyun rengine bağlı olarak koyu renk sularda açık,açık renk sularda da koyu renkli lureleri tercih etmemiz gerekir.( suyun kendi rengi ve havanın zaman durumuna bağlı olan rengi.)
Şimdi biraz daha detaya inersek,mevcut av faunasında yaşamını sürdüren av olacak balıkların tip ve renklerine yakın renk tonlarını seçmemiz gerekir,ki bu doğal ortamı bozmayalım.
Balıklar çoğu zaman akıntıya karşı yüzdüklerinden av bölgesindeki yer seçiminde dikkat edeceğimiz başka bir konudur. Termik akıntıların kesiştiği bu bölgeler beslenmek için idealdir. Su ısısı düştükce yem balıkları Termoklin tabakanın(bütün yıl sabit ısı değerine sahip su katmanı)içine sığınırlar ve onları avlayacak pelajik (dibe bağımlı olmadan yaşayan yüzey ve orta su balıkları)ve predatör (yırtıcı) balıklarda bu katmana sığınan yem balıklarının yakınlarında olurlar.Derinlik genellikle 10-15 metredir. Isı farklılıkları kıyı ve açık deniz olmak üzere ikiye ayırabiliriz.
İç denizlerde yada ırmak-akarsularda yatay bir eksende olarak sıcak –soğuk olarak bölünür.Bu iki tabakanın arasında kalan Termoklin tabakasında ıse ısı sabittir ve oksijen bakımından zengindir.
Açık denizlerde ise sıcak-soğuk su ayrımı ise dikeyseldir ve su içinde farklı kesitlerde bulunurlar.Akıntı ve buna benzer bazı fiziksel olaylar suyu ısıtabildiği gibi soğutabilirde.
Bölgenin su derinliğine ve yapısına bağlı olarak lurelerin yüzen,dalan ve batan tiplerini seçmek sana kalmış.
Son olarak da avcı balık tat duyusunu denemeye kalktığında akşama tavayı hazırlamış olursun,sevgilerimle,rastgelsin

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-2006, 20:13   #17
balıkcı
Kaptan

Erol dostum senin bilgilerini karşılaşacağımızı umarak bire bir almaya çalışacağım zaten sende daha ne bilgiler vardır bunların hepsini öğreteceksin bana ona göre öğrenmenin sonu ve yaşı yoktur,buradanda bu konularda sitedekileri ve beni bilgilendirdiğin için çok sağol.
Eski 09-03-2006, 21:12   #18
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Ne demek, hepimiz öğrenciyiz

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-03-2006, 01:52   #19
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

erol abi konu üzerinde ne kadar hakim olduğun belli oluyor. Bu kadar mütevazi ve bilgili bir insanı bulmak zor bu devirde teşekkürü borç bilirim.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-03-2006, 15:51   #20
hijacker54
Tayfa

hijacker54 kullanıcısının avatarı

arkadaşım oo 2.sayfadaki kancalı balıklar güzelmişşş

Sakarya

Tüm Dostlarıma İyi Yorumlar ve İyi Avlar Dilerim
hijacker54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla