Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Su Ürünleri

Su Ürünleri Su ürünleriyle ilgili araştırmalar ve teknik bilgiler.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 07-01-2008, 14:54   #1
Rauf
Guest

Varsayılan Istavrit üzerine

Bakın sabah gazetesinin gecen günki sayısında ne haber gecmiş.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Yalnız buradaki bir yazıyı dikkatinizi cekeyim(yirmi gramın altında balık satılmıcak)diyor yani tutulması yasak demiyor?.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 09-01-2008, 00:31   #2
Amatör İstanbullu
Miço

Amatör İstanbullu kullanıcısının avatarı

Rauf Ağabey paylaşımın için teşekkürler.
Yalnız ben bunda ağırlık ölçüsünün değilde uzunluk ölçüsünün kullanılması gerektiğini düşünüyorum.
Ne dersiniz daha doğru olmazmı?
Eski 09-01-2008, 07:02   #3
Rauf
Guest

Alıntı:
Amatör İstanbullu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Rauf Ağabey paylaşımın için teşekkürler.
Yalnız ben bunda ağırlık ölçüsünün değilde uzunluk ölçüsünün kullanılması gerektiğini düşünüyorum.
Ne dersiniz daha doğru olmazmı?
Adnan genelde büyük türler uzunluk ölcüsüne göre değerlendiriliyor örnek=orfoz,yazılı orkinos,lagos gibi diğerleri ızmarit,kupez,mercan gibi türler kilo ile telaffuz ediliyor ama burada gıram kullanılmış her halde 20 gr gelen balığında ölcüsü belli olur Aslında bu sirküler daha tam oturmadı kanaatimce mesela yzılı orkinos icin hem sayısal hemde ölcü verilirken (2 adet 45cm) yaprak,cınekop,sarıkanat gibi türlere sadece kilo sınırlaması var halbuki onlarda büyüğünce lüfer ve kofana olarak yetişecekler buna benzer cok tezatlar var selamlar.[/quote]

Bu mesaj en son " 09-01-2008 " tarihinde saat 07:08 itibariyle Rauf tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-01-2008, 15:22   #4
Amatör İstanbullu
Miço

Rauf Ağabey balığı yakaladığımızda ağırlığı hakkında şahsen ben fikir yürütebilirim belki ama kesin olarak bilmem mümkün olmaz diye düşünüyorum. Bunun için 20 gr=(karşılığı atıyorum)10 cm ise bu daha kolay bir yol olur diye düşünüyorum. Daha basit bir anlatımla tartamayız ama ölçebiliriz diyorum.
Selamlar, Rast gelsin.
Eski 09-01-2008, 21:34   #5
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

biz çok ufak balık tuttuğumuzda dalga geçeriz 1000 tane 1 tava diye o hesap olmuş buda 20 gram istavrit çok ufak değil mi?

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-01-2008, 21:39   #6
Rauf
Guest

Alıntı:
Amatör İstanbullu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Rauf Ağabey balığı yakaladığımızda ağırlığı hakkında şahsen ben fikir yürütebilirim belki ama kesin olarak bilmem mümkün olmaz diye düşünüyorum. Bunun için 20 gr=(karşılığı atıyorum)10 cm ise bu daha kolay bir yol olur diye düşünüyorum. Daha basit bir anlatımla tartamayız ama ölçebiliriz diyorum.
Selamlar, Rast gelsin.
Adnan bence bu gırgırlar icin gerekli olucak gibi zira kücük büyük demeden tutup satıyolar.yoksa istanbulun bütün kıyıcılarını toplasan bir tane gırgırın tuttuğu balığı tutamaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-01-2008, 22:14   #7
paşalı
VİP

paşalı kullanıcısının avatarı

Aslında biz toplum olarak insafiyetli davranıp bu küçük balıkları satın almasak belki ozaman sorun çözülür,diye düşünüyorum.

paşalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-01-2008, 22:30   #8
Rauf
Guest

Alıntı:
paşalı tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aslında biz toplum olarak insafiyetli davranıp bu küçük balıkları satın almasak belki ozaman sorun çözülür,diye düşünüyorum.
Turgay cok doğru söylüyorsun yaa o dediğinden olmak icin daha bi 50 sene gecer .aslında bunun yerine alınan kararların ,cıkarılan kanunların veya sirkülerin takibi yerel idareciler tarafından kontrol edilse balıkhaneler kontrol altında olsa gelen giden satılan balıkların takibi yapılsa suc ve cezalar tespit edilip uygulansa.hic bir balıkcı ölcüye uymayan veya halk sağlığına uymayan balığı satmaz inşallah ilerde onlarda olur diyerek umut ediyoruz selamlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-2008, 01:40   #9
Amatör İstanbullu
Miço

-Rauf Ağabey kıyıcıların tutacağı balık miktarı konusunda haklısın. Ama kıyıcı içinde bir prensibi olmalı bu işin.

-Diğer yoruma da katılmamak mümkün değil tabii.
Ancak beni şaşırtan şey şu; ilk etapta bu önlem hal'lerde alınamazmı.
Yani tutulan ufak balığın hal'e girişi yasaklanabilir. Tutan tekne için müeyyideler uygulanabilir. Hal'e ufak balığı getiren belli nasıl olsa.
Trafikte hata yapan aracı bağlayabiliyorsun. Sürücünün ehliyetin el koyabliyorsun. Karada müeyyide var. Deniz'de de uygulanabilir.
Saygılarımla.
Eski 25-01-2008, 14:01   #10
La-TraViaTa
Oltacı

Abilerim - kardeşlerim aslında iyi bir denetimle bunların tümünü kontrol altına almak mümkün. Balıkçılığı önemli bir geçim kaynağı olarak gören Norveç'in buna bulduğu çözüm ve yaptığı sıkı denetim takdire şayan. Onlar da bu sistemi ilk uygulamaya koyduklarında muhtemelen zorlanmışlardır ancak şimdi faydasını fazlasıyla görüyorlar. Sistem çok basit kayıtlı teknelerin haricinde profesyonel avcılık kesinlikle yasak. Yakalanan olursa kaçakçılıkla eşdeğer suçla yargılanıyor. Kayıtlı teknelerin her birinin yıllık kotaları var ve liman harici kıyıya balık nakli yasak, aksi halde gene kaçakçılık. Limanlarda teknenin karnesine indirdiği balık miktarı yazılıyor. Kotası dolan bir daha o sezon avlanamıyor. Boy konusu ise gene limanda balık indirilirken inceleniyor. Zaten yıllık belli bir kotası olan tekne sahibi kotasını küçük balıkla doldurmamak için daha iri ve daha iyi para edecek balığın peşine düşüyor. Bizde uygulamaya kalksak ilk seneler muhakkak çıngar çıkar, her taraftan kaçak olarak kıyıya balık alınmaya çalışılır, ancak aynılarını Norveç te yaşamış ve titiz denetimler sonucu balıkçılar da bunun kurallar gibi yapılması gerektiğine ikna olmuşlar. Darısı başımıza inşallah.
Her biri kendinde göre özellikler sergileyen denizlerimiz ve aslen çok bereketli olan iç sularımızı balıkçılık açısından verimli kılabilmek için, ileriki günlerde de balık tutabilmek ve yiyebilmek için ben muhakkak surette balıkçılığı tarım bakanlığından ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Belki sadece bir balıkçılık bakanlığı hayal olabilir ama Denizcilik bakanlığı olarak kurulup tüm denizcilik işlerini balıkçılıkla birlikte organize edebileceğini düşünüyorum. Elbette ki sadece bakanlık kurmak yeterli olmayacaktır. Ancak güçlü bir Türkiye için tüm herşeyde etkili denetim yapılması taraftarıyım.
La-TraViaTa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları