Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 08-06-2007, 18:17   #21
mufi
Guest

Alıntı:
orca tafarından gönderildi
tebrikler muvaffak hocam,

ne zaman azmagin oradan gecsem balik tutanlara soyle bir bakiyorum sizi gorebilir miyim diye, avatardaki resminizden tanirim diye umuyorum. siz daha cok hafta ici gittiginiz bense haftasonu disinda oralarda olamadigim icin olmuyor elbette ama insallah birgun
...olacak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 08-06-2007, 19:20   #22
Çağatay
Miço

Çağatay kullanıcısının avatarı

Muvaffak abi, peki azmaktan tutulan kefal hangi tür acaba ? Tatlısu kefali mi? Yani o derenin denizle direkt bağlantısı yok diye soruyorum.

Bir de bu kefal avı ile ilgili bir şeyler okudukça iyiden iyiye merakım artıyor. Geçen yaz Karaburun-Kaynarpınar'da bir tanıdıklarımın pansiyonunda bir süre kaldım. Akşam pansiyon sahibinin işinden dolayı, restaurant kısmı için Karaburun'a balık almaya pansiyon sahibinin eşi ile birlikte gittik, ben arabayı kullanıvermiştim. Balık satıcısına gittiğimde buzdolabının kapağının açılması ile gözlerim fal taşı gibi oldu, abartmıyorum kol büyüklüğünde sarıkulak'lar, topan'lar. Nasıl avlıyorsunuz bunları diye sordum, ruhsatlı dalyan'ları varmış. Karaburun'un küçük koylarında sıkça görülür bunlardan. Koy girişinde dibe yatırılan koca bir ağ, ona bağlı ipler, tepede bir kulübe, kulübede gözcüler. Genelde gece sabaha karşı balık koya toplu giriş yaptığında, gözcülerin uyarısı ile ağları bağlı iplerle kaldırıp, balığı hapsediyorlar.

Ama bakıyorum da forum sayfalarında, bu karaburun kefali çok meşhur ve ağ, dalyan vs. yöntemlerle çok tutulmasına rağmen, o bölgeden bu babayiğitlerden oltayla bir tane yakaladım diye rapor gönderen pek yok. Nedir bu işin sırrı çözemedim.

Hayır bir de tadına baktım, bayağı da lezzetli kafirler. İşte benim kefal merakım böyle başladı. Nasipse o kol gibi kefallerden avlamak istiyorum. Ama bunları da denizden tutmak istiyorum. (tatlısu bana hep bir adım uzak olmuştur) Çok şey istiyorum ama bütün bunlar nasıl olacak bilmiyorum.

Sonunda iyice kayışı sıyırtıp , devletten dalyan mahalli kiralayacağım herhalde.

Bu arada, geçen mesajımda unutmuşum, gecikmiş de olsa avın için tebrik ederim. Kefal konusunda seni izlemeye devam ediyoruz, canım abicim.

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları