Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 01-08-2006, 09:11   #81
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

..ağırlık farkı varda nasıl önüne geçilir..bu yöntemle maket balıkta atılabilir muhtemelen..çünkü 7 veya 5 cm maket balığı ağırlıksız atınca 20 metre zor gidiyo..çeker çekmez teknenin dibine geliyo zaten..1 tane 100 gr gezer yerine 2 tane 50 li gezeri iki fırdöndü arasında dengeli olarak stoperle tuttursak ve alttaki kurşunu 2. fırdöndüye 0 şekilde stoperle tuttursak önüne geçebilirmiyiz? ne yapmak lazım..bi yardım lütfen [/quote]

Mehmet kardeşim bu yazdığın konuda sana şu şekilde yardımcı olmaya çalışayım. Bu tarif ettiğin at-çek diye tabir ettiğimiz maket yem yada silikonla avlanma şeklidir. Bunun için ilk önce kullanmış olduğun kamış at-çek stiline uygun olmalıdır. maket yemin floating (yüzen) olması gerekir. Kamış ne kadar fark ettirir, 5-7 cm. maket yemi yada silikonu max. 20-25 metreye atmanı sağlar. Maket yemin yada silikonun daha uzağa atabilmek için kıstırma kurşunlardan faydalanabilirsin. Bunu şu şekilde yapabilirsin. Kamışına bağlı ana bedenin ucundaki fırdöndüden sonra maket yeme bağlanacak ara bedeni 1 metre kadar tutup tam ortasına ve ortanın aynı oranda (3-5 cm ) bir önüne ve bir arkasına kıstırma kurşun bağlarsan maket yemi daha uzağa atma şansın artar.
Silikon kullanacaksan ve tek silikon çekeceksen eğer fırdöndüden sonra ana bedeni 50 cm tut ve silikonun tam uunuca 1-2 tane kıstırma kurşun tak silikonun daha uzağa gitmesinde faydasını göreceksin. RASTGELSİN
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 01-08-2006, 09:30   #82
cilimpuli
Oltacı

Haldun Abi teşekkürler..benim sorduğum bu zaten..soramadım bi türlü ben bu yöntemle maket atılıp atıldığını bilmiyorum..ama atılabilirmi onu merak ettim..tabi konu biraz anklaşılmaza gitti..hiç kullanılmaya bi yöntemden belkide kullanılıyomuş gibi bahsettim..benim asıl öğrenmek istediğiim Haldun Abinin cevapladığı kısım..kara avı bölümü bu ama tekneden maket balık atmanın şeklini öğrenmeye çalışıyorum.5-7 cm bi maket balık nasıl uzağa atılabilir iğneleri bi yere takılmadan..tekne ile hareket halinde olmadan tabi..at-çek şeklinde..yalnız maket balık bağlarsak ağırlıksız hiç mesafe oluşmuyo..bir miktar ağırlıkla atmak lazım..ama nasıl bir takım, ne tür ağırlık ve ağırlıkların takılma şekli lazımdı bana..Haldun abi önerini bi uygulayacam bu hafta sonu..inşallah takılmadan atış yapabilirim becerebilirsem burdan söylerim sana

Oltanızın ucundaki coşku hiç eksilmesin!!!
cilimpuli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-2006, 12:34   #83
cilimpuli
Oltacı

Alıntı:
Maket yemin yada silikonun daha uzağa atabilmek için kıstırma kurşunlardan faydalanabilirsin. Bunu şu şekilde yapabilirsin. Kamışına bağlı ana bedenin ucundaki fırdöndüden sonra maket yeme bağlanacak ara bedeni 1 metre kadar tutup tam ortasına ve ortanın aynı oranda (3-5 cm ) bir önüne ve bir arkasına kıstırma kurşun bağlarsan maket yemi daha uzağa atma şansın artar.
bu 3 kıstırma kurşunu stoperle tutturmamız gerekiyo değil mi? boncukta kullanılıyo galiba bu işlem için..Şu kurşunları nasıl sabitleyeceğimide anlatırsan abi bırakıcam peşini

Oltanızın ucundaki coşku hiç eksilmesin!!!
cilimpuli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-2006, 20:53   #84
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Çupra avcılığı.....

Arkadaşlar ben bu siteye henüz yeni üye oldum.Siteyi incelerken bu başlığı görünce bende acizane tecrübelerimi sizlerle paylaşayım dedim:
1-Fırdöndü+beden ve 3'lü köstekden(kol) oluşan bir takım kullanıyorum.Tabi bu takımda 50-60 gr.lık kurşun dipde yer alıyor.Bu tür takımı gece/gündüz-tekneden yada kıyıdan rahatça kullanabiliriz.(Ama bu takımda elimiz hassas olmalı)
2-Fırdöndüden sonra yaklaşık 2 karış aşağıda tek iğne kullanılan ayrıca bir takım da kullanılabilir.Burada kurşun fırdöndüden önce gelir ve zeytin kurşun yada ortadan delikli kurşun diye adlandırılan kurşun kullanılır.Yalnız fırdöndüyü bağlamadan önce araya stoper görevi görmesi için 0,5 cm uzunluğunda bir kablo parçacığı kullanırım.Yoksa ,kurşun gide gele takıma ziyan verir.
3-Durgun havada kıyıdan derin suda yani liman içleri gibi yerlerde zoka da iyi netice verir.Ayrıca yine aynı mekanlarda leblebi kurşun+araya stoper ve fırdöndüden yaklaşık iki karış sonra bağlanmış tek iğne de güzel iş yapar.

Ayrıca, şunu belirtmekte yarar var ki; zoka veya tek iğne kullanacaksak mutlaka karbon sayısı yüksek kaliteli Siglon/dıscovery gibi kaliteli ama 0,22-0,25 misina kullanmakta yarar var derim.

Benim tercihim hangi yem olursa olsun kullanacağım iğne seçimim 496-1/0 yanadır.Bu iğne hem canlı yemi öldürmüyor hemde kaliteli bir iğnedir.(Bana göre büyük balığın yemide iğnesi de büyük olmalı !)

Ve tabi ki, bırakma yapacaksak en baba yem yengeç ve madyadır.Eğer oltayı elimizde tutacaksak mamundan vazgeçmeyin derim.Boru kurdu da güzel ama çok küçük balık topluyor.hele kıyıdan sülünezi asla tavsiye etmem.Sülünez tekne için ideal olabilir ama kıyı için biraz acemi yemi gelmişdir hep bana.Nedeni de takımın başına isparoz toplamasıdır.

4-Son olarak da,balık çiftlikleri kenarında yaklaşık bir adam boyu derinlikte iskele üstünden veya bot ile avlamak için de izlediğim yol şudur.Çiftlik yemini kahve makinasında un haline getirdikden sonra içine 1-2 yumurta akı katılır.Eğer mama biraz cıvık kalırsa içine un katılarak biraz mama biraz macun kıvamına getirilir.Geceleyin bu karışım çiftlik kenarında güzel iş yapar.3 numara uzun saplı bir iğneye bu mamayı ''Pelet'' şekli verip bulunduğunuz yerden kuşunsuz tek iğne ile ileri fırlattığınızda yem süzüle süzüle inerken balık bastığında misinanın uçurtma ipi gibi ileriye doğru gerildiğini görmek emin olun korkunç bir zevkdir.Balık ile aranızda ne kurşun-ne fırdöndü hiç bir şey olmadığı için adeta balık ile tokalaşır gibi karşı karşıya gelmek müthiş bir şey.Hele gelen 600-700 grlık bir çupra yada baba bir mırmır ise deymeyin keyfinize.

BANA GÖRE EN GÜZEL TAKIM BU...Balığın yemi daha ağzına aldığında onu hissetmek.Henüz ne vuruş var-nede balığın yemi alıp yürümesi.Gece liman içinde canlı teke kullanmakta aynı hissi verir.Yeterki yem süzüle süzüle inerken balık onu görsün.
Neyse, arkadaşlar herkeze rastgelsin diyorum.....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-2006, 21:35   #85
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

İshak arkadaşım,
değerli bilgilerini bizimle paylaştığın için teşekkür ederim,umarım diğer arkadaşlarımızın da özellikle de genelde üye haricinde sitemizi ziyaret eden örneğin şu an 29 adet ziyaretçimizinde bize katılmasını canı gönülden isteriz,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-03-2007, 18:46   #86
erolgelgi
Oltacı

Varsayılan madya hırsıza takın

bence her attığınız yerde çipra olmayabilir ben madya'yı hırsız iğneye takıyorum %90 başarılı oluyursunuz eğer bölgenizde mercan varsa tavuk ciğeri de işe yarıyor ama iğnenizde mutlaka sardalya olsun iyi koku yapıyor eğer madya bulamazsanız mamun da birebir işe görür
erolgelgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2007, 07:28   #87
kutluhan
Çımacı

kutluhan kullanıcısının avatarı

anlatımın için saoli hem çizimde çok güzel bence açıklayıcı ve yeterince detaylı.
([Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
kutluhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-2008, 21:15   #88
ahmetcakir09
Oltacı

kusadası ve didim akbük tarafında balık alanlardan ne tür balık yaptıgını ögrenebilirmiyim.saygılarımla...herkese rastgele
ahmetcakir09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-2008, 11:13   #89
barikant
Oltacı

Alıntı:
surgeon tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İzmir'de, Mordoğan yada Karaburun iyi av verir deniyor. peki bu bahsedilen yerlerin neresinden avlanılabilir. Herhangi bir yer mi? Yoksa önerebileceğiniz yerler var mı? Daha ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim. Örneğin Tago geçen hafta çipurayı nereden yakaladın?
Merhaba,

Mordoğan'da Ardıçta iyi çupra alırsın. Ayrıca güzel mırmır yapar. Ayrıca liman içinde deniz ile limanı birleştiren bir kanal vardır. O kanalda limana doğru tekne üzerinden hareketli kurşunlu takım ile güzel palaz ve levrek alırsın. AMA Yem olarak Sardalya kullanacaksın ve Fileto olarak takacaksın. Sevgiler,
Eski 20-06-2008, 00:14   #90
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Thumbs up

Alıntı:
barikant tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba,

Mordoğan'da Ardıçta iyi çupra alırsın. Ayrıca güzel mırmır yapar. Ayrıca liman içinde deniz ile limanı birleştiren bir kanal vardır. O kanalda limana doğru tekne üzerinden hareketli kurşunlu takım ile güzel palaz ve levrek alırsın. AMA Yem olarak Sardalya kullanacaksın ve Fileto olarak takacaksın. Sevgiler,
Ben Mordoğan Eski liman'da, Problem'in Yeri'nin hemen ilerisinde (Park'ın önünde) akşam 6 Gece 1 arasında, 10-20 mt. arasında boru kurdu ile çipura/lidaki alabiliyorum.

Ardıç'ın kum olan plajında birkaç denememe rağmen yakalayamadım.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları