Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Meteoroloji,Navigasyon , Harita ve Denizcilik > METEOROLOJİ

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 24-12-2005, 22:14   #1
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

Varsayılan Deniz Meteorolojisinin Tarihçesi

Denizciliğin tarihi uzun yıllara dayanır. Denizle uğraşanların büyük bir çoğu havanın nasıl olacağını merak ederek, çok eski çağlardan beri kendilerine göre bazı tahminler ve tecrübeler üretmişlerdir. Bazı gemiciler denizde gemileri ile seyrederken önemli sayılacak rüzgarları keşfetmişlerdir.
Okyanus üzerinde esen rüzgarlara ait kartlar ilk olarak İngiliz Halley tarafından 1686 da çizilip yayınlanmıştır. 1805 yılında İngiliz Deniz Ofisinde görevli bulunan F.Beaufort'un ismini aldığı Bofor ıskalasını ortaya çıkarmıştır. Bu arada gemi kaptanları tarafından yazılan rota defterlerinde denizlere ait hava durumları bulunmaktadır. Bunlar ihtiyaçtan doğan rast gele çalışmalardır.

Ancak ilk deniz bilimi çalışmaları 19.yüzyılın sonlarına doğru başlamıştır. İlk ulusal meteoroloji ofislerinin kurulduğu 19.yüzyıl ortalarında okyanus taşımacılığı,rüzgar rejimleri akıntı sistemleri ve fırtınaların oluşumları hakkında sistematik bilgi ihtiyacı içindeydi. Bu ihtiyacı karşılamak ve gemi güvertelerinde gönüllü gemilerce yapılan gözlemlerin belirli bir esasa dayandırılmasına yönelik uluslararası ilk deniz meteorolojisi toplantısı 1853'te Bürüksel'de yapılmıştır..

Bu toplantıda gönüllü ticaret gemileri tarafından yapılan gözlemlerin klimatolojik bilgi olarak değerlendirilip,gemiciliğin kullanımına sunulması kararlaştırıldı .Örgütlü deniz bilimi çalışmalarının başladığı 19.yüz yıl ortalarından bu yana dünya okyanuslarının fiziksel ,kimyasal ve biyolojik özelliklerine ait sistematik gözlemler yoğun bir biçimde ve sürekli olarak yapılmaktadır.

Telsiz haberleşmesinin gelişmesi ve gemiyle sahil arasında düzenli bir haberleşme ağının kurulması ile birlikte, denizde can güvenliği konulu ilk uluslar arası toplantıda, tüm deniz taşımacılığı hatları ve balıkçılık sahaları için hava raporlarının telsizle yayınlanması kabul edilip, hükümetlerin okyanus üzerinde bu tür yayınların sorumluluğunu üstlenmesi konusunda fikir birliğine varıldı. Uzun bir süre gemiciliğe yönelik hava tahminleri, kıyısal fırtına uyarıları deniz meteorolojisi konusunda yapılan sınırlı çalışmalardı. Zamanla bilimsel ve işletme amaçlı meteorolojik bilgilere talebin artmasıyla,okyanuslardan daha çok veri elde etme gereği duyuldu. 1936 yılında denizle ilgili klimatolojik verilerin değişimi ve yıllık klimatolojik özetlerin düzenli olarak basımını sağlayacak uluslararası bir sistem kuruldu.
Denizden elde edilen verilerin yeterliliği, temsil edebilirliği ve üniformluğu ile ileri tahmin ve deney tekniklerinin geliştirilmesi ancak uluslar arası işbirliği ile sağlanır. Ve bu anlamda bazı kuruluşlar teşekkül etmiş olup bu sahalarda önemli gelişmeler sağlamışlardır.

Quotation
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 24-12-2005, 22:27   #2
aserkansatı
Guest

Sami Çetin ALTAN gibisin be baba...Bilgiyi döküyosun ortaya...Emeğine sağlık +rep
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-12-2005, 22:39   #3
rüzgar2
Kaptan

Abi tarihi bilmek gerekir.Şimdi ne yapıyorsak ve nasıl yapıyorsak tarih sayesinde olmuştur.Tarihini bilmeyen balıkçı yarınında da zorlanır...
Eski 25-12-2005, 04:53   #4
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

Sami maşallah,tarih sende, coğrafya sende... Abi sen daha önce niye gelmedin foruma yaw. Hastayım senin mesajlarına
Selamlar...

BALIK TUTULAN TEK GEZEGENİ YOK ETMEYELİM...
A.R.B.
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-12-2005, 05:53   #5
rüzgar2
Kaptan

Alıntı:
uzman tafarından gönderildi
Sami maşallah,tarih sende, coğrafya sende... Abi sen daha önce niye gelmedin foruma yaw. Hastayım senin mesajlarına
Selamlar...
Geldim bir ara ve hemen gittim.Sonra bu nicname ile geri döndüm.O zaman 2 mesajla işi bitirmiştim.Şimdilik burası bana hoş vakit geçirmemi sağlıyor.Aklıma böyle şeyler geliyor bende açıyorum hemen konuyu.Asıl bu işlerin uzmanı seko dur.Sever böyle konuları.
Benden de sana selamlar
Eski 25-12-2005, 21:12   #6
aserkansatı
Guest

Yahu tarih tarih diyosunuz da...Tarihteki avlara bakın bir,koca koca balıklar tutulmuş.Bu günü hiç düşünmeden kazımışlar kökünü balığın...Aklıma gelince kızıyorum ben eski avcılara...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-12-2005, 23:23   #7
rüzgar2
Kaptan

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
Yahu tarih tarih diyosunuz da...Tarihteki avlara bakın bir,koca koca balıklar tutulmuş.Bu günü hiç düşünmeden kazımışlar kökünü balığın...Aklıma gelince kızıyorum ben eski avcılara...
Bir tarih sever olarak tarihi yargılamayalım ders alalım.Ve yeni nesillere en güzeli en doğru aşılayalım...Atalarımız inanki Serkan bizim için yapmıştır.İnan ve tarih bilgime güven...
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları