Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 04-07-2008, 14:07   #1
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Varsayılan Suya düşen cep telefonu

Selam Arkadaşlar,
malüm havalar iyice ısınınca suyla olan temaslarımız arttı,bununla beraber istenmeyen bazı olaylarda yaşıyoruz.Örneğin Suya düşen cep telefonunu kurtarabilir miyiz diye merak ediyorsanız,buyrun ;

Islanan telefonların içindeki su, havayla çok fazla temas etmeden hızlı bir şekilde temizlenebilirse cihazın yeniden çalışması mümkün olabiliyor.

Üretici firmaların, garanti kapsamına almadığı ıslanma durumlarında kullanıcının ilk olarak, cihaz fişe takılıysa kısa devre yapmaması için fişi çıkarması değilse aynı riskten dolayı cihazla pilin birbirinden ayırması ardından da SIM kartı çıkartması gerekiyor. Bir çok durumda cihaz ıslansa bile SIM kartlar çalışmaya devam ediyor.

Cihazın pili ve SIM kartı çıkarıldıktan sonra kuru bir bezle hızlı şekilde kurulanması gerekiyor. Cihaz içerisindeki nemin doğal bir şekilde buharlaşması durumunda telefonun "kurtulma" ihtimali daha fazla bulunuyor.

Cep telefonunun içerisindeki nemi buharlaştırmanın en iyi yolu, bir elektrik süpürgesi ile içine, ortamdaki havanın üflenmesi ya da çekiş özelliği olan bir elektrik süpürgesi ile içerideki havanın dışarı çıkarılması. Ancak saç kurutma makinesinin kullanılmaması gerekiyor.

Çoğu saç kurutma makinesi, ’soğuk üfleme’ modunda dahi ortamdaki havadan daha sıcak bir havayı makinenin içerisine üflediği için entegre ve lehimlere zarar verebiliyor. Bunun sonucunda cihaza pil takıldığı an telefon kısa devre yapabiliyor. Kurulandığı halde içinde hala nem olan cep telefonlarını tamamen kurutmanın en iyi yolu ise pirinç taneleri ile dolu bir kavanozun ortasına koyup ağzını kapatmak ve en az bir gün bekletmek. Pirinç taneleri ortamdaki nemi hızla emebiliyor.

Kullanıcıların, saç kurutma makineleri, mikrodalga fırınlar ve doğrudan güneş ışığından kaçınması gerekiyor. Öte yandan cihazların "tuvalete düşürülmediği sürece" de alkolle temizlenmemesi gerekiyor. Solvent içerikli olan alkol, cihaz içindeki plastik bağlantıları eritebiliyor. Bunun yerine hırdavatçılardan temin edebilen "Denature" alkol kullanılabilir.

Telefonunu denize düşürenlerin, cihazı sudan çıkarıp bu sefer tatlı suya bırakmaları daha sonra oradan da çıkarıp kurulamaları gerekiyor. Çünkü tuzlu su barındırdığı kristallerden dolayı cihazın bazı parçalarına zarar verebiliyor.

GİZLİ İŞARETLER

Birçok kullanıcının, suya düşürdüğü için çalışmayan telefonlarını değiştirmek istemelerinin ardından üretici firmalar, uzun bir süredir cihazın hem dışına hem de içine garanti etiketleri yerleştirmeye başladı.

Su ile temas ettikleri zaman renk değiştiren bu etiketler sayesinde yetkili servis, telefonun içini açmadan dahi suya düşürüldüğünü anlayabiliyor. Birçok telefonun içinde de gizli işaretler bulunuyor. Bu işaretler, telefon ıslandıktan sonra dışındaki etiket değiştirilse bile cihazın ıslandığını tespit edebiliyor.

Alıntıdır.

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 04-07-2008, 14:26   #2
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Eğer telefon denize düşmüşse, pil ve sim card çıkarıldıktan sonra hepsi ayrı ayrı tatlı suya batırılmalıdır. Cep telefonunu temiz su ile iyice yıkadıktan sonra kurutma işlemine girişin. Çünkü tuzlu su, mikronluk diot ve devreleri birsüre sonra bozuyor. Bilginize.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 04-07-2008 " tarihinde saat 17:08 itibariyle xnode tarafından düzenlenmiştir.... Neden: düzeltme
xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-07-2008, 17:03   #3
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

TuzLu suyLa teması buLunan teLefonLarın kurtarıLmasına inanmadığınız durumda eLinizde eLektrip süpürgesi vs gibi maddeLerin buLunmadığı anda kurtarma işLemini iLeri bi tarihe aktarmak için cihazınızı su doLu torbaya koyup ağzını bağLayın ve o şekiLde en yakın gsm merkezine götürün teknik müdahaLeyi yapıp cihazı hayata döndürecekLerdir. Öteki türLü sudan çıkartıp 1 saat sonra yapıLacak bir müdahaLe hastanın öLümLe sonuçLanabiLmektedir.
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-07-2008, 18:43   #4
kemalakcinar
Çımacı

kemalakcinar kullanıcısının avatarı

öncelikle verdiğiniz bilgilere teşekkürler benimde başımdan böyle bir olay geçti teknede balık tutarken belimde kemerde takılı olan telefonla beraber denize düştüm ve telefonun pili ve sim kartını çıkardıktan sonra tatlısı dolu kovada iyice yıkadıktan sonra kurumaya bıraktım ve akşam balık dönüşü evde saç kurutma makinesi ile iyice kuruladıktan sonra ertesi akşam sim kart ve pilini taktım ve sonuç mükemmel bu olayın üzerinden bir yıl geçti hala telefonu çalışıyor burada işin püf noktası kesinlikle tatlı su böyle bir olay yaşarsanız bunları yaptığınız taktirde telefonunuz kurtulur ve pili ne kadar hızlı bir şekilde çıkarırsanız o kadar iyi kısa devre yapmasını engellemiş olursunuz herkese sevgiler selamlar.
Eski 04-07-2008, 18:58   #5
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Alıntı:
kemalakcinar tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
öncelikle verdiğiniz bilgilere teşekkürler benimde başımdan böyle bir olay geçti teknede balık tutarken belimde kemerde takılı olan telefonla beraber denize düştüm ve telefonun pili ve sim kartını çıkardıktan sonra tatlısı dolu kovada iyice yıkadıktan sonra kurumaya bıraktım ve akşam balık dönüşü evde saç kurutma makinesi ile iyice kuruladıktan sonra ertesi akşam sim kart ve pilini taktım ve sonuç mükemmel bu olayın üzerinden bir yıl geçti hala telefonu çalışıyor burada işin püf noktası kesinlikle tatlı su böyle bir olay yaşarsanız bunları yaptığınız taktirde telefonunuz kurtulur ve pili ne kadar hızlı bir şekilde çıkarırsanız o kadar iyi kısa devre yapmasını engellemiş olursunuz herkese sevgiler selamlar.
KemaL abi önceLikLe teşekkür ederiz. Cihazınızın modeLini öğrenebiLir miyiz ? Çünkü her cihaz bu kadar dayanıkLı oLmayabiLiyor
Ziraat Teknikeri

Eski 04-07-2008, 19:04   #6
kemalakcinar
Çımacı

kemalakcinar kullanıcısının avatarı

anıl kardeşim cihazın markası nokia 1600
Eski 04-07-2008, 19:07   #7
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Alıntı:
kemalakcinar tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
anıl kardeşim cihazın markası nokia 1600
Teşekkür ederim abi Bende sony ericson k750i var emaktarım benim geçen yaz tatiLinde arkadaşım tarafından fotoğraf çekiLiyodum sudan daha yeni çıkmıştım ve teLefon çaLdı bende aLdım ısLak eLLerimLe konuştum bizim cihazın hafıza kart yuvası yan tarafta oLduğu için ordan içeriye tuzLu su kaçtı ve teLefon çaLışmadı eve geLdim ertesi gün hafıza kartını feLan çıkarttım bıraktım makina çaLışmaya başLadı ama geL geLeLim hafıza kartı taktığında makina kendini sürekLi resetLiyor bende artık emektarı hafıza kartı takıLı oLmadan kuLLanıyorum. Yani demek istediğim benim emektar biraz dayanıksız çıktı
Ziraat Teknikeri

Eski 04-07-2008, 19:08   #8
hasanova
Tayfa

hasanova kullanıcısının avatarı

En güzeli tekneye binerken telefon almamak Zaten hayattan uzaklaşmak, stresinizi atmak için tekne ile kendi hayat limanımızdan açılıp hayal denizimize doğru yola çıkıyoruz Ben şahsen pek telefon almam yanıma, ama alırsamda en sağlam yere koyarım, unuturum açıkçası telefonu. En son tekenden inerken bakarım birisi aramışmı diye. Eskiden cep telefonu yoktu rahattık, şimdi cep telefonu hayatımızın değişmez parçası lakin bu bir + mı getirdi - mi getirdi tartışılır Konuyu buraya getirdim ya helal olsun bana

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
hasanova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-07-2008, 19:55   #9
walras
Kaptan

walras kullanıcısının avatarı

Alıntı:
DzzY tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Teşekkür ederim abi Bende sony ericson k750i var emaktarım benim geçen yaz tatiLinde arkadaşım tarafından fotoğraf çekiLiyodum sudan daha yeni çıkmıştım ve teLefon çaLdı bende aLdım ısLak eLLerimLe konuştum bizim cihazın hafıza kart yuvası yan tarafta oLduğu için ordan içeriye tuzLu su kaçtı ve teLefon çaLışmadı eve geLdim ertesi gün hafıza kartını feLan çıkarttım bıraktım makina çaLışmaya başLadı ama geL geLeLim hafıza kartı taktığında makina kendini sürekLi resetLiyor bende artık emektarı hafıza kartı takıLı oLmadan kuLLanıyorum. Yani demek istediğim benim emektar biraz dayanıksız çıktı

sony ericsson larda sıvıyla temas diğer telefonlardan biraz dah hassas.. bende de reset olma durumu olmuştu(k 610 i) garantisi bitmedi ise baskı yaparak servise götür.. biraz tırsınca yenisi ile değiştirmek zorundalar.. ama sıvı teması anlaşılırsa garanti kapsamı dışında..
walras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-07-2008, 19:59   #10
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Alıntı:
walras tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sony ericsson larda sıvıyla temas diğer telefonlardan biraz dah hassas.. bende de reset olma durumu olmuştu(k 610 i) garantisi bitmedi ise baskı yaparak servise götür.. biraz tırsınca yenisi ile değiştirmek zorundalar.. ama sıvı teması anlaşılırsa garanti kapsamı dışında..
Çoktan bitti abi garanti kapsamı. İLkini de nasıL bozduğumu biLmeden bozmuştum kaveKa ! bahane buLdu su kaçmış dedi haLbuki aLakası yoktu teLefonumu kasko yaptırmıştım Garantex firmasına bende oraya yoLLadım ve yenisi geLdi. Yeni geLeni de 7-8 ay sonrasında bozum oLsun ama ben bozuk teLefonumLa mutLuyum
Ziraat Teknikeri

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları