Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 11-03-2011, 11:57   #1
muhabbetci
Kaptan

Varsayılan cep telefonu denize düşerse

Arkadaşlar,
hemen hemen herkezde, belki 2 şer tane cep telefonu var,eğer sıvı temas ettiyse elektronik cihazlar garanti dışı kalır.Bizlerde balıkçı olduğumuz için sık sık telefonları tuzlu suya veya tatlı suya düşürürüz,ev hanımları ise deterjanlı suya düşürürler.Bu gibi durumlarda hiç telaşe kapılmadan, sakince, fakat vakit geçirmeden cihazın pilini çıkarın.varsa memory kartını ve sim kartını cıkarın.Cihazın kapakları açılabilir ise açın ve su bardağından büyükçe bir kapta içme suyuyla cihazı iyice çalkalayın,içme suyunu değiştirip tekrarlayın.gölgede süzülmesini sağlayın.Kesinlikle güneşe koymayın ( lcd ekran veya plastik aksam zarar görür) gölgede kurumaya bırakın.Daha sonra saç kurutma makinasıyla en ılık ve 30-40 cm uzaklıktan 10 ar dakika arayla 5-6 kez hafifce kurutun.Mümkünse cihazı bir gece bekletin.
Kuruduğana emin olduktan sonra bataryayı takıp kontrol ediniz.Şansınız varsa cihazınız kurtulur.Unutmayın sıvı temasında bataryayı-enerjiyi nekadar çabuk keserseniz ve yukarıda yazılanları uygularsanız cihazın kurtulması o derece artar.Benden söylemesi.
Kendinize iyi bakın.
MANİSA/ iZMİR /ÇANDARLI
muhabbetci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 11-03-2011, 12:09   #2
Necati ARAT
Kaptan

Önder abi bilgilendirme için teşekkürler..
Ama bu yol sadece geçici bir çözüm olup seninde dediğin gibi (Şansınız varsa cihazınız kurtulur)
Çünki sıvı temasında ilerleyen günlerde mekanik ve elektronuk aksamda korozyona sebeb olup cihazın çalışmasını yine zorlaşsırabilir..
Bunu önlemek içinte eğer yeteneğiniz var ise pili soküp tatlı su ile temizledikten sonda Selulozik tiner ile elektronik paneli ve tuş takımı altını bir fırça yardımı iye temizlemeniz ve tiner uçtuktan sonra cihazı toparlamanız şansınızı arttırır..
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-03-2011, 12:40   #3
muhabbetci
Kaptan

Ben teşekkür ederim Necati,vakit ayırıp okuduğun için.
Yanlış anlamassan bir açıkla yapayım.
Tiner erici özelliği nedeniyle kesinlikle elektronik-Plastik aksamlarda kullanilmaz.Yazımda yazacaktım ama atladım,eğer hobi merakınız varsa veya benim gibi elektrik-elektronikle ilgiliyseniz kuru tip yağsız temizleme spreyler var.son durulamadan sonra o spreyle yıkamak gerekiyor.Hiç degilse bildiğimiz limon kolanyasıyla durulanabilir.Elektronik kartlar son kontrolden sonra çok ince koruyucu vernikle kaplanır,eğer tinerle yıkarsanız bu vernik kalkar havadaki nemden bile etkilenir.Kendinize iyi bakın.
MANİSA/ iZMİR /ÇANDARLI
muhabbetci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-03-2011, 13:07   #4
Necati ARAT
Kaptan

Alıntı:
muhabbetci tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben teşekkür ederim Necati,vakit ayırıp okuduğun için.
Yanlış anlamassan bir açıkla yapayım.
Tiner erici özelliği nedeniyle kesinlikle elektronik-Plastik aksamlarda kullanilmaz.Yazımda yazacaktım ama atladım,eğer hobi merakınız varsa veya benim gibi elektrik-elektronikle ilgiliyseniz kuru tip yağsız temizleme spreyler var.son durulamadan sonra o spreyle yıkamak gerekiyor.Hiç degilse bildiğimiz limon kolanyasıyla durulanabilir.Elektronik kartlar son kontrolden sonra çok ince koruyucu vernikle kaplanır,eğer tinerle yıkarsanız bu vernik kalkar havadaki nemden bile etkilenir.Kendinize iyi bakın.

Abi açıklama için teşekkürler..
Belkide ben yanlış birşey yazmışımdır şöyleki Selulozik ve sentetik tineri karıştırmış olabilirim..
Çankayada bir çok tamirci bu tinerlerden birisini kullanıyorlar biliyorum..(maliyet kısmı ucuz olduğu için)
Buradanda onun için paylaşmak istedim..
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-03-2011, 13:36   #5
Adem VARDARCIK
Banned

Abi açıklamalar için sağol.Keşke geçen hafta içinde paylaşsaydın.İki telefonum gitti...
Birisi bir bardak suda yüzdü diğeri de bir bardak Cola da...Benim Derin (11 ay ) ikisinide halletti.....Neyse canımız sağolsun..

Esenkalın.
Adem VARDARCIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-03-2011, 13:48   #6
kaptankarabulut
Üstad

kaptankarabulut kullanıcısının avatarı

Önder kardeşim paylaşım için teşekkürler.Üç beş tane telefonumu heba ettim.Bundan sonrakiler için aklımızda bulunsun.

İZMİR-1959 0 Rh (+)
KAPTAN KARABULUT
GÜZELBAHÇE 2.LİMAN
Telefon: 0538 294 01 94

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
kaptankarabulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-03-2011, 14:23   #7
Kamil ESEN
Kaptan

Paylaşıma teşekkürler.Necatinin dediği gibi ne yaparsak yapalım ömrü kısalıyor.Fakat dediğin gibi kontak spreyi tabir ettiğimiz spreylerden temin edebilirsek bunun da önüne geçeriz.
Eski 11-03-2011, 14:25   #8
gonencsenkal
Kaptan

gonencsenkal kullanıcısının avatarı

Ah Önder abicim ahhh deştin yaramı şimdi benim kız attı suya nokia E72 yi kurtaramadık. Kuruttuk dediğin gibi çalıştı sorun yoktu fakat bir süre sonra ses ile ilgili problem başladı.Garanti dışı diye tamirde etmiyor servis telefon sizlere ömür..
Eski 11-03-2011, 18:16   #9
İrfanavcı
VİP

İrfanavcı kullanıcısının avatarı

Önder kardeşim bilgilendirme için teşekkürler,aklımızda bulunsun.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İrfanavcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-03-2011, 18:32   #10
Cüneyt YILMAZ
Oltacı

Alıntı:
muhabbetci tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar,
hemen hemen herkezde, belki 2 şer tane cep telefonu var,eğer sıvı temas ettiyse elektronik cihazlar garanti dışı kalır.Bizlerde balıkçı olduğumuz için sık sık telefonları tuzlu suya veya tatlı suya düşürürüz,ev hanımları ise deterjanlı suya düşürürler.Bu gibi durumlarda hiç telaşe kapılmadan, sakince, fakat vakit geçirmeden cihazın pilini çıkarın.varsa memory kartını ve sim kartını cıkarın.Cihazın kapakları açılabilir ise açın ve su bardağından büyükçe bir kapta içme suyuyla cihazı iyice çalkalayın,içme suyunu değiştirip tekrarlayın.gölgede süzülmesini sağlayın.Kesinlikle güneşe koymayın ( lcd ekran veya plastik aksam zarar görür) gölgede kurumaya bırakın.Daha sonra saç kurutma makinasıyla en ılık ve 30-40 cm uzaklıktan 10 ar dakika arayla 5-6 kez hafifce kurutun.Mümkünse cihazı bir gece bekletin.
Kuruduğana emin olduktan sonra bataryayı takıp kontrol ediniz.Şansınız varsa cihazınız kurtulur.Unutmayın sıvı temasında bataryayı-enerjiyi nekadar çabuk keserseniz ve yukarıda yazılanları uygularsanız cihazın kurtulması o derece artar.Benden söylemesi.
Kendinize iyi bakın.
Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra telefonu kapaklarını takmadan pirinç kavonozu içinde bir gün kadar bekletmenin de faydalı olduğunu söylüyorlar. Bana mantıklı gibi geldi.
İstanbul/Çanakkale
Cüneyt YILMAZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları