Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > SAĞLIK

SAĞLIK Sağlık konusunda herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 12-02-2008, 20:03   #1
ishak BALLICA
Kaptan

ishak BALLICA kullanıcısının avatarı

Varsayılan Çağımızın hastalığı...Bilgisayar bağımlılığı...

Sevgili Arkadaşlar, internet ortamında gezinir iken bu video ile karşılaştım...Çağımızda çocuklarımız için adeta bir nev i bağımlılık yaratan bşilgisayar bağımlılığı bu olsa gerek...

1963-izmir

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 21-11-2011 " tarihinde saat 10:31 itibariyle ishak BALLICA tarafından düzenlenmiştir.... Neden: video tekrar yüklendi
ishak BALLICA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 12-02-2008, 21:17   #2
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Teşekkürler İshak abi Bu videoyu biliyordum çocuk oyun oynuyor aklı sıra
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-2008, 22:12   #3
Teaser
Kaptan

Unhappy Bu Çocuk Şaşırmış Kendini

Kesinlikle dediğiniz çok doğru.Ben de o sokaklarda oynama şansını yakalamış nesildenim.Bir de küçük şehir zaten çocuklar için büyük avantaj.Büyüklerimden özür dileyerek sözüme başlamak istiyorum.Sosyolojik açıdan kendini ailesi dışında bir çevreye ait hissetmek ister her insan ve o çevre içerisinde varolur.Hatta o yaşlarda arkadaş çevreleri kabile hayatına benzer gruplar oluştururlar.Başka gruplarla kaynaşılar , ayrılıp başka gruplara dahil olurlar gibi durumlar yaşanır genellikle.Zaten bu onları ileriki yıllarda evlliliğe ve iş hayatına hazırlar.Daha doğrusu hayatın ta kendisine .Biraz spesifik örnekler olabilir ama aklıma ilk başta gelenler bunlar oldu.Aslında buna bir gelişim adını koyarsak bu gelişim ölene kadar da devam eder.Bu sosyal yaşam çocuğun psikolojisini de haliyle belirler.Her farklı arkadaş başka bir katkı sağlar ; hem tecrübelerine hem de psikolojisine.Bu katkı negatif de olabilir.İşte tam da bu noktada çocuğunu kaybetme veya kazanma durumu belirir 'aile' için.Yaşanan her olumsuzluk aileye sorumluluklarını yaşatma imkanı verir.Oyun denen olgu ise bunların en başıdır ve ailenin çocuğuna aldığı veya eliyle yaptığı her oyuncağın önemini ortaya çıkartır.Daha çok uzatmayayım sanırım bu çocuğa bilgisayar teknolojik bir araç yerine 'oyuncak' olarak gösterilmiş.O da oyuncağında kendini varetmeye çalışmış.Ama teknolojik programlar insana bir arkadaş gibi anlayış göstermezler.İşte sonucu videoda olduğu gibi olmuş.Umarım ukalalık boyutunda algılanmam.Saygılar ve sevgiler...

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-2008, 00:03   #4
walras
Kaptan

walras kullanıcısının avatarı

sömestr tatiline birkaç gün kala sabah 07:00 da internet cafe önlerinde cafenin açılmasını dört gözle bekleyen ortaokul öğrencisi güruha rastladım.inanabiliyormusunuz sabah saat 07:00. bu öğrenciye benzyen güruh muhtemelen yukarıda bahsi geçen, şiddet içeren oyunlardan birinin müptelasıydı. bu çocukların ergenlik döneminde girdikleri sorumsuzluk ve şiddet psikolojisinin ergenlik sonrası nasıl canavarlar ortaya çıkartacağını tahmin etmek zor olmuyor... internet cafe denilen yerlerin canavar eğtimhanesinden çıkarılması, buralarda sık sık polis kontrolünün olması ve bu yaştaki çocuklara sözkonusu oyunları oynatıp saatte 50-75 kuruş kazanmaya çalışan cafe sahiplerine ciddi cezai yaptırımlar uygulanması gerekiyor.

bende oyun oynamanın tadını sokakta almış, normal bir şekilde gelişimini tamamlamış birisiyim ve mahalle maçları yaptığım, misket oynadığım, topaç çevirdiğim, saklambaç oynadığım ve çocukluğumdan beri süregelen sağlam arkadaşlıklar kurduğum için gerçekten kendimi şanslı hissediyorum..

internet cafelerde şiddet içerikli oyunlar oynayan canavarcıklar! umarım sizde bizim kadar şanslı olursunuz...
walras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-2008, 09:49   #5
ishak BALLICA
Kaptan

ishak BALLICA kullanıcısının avatarı

Ne ilginçtir ki, bütün oyunlar salt öldürme,yok etme ve imha etme üzerine kurulu...

1963-izmir

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

ishak BALLICA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-2008, 11:39   #6
Rauf
Guest

İshak kardeşim ne yazıkki değindiğin konu mazide kaldı ve bizim cocukluk günlerimizdeki oyun şekillerinin bir daha güncellenmesi mümkün görünmüyor belki hala anadolunun tabiatla kucak kucağa böyle teknolojilerin ulaşamadığı köysel yerleşme bölgelerinde hala yaşıyor veya yaşatılıyor olabilir.benim aklımın erip sokakta oyun oynadığım zamanlarda ki 1958 senelerine rastlar her oyunun bir zamanı vardı sene icinde ve kızların başka erkeklerin başka oyun lar oynarlardı Geliboluda erkekler Cember cevirme,ucurtma ucurma,bilye veya misket oyunları(ceşitli),yağ satarım,tombili(kiremit parcalarını üst üste dizerek topla devirme),ip atlama,saklanbac,celik comak,Kışın kızak kaymak ,kartopu,kardan adam Yapmak vs.tabi mahalle aralarında mahalle maclarınıda unutmamak lazım.babamla beraber sarı kamışta bulunduğum kısa zamanlarda oranın yöre cocuklarıyla toprağa bıcak atma yarışı bile yapardık.bunlar dediğin gibi anılarda kaldı.Bu videodaki görüntülerdeki konu fazla abartılmış olmakla beraber bu ve buna benzer oyunlar maalesef bir bağarış ve hırs şeklinde bürünüp gidiyor.cocuklarımız insan ilişkilerinde uzaklaşıp kendilerine yalancı dünyalar kurup geliştikleri zaman gerceklere uyum sağlıyamama sebeblerinin başında geliyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-2008, 11:57   #7
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Herhalde sokaklarda doyasıya oyun oynayabilmiş, kir pas içinde eve dönüp annesinden azar işitmiş, mahalle maçlarında ter dökmüş zaman zaman ufak tefek kavgalara dahil olmuş son kuşağa dahil olarak kendimi şanslı hissediyorum Ben bilgisayarla ancak lise 2 de tanışmıştım. Bu tarihte bilgisayarın yaygınlaşmaya başladığı döneme denk gelir zaten. Şimdi kendi kardeşime bakıyorum ne meşe oynuyor, ne gazoz kapağı, ne saklanbaç, ne onbeş adım. Geçenlerde benim çocukluğumdan kalan yaklaşık 2000-3000 adet meşeyi kardeşim bulmuş. Ama oynamayı bilmiyor yani olur ya eline yakışmaz işte öyle. Aslında bir yöndende onlar haklı. Oyunlar çok cazip hangimiz çocukluğunda bazı şeyleri abartmadı ki. Top oynarken hangimiz kendini kaybedip hava karardıktan sonra annesinin yada babasının sesini duyarak irkilmedi. Tabi iki örnek birbirinden farklıda olsa özü aynı. Çocuk her zaman çocuktur. Oyun tabiki hakkı ama limitli, denetimli olmalı. Ona hayır oyun oynama derseniz içinden oynamak gelmiyorsada kalkıp oynar. Sırf inat için bunu yapar. Ama zararlarını anlatıp, denetim altında günün belirli bir saatinde 1 saat izin vermek onun deşarj olmasına yardımcı olur. Fazlası ise bağımlı yapar. Sahte dünyalarda saçma sapan şeylerle uğraşır. Yok şu kadar adam vurdum yok bu kadar adam kestim. Marifet gibi anlatır durur. Konuyu çok dağıttım fakat birde konunun şu yönü var. Büyük şehirlerde her yer araba ev dolu parklar falan var ama ben hiç sevmezdim parkları. Boş arsalarda, harabe evlerde oynaması daha keyifli gelirdi. Böyle yerler kalmadı çocuklar top oynamaya kalksa arabası olan çıkar kızar azarlar, biraz bağırış çağırış olsa kesin birinin hastası olur kovalanırlar onlarada hak vermek gerek değişen çağa mecburen ayak uyduruyorlar. İş anne ve babada bitiyor adı üstünde çocuk...

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-2008, 12:43   #8
Rauf
Guest

(Geçenlerde benim çocukluğumdan kalan yaklaşık 2000-3000 adet meşeyi kardeşim bulmuş.)
İzmir dolayları ile marmara bölgesinde (bilye,misket'e)verilen isimdir MEŞE.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları