Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Kurşunlarla İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 05-05-2007, 23:35   #1
freediver
Kaptan

Lightbulb Takilmayan kursun(kendi icadim)

Selamlar

Size anlatacagim takilmayan kursunu daha önce duymus olabilirsiniz.Ben bunu 12-13 yaslarimdayken gelistirmistim ve kimseye söylemedim(avcilik sirri)ise yariyor...Umarim begenirsiniz.

Ihtiyacimiz olan teksey istedigimiz boyda civi(Ben ekseriyetle 25-30 cm. uzunlugundaki civileri kullaniyorum)
Kursun kismina civiyi baglayin hepsi bu..
Eger tornaniz varsa daha iyi... Tornada civinin basini kesip pürüzleri yok edin ki misinayi kesmesin.. Daha sonra kesdiginiz yere bir delik acin ve o delige bir halka gecirin..Böylelikle firdöndüyle takip cikarma imkaniniz dogar...
Haaa bu civi neden mi takilmiyor?Düz ve uzun oldugu icin heryerden siyrilip geliyor.
Bu sistemin 1 dezavantaji var.O da paslanma..krom civi falan kullanmaya gerek yok cok masrafli...Eve gittikten sonra tatli suyla yikayip ince makina yagiyla bir kez silerseniz o sorunda ortadan kalkiyor...

Ama "alti üstü bir civi,kac para ki" derseniz her 1 ya da 2 avdan sonra yenisini
takmak zorundasiniz..
Umarim memnun kalirsiniz.

NOT: TAKTIRANA HELAL OLSUN
BIZ DENIZCIYIZ

Cumhur 1980
Berlin

Bu mesaj en son " 05-05-2007 " tarihinde saat 23:38 itibariyle freediver tarafından düzenlenmiştir....
freediver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 07-05-2007, 22:34   #2
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Cumhur çok mantıklı denemekte fayda vardır.30 cm civi bulmak biraz zor.inş.demir bağlarının tellerini düzeltip kullanılır.veya nalburlarda 4-5 mm kalınlığında teller satılıyor bunlardan kesip kullanılab ilinir.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-05-2007, 22:54   #3
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Büyük çivi aramaya başlamak lazım . Teşekkürler, aslında yoğunluğu daha fazla olan bir metal ile daha kısa bir uzunluk kullanılırsa takılma riski daha da azalır diye düşünüyorum. Küçük bir olasılık da olsa uzun metal parçanın biçimsiz bir oyuğa girme riski olabilir. Parça kısalırsa risk de azalır. Gerçekten yaratıcı bir düşünce, tebrikler...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-05-2007, 23:13   #4
discus
Kaptan

discus kullanıcısının avatarı

arkadaşlar güzelbahçede otlara takılıyor diye ben cumcumumla beraber bu tekniği denedik ve başarı sağlandı 10 luk yada 20 lik çiviyi heryerden rahatlıkla bulabilirsiniz..bayada ileri atış yapılıyor.
discus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-05-2007, 09:02   #5
aganta borina borinata
Guest

bu başlıkla her karşılaştığımda aklıma tespih kurşun (dizi kurşun da denmekte)geliyor... ve her seferinde şu tespih kurşunun bi resmini ekleyeyim diyorum...internete bakıyorum bırakın resmi bu kurşun tipi hakkında bilgi yok...eve gidiyorum resmini çekmeyi unutuyorum... ben de çizmeye karar verdim.

neyse, burada bu kurşunu kullanmak isteyenler yapmıyorlar...malzemecilerde hesaplı olarak satılıyor...ama sanırım bi çok bölgede bu kurşundan yok...kendi yaptığınız kurşunda ağırlığı da kendiniz belirleyebilirsiniz...takıma bağlanması bakar bakmaz anlayacağınız gibi çok kolaydır. kayalık yerlerde, akıntılı sularda, yosunlu yerlerde takılma şansı diğer bi çok kurşunla karşılaştırıldığında daha azdır...

eğer kullanacağınız kurşun şekli ne olursa olsun dibe ininyorsa takılmaması düşünülemez...ama aşağıdaki kurşun sanırım takılma oranını en aza indirecek en ucuz kurşundur...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-2007, 03:20   #6
BLACK SHARK
Kaptan

BLACK SHARK kullanıcısının avatarı

Cumhur dedigin gayet mantikli!Hemde dogayi koruma acisindan da önemli.Bilindigi gibi kursun agir metaller grubunda yeralir ve cevreye cok zarar verir

MUHTAC OLDUGUN KUDRET...
DAMARLARINDA KI ASIL KANDA MEVCUTTUR
BLACK SHARK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-07-2007, 00:27   #7
freediver
Kaptan

Alıntı:
iesencan tafarından gönderildi
Cumhur anlattığın güzel bir kurşun abim.Bende Denizde bir şey gördüm, bunu arkadaşların denemesini istiyorum.Bildiğimiz Eski antenin ucuna üçlü kancayı lehimleyim, arka kısmınada bir fırdöndüyü, misinaya bağladıktan sonra at çek yapmak sureti ile iyi Zargana yakalandığını görmüştüm.Buda senin icadın gibi birşey.Adamlar Sinopta bu sistemle bayağı bir Zargana yakalıyorlardı.Denemenizde fayda var diye düşündüm.
Evet mantikli....Hatta tüy falanda baglanabilir....daha caf cafli gözükür.....diger baliklar icinde etkili olabilir
BIZ DENIZCIYIZ

Cumhur 1980
Berlin
freediver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-2007, 10:19   #8
canlee35
Oltacı

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler
canlee35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-2007, 20:53   #9
ykmk
Kaptan