Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > Dökümanlar ve Makaleler

Dökümanlar ve Makaleler Makale veya döküman yayınlayabiliceğimiz bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 20-02-2016, 22:13   #1
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Exclamation Makine Dairesinin Havasız Kalması

Sene 2009, Ekim ayının ortalarında Karadeniz'de Palamut avcılığı yapıyorduk. Rüzgar Yıldız, Poyraz; 3 kuvvetinde.. Karaburun açıklarında 30 metre derinliklerde yavaş yavaş dolaşıyorduk..
Hava bulutlu, ağabeyimle köprüde muhabbet ediyor ve gözümüzle de denizi radar gibi tarıyorduk.
Bir ara telsizden hava raporunu aldık ve rüzgarın 5 şiddetine çıkacağını ve yağmurla birlikte fırtına geleceğini söylüyordu.
Bizlerde anında 3 makinayı devreye sokup tam yol Boğaz yolunu tutmaya başladık.
Aradan 40 dakika geçti rüzgar ve yağmur felaket bir durumda....
Geminin bodoslamasını Poyraz yönüne verdik ve 1200 devir/dakikaya inmek suretiyle hızımızı düşürdük ve rotamıza doğru yol alıyorduk.

Dalgalar ve yağmur teknenin baş tarafından giriyor kıç tarafından çıkıyordu. Tüm tayfalar 25 kişi kendileri için ayrılmış olan dinlenme yerlerinde durumlarını koruyorlardı..
Doğal olarak, makinist Mehmet, Makine dairesine su girmemesi için tüm 5 adet olan ( 80 X 80)cm, hava kapaklarını kapattı.
İşte ne oldu ise o sırada oldu. Aradan 20 dakika sonra makineler teklemeye başladı. Ben mazotmu bitti zannederek diafonla makinist Mehmet'e durumu anında bildirdim....
Mehmet su içerisine kaptan bölümüne gelerek mazotumuz var, bir sıkıntımız yok dedi..
Bu durumda ben anında Mehmet'le beraber yağmura dalgalara aldırmadan makine dairesine indik.
Mazotumuz var, suyumuz var...acaba mazot, deponun çalkalanmasından dolayı karıştığı için tankın dibindeki pislik mi enjektörleri tıkadı diye düşündüm...2 ana makineyi stop ettirdik ve mazot filtrelerini ambarı rezil ederek değiştirdik..
Makineleri çalıştırdık 10 dakika sonra yine makineler teklemeye bayılmaya başladı..
Makine dairesi mazot kokusundan geçilmiyordu ..neredeyse kusacaktık...
Mehmet ustaya ambar hava kapakları açık değil mi diye sordum. O da bana su makine dairesine gelmesin diye tüm hava kapaklarını kapattım demez mi...
İşte o zaman makine dairesinin havasız kaldığını ve dolayısıyla makinelerin yeterli havayı alamaması nedeniyle Karadeniz'de böyle bir sıkıntı yaşadık...
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 21-02-2016, 11:05   #2
hus213
Kaptan

hus213 kullanıcısının avatarı

kıssadan hisse öyle değilmi kaptanım inşallah bende 7,25 teknemde yaşadıklarımı anlatırım
Kan Gurubu:B.Rh (+)
hus213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-02-2016, 20:45   #3
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Her şey tecrübe ile öğrenilir.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-03-2016, 05:43   #4
hus213
Kaptan

hus213 kullanıcısının avatarı

günaydın Mehmet bey hoş gelmişsiniz Nuri kaptanım burada artık hemen hemen her gün diyebilirim katılıyor sizinde devamlılığınızı bekleriz balık bahane sohbet şahane rasgelsin
Kan Gurubu:B.Rh (+)
hus213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları