Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN) > Çapari

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-02-2006, 02:10   #1
mufi
Guest

Varsayılan marmaradaki arkadaşlara

uzun yıllar İstanbul bogazında / ve marmara denizinde teknem ile avcılık yaptım ilginç gelebilecek deneyimlarimi paylaşmak istiyorum

1-istanbulda iken çok durgun yüksek basınçlı ve sıcak bir yaz günü ki tekne kıpırdamıyor.. ambarlıda açıktayım...istavrit yüzeyden 5/6 metre dipte ((farklı lık olsun diye ben çok çeşitli çapariler yapardım(evde.)))) o gün kimse balık tutamazken ben bayagı balık almıştım denediğim çapari.. ince siyah 9no.çapari ignesi mustad.kullandıgım tüy tamamen siyah karabatak kanat tüyü tüy yanlız oldukça dardı suyu da yiyince 0,9kalem ucu gibi incelmişti..

2-hani şu sarı fosfor renkli ayakabı bağları vardır ya.. genç kızlarımızın ragbet ettiği. işte onlardan bir tane alıp uclarını kesip bir uc taraftan ince tutamlar 0,9 uç kalınlıgında çekip onlarla yine siyah igneye çapari yapardım floş un boyu
igne boyunu 2mm geçerdi....
istanbul bogazda bu mevsimlerde özellikle kapalı(bulutlu) gri havalarda su altı karanlık iken iyi iş görürdü..

3-aydınlık hava lı kış aylarında gerek derin suda gerek bogazda istavrit /beyaz floş ve siyah igneye iyi gelirdi..

4-İstanbul bogazında çapari ile istavrit tutanlar a tavsiye
a- mümkün mertebe uzağa atmaya çalış
b- kullanabiliyorsan 80/100 atarlı 4 veya4,5 metre kamış kullan
c- ince sivri uçlu iskandil kullan
d-takım suya düştüğü anda sol elinle makarayı kavra ve tahmini 5 er metrelik misina koyver.ve tekrar makarayı tut misina gitmesin..bu arada kamışı yere dik açı ile ucu havada tut.. 5 sn bekle kurşun inerken istavrit atlamazsa tekrar 5m kadar koyver ve tekrar sabitle 5 sn bekle
iniş sırasında mutlaka bir seviyede bir kaç istavrit atlayacaktır ive kamışın ucu tıklayacaktır..şte o zaman makinayı kapat ve o seviyeden sarmaya başla..zaten takılan balıklar kurşunun daha hızlı aşagıya inmesini engelleyecektir..
5-misna toplarken uzun çekişler yapma (hani uzun bir kamış çekişi ardından hızlı bir şekilde 10 defa sarma i..misina toplama..) kısa hamleli çekme yap en fazla 3/4 tur saracak kadar..
6-eger çinekop geziyorsa.. 10 lu çaparinin alt kurşun kasasına 10 cm lik bir 035 köstek .ucunda bir cinekop ignesi ve tutulan istavritleden bir yaprak yem takarsan sisteme çinekop gelme ihtimali de olur
rasgelsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 26-02-2006, 20:36   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Muvaffak abi bilgiler güzel. Marmaralı arkadaşlarımıza çok faydalı olacaktır.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-2006, 21:27   #3
mendirek
Oltacı

marmaradan katılan olarak teşekkür ediyorum.
mendirek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-2006, 22:41   #4
ilhan
Kaptan

ilhan kullanıcısının avatarı

Teşekkürkler Muvaffak abi tecrübe ile sabit bilgilerini paylaştığın için.
ilhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları