Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 12-08-2006, 11:20   #21
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Mustafa abi sıyırtmadan ziyade çapariyi tavsiyte ederim 1 e 10 sen düşün artık yani ama sıyırtmayla daha iri balıklar yakalayabilirsin.
Ve aklıma yeni gelen bi konu var Mustafa abi çapariyi 10lu değil 5 li atarsan takılmaları azaltıp daha rahat av yapabilirsin diye düşünüyorum.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 12-08-2006, 11:39   #22
Mustafa YUCETEPE
Oltacı

Evet Taygun bu sekilde bir denemem lazim takim takmaktan iflas edicem yakinda ama gittikce takilmalar azaldi. gecen aksam iki kere taktim oda telefon geldi makinayı ceviremedim dibe kadar indi sanirim.
Birde bende uskumru ve kalyoz caparisi var hafta arası cok erken kalkip gidicem gune dinc baslamis oluruz hem hemde bu caparileride denemis olurum.
Gerci istatistikler marmarada uskumrunun hayal oldugunu soyluyorlar.
Farkli seyler deneyip sonuclarini gormek istiyorum.
Ama tavsiyene uyucam az igneli capari.

Birisine bir balik verirseniz, bir gün doyar.
Ama ona balik tutmasini ögretirseniz her gün doyar.

><((((*> ...***... ><((((*> ...***.. .>((((*>
Mustafa YUCETEPE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-2006, 11:52   #23
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

sanırım o büyük beyaz tüylü çaparilerden bahsediyorsunuz onları son baharda çinekop için kullanabilirsiniz şimdilik ufak iğneli ve ufak tüylü istavrit çaparisini denerseniz daha iyi olur gibi geliyor bana

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-2006, 15:17   #24
ykmk
Kaptan

ykmk kullanıcısının avatarı

ÇApariyi kumsaldan sallasam acaba levrek,mırmır,karagöz gibi kıyı balıklarından çıkar mı?Ya da tutan var mı??
ogameci39@hotmail.com

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ykmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-2006, 07:26   #25
aganta borina borinata
Guest

hoşgeldiniz..... bol şans....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-2006, 08:27   #26
aganta borina borinata
Guest

aslında dün bi kaç kez mesaj yazdım ama bi tuhaflıktan dolayı mesajlar bi türlü foruma eklenmedi...imbat kardeş senide bu yüzden ekledim...sorunu anlayamamıştım ama şimdi düzeldi...

yukarıdaki yazıları okudum ve gördümki arkadaşlar size ellerinden geldiğince yardım ediyorlar...zaten sizde tecrübe sahibi olmaya başlamışsınız bile...ki tecrübe ve şans balıkçılığın balık kadar olmazsa olmazlarındandır...acemi şansınıda hafife almamak gerekir ( ki bu bence iki kat şans demektir ) herkesce kabul görür...

istanbul'da balık konusunda hiç deneyimim yok...

aslında ben yeni başlayan arkadaşlara bildiğimiz basit tek iğneli, gezer kurşunlu, elle atılıp sarılan dip oltasını tavsiye ediyorum...böylelikle balığın oltaya verdiği tepkileri anlamak ve bunları tecrübe olarak edinmek daha kolay olabiliyor ...yakaladığınız balığı elinizle çekerken hissetikleriniz de cabası...kamış ve özellikle kamışla çapari kullanmak her ne kadar zevkli görünsede hem zor hemde tehlıkeli olabilir ( bi anlık dalgınlık oltayı su yerine etrafınızdakilerin üzerine gönderebilir )... sürekli dolaşması da bi süre sonra sıkmaya başlayabilir ve söylediğiniz gibi birazda masraf ettirebilir....size av konusunda genel olara şunları tavsiye edebilirim...

1. eğer ava ani olarak karar vermediyseniz eksik malzemeyle gitmeyiniz...
2. malzeme alırken satıcılara çok fazla güvenip pahalı ve işe yaramaz malzemeler satın almayınız...şimdilik ucuz ama işe yarayacak malzemeler kullanınız ( bu konuda rastgelsin forumlarıdan faydalanabilirsiniz )...ya da balığa düşkün bi tanıdıktan yardım alınız...zaten bi süre sonra malzemelerinizi kendiniz seçeceksiniz ve bi kısmınıda kendiniz imal edeceksiniz...
3. eğer büyük bi balık yakalarsanız kaçırmak pahasına da olsa kendiniz çekiniz...ki her balıkçı bunu umarak oltasını atar...şans size gülmüştür...eğer kaçırırsanız muhtemelen "kaçan balık büyük olur" gibi insanı sinir eden espiriler duyacaksınız ama iyi bi tecrübe kazanacaksınız...
4. eğer balık büyükse telaşlanmadan ağır ağır çekiniz...eğer balık misinaya çok fazla asılırsa ( ki bu can havlidir ) misinayı yavaş yavaş bırakınız... bu demek değildir ki misinayı sonuna kadar salınız balığın çekişi azalınca tekrar çekiniz ( gülmeyiniz çünkü bunu yaşadım ; bi arkadaşa büyük bi balık çekerken ona balık misinayı zorlarsa misinayı sal demiştim..o da öyle yaptı ve misina bitene kadar salmış ve suya doğru eğilmeye başlamıştı ve bana " doğan olta bitti şimdi ne yapayım diye soruyordu...) ne de olsa balık canından kolay kolay vazgeçmeyecektir...
5. çevrenizdeki "balığı yakalayan" balıkçılara bakınız ve onların yaptıklarını yapınız...bi çok balıkçı centilmen değildir ve balığı sadece kendileri yakalamak ister ve etrafındakileri kıskandırmak, bu yüzden yardımcı olmayabilirler...ama siz sizden daha acemilere her zaman yardımcı olun ve onlarada bunu tavsiye edin...
6. türüne göre çok küçük olan balıkları geri bırakın ( bi çok balıkçı bunu yapmaz parmak kadar balıkları bi pet şişenin içerisine doldururlar ve çoğu zaman bunları temizlemeye üşendikleri için yemezler bile)...
7. av yasaklarına uyunuz...
8. rastgelsin forumlarını takip ediniz ve paylaşımlara katılınız...
9. balığı uygun şekilerde pişiriniz...her balığı unlamayınız...eğer alkol kullanıyorsanız yanında bi iki kadeh rakı içiniz...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-2006, 08:36   #27
ykmk
Kaptan

ykmk kullanıcısının avatarı

6. maddeye uymayan balıkçı mıdır sizce?Bence balıkçı centilmen olandır.
ogameci39@hotmail.com

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ykmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-2006, 08:38   #28
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
ykmk tafarından gönderildi
ÇApariyi kumsaldan sallasam acaba levrek,mırmır,karagöz gibi kıyı balıklarından çıkar mı?Ya da tutan var mı??
mırmırı ve kara gözü bilmem ama levrek dahil 35-40 cm'ye kadar olan bi çok avcı balığı yakalayabilirsin...ancak çaparinin rengini ve baglanma şeklini; mevsime, ava, av saatine, güneşin durumuna ve suyun rengine göre seçmelisin...bu konuda erol abinin suda renklerin görünümüyle ilgili bi yazısı olacaktı...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-2006, 08:39   #29
aganta borina borinata
Guest

bence değil...belki kelimeyi hızlı yazdığım için yanlış seçtim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-2006, 09:10   #30
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Aslında amatör balık avcılığı zor bir hobi. Eğer bu konu ile ilgili çevrenizde birileri (arkadaşınız, dostunuz) yoksa öğrenme sadece gözleme dayanıyor. Genel olarak Amatör Balıkçı malesef paylaşımcı değil. Paylaşımı seven kişiler burası ve benzeri forumlarda bilgilerini, yaşadıklarını paylaşıyorlar. Sevemeyenler ise okuyup, öğrenip hiç paylaşımda bulunmadan forumdan faydalanıyorlar. Avlak öğreniyorlar, teknik öğreniyorlar vs. vs. vs.

Mevsimine göre avcılığın da bir yöntemi oluyor. Zamanı gelince bu yöntem ile avlanılıyor. Bu yöntemde de balığın o andaki davranışları, yemi, yeme alışkanlığı ile ilgili. Örnek vermek gerekirse çinekop bollaşıncaya kadar (yani yem bulamayıp aç kalıncaya kadar) çapari veya benzeri sunni yemlerle avcılığı işe yaramıyor. Yakalanırsa bu tesadüften ibaret oluyor.

Sizin konumunuzda öğrenmenin en kolay yolu izlemek ve soru sormaktan geçiyor. Diğerleri nasıl avlanıyor? Kaç gram kurşun kullanıyor, nasıl bir takım kullanıyor, yem kullanıyor mu? Hangi yemden kullanıyor. Farklı yem kullanan kişiler arasında yakalanan balık farklı mı? Aynı ise tuttuğu balık sayısı fark ediyor mu? Gibi onlarca soruya cevap bulmanızdan geçiyor.

Amatör balıkçı sorulan sorulardan haz etmez. Teknik hakkında bilgi vermek istemez. Ama içlerinde mutlaka burada paylaşımda bulunanlar gibi insanlar bulmanız mümkündür. Sorun çekinmeyin. Doğru insanı bulacaksınız. Zaman içinde doğru insanlarla tanışınca onlarla balığa gidecek ve öğrenme süreciniz hızlanacaktır.

Bazı insanlar acemi ile dalga geçerler. Acaba kendisi de bir zamanlar acemi olduğunu hatırlıyor mu? Yoksa doğarken elinde misina ve iğne mi vardı? Ben her zaman söylüyorum. Ben acemiyim. Çünkü her gün bir şeyler öğreniyorum.

Selim beyin ifade ettiği gibi bir takım ile başlamak doğru olacaktır. Atış tekniğinizi geliştirmek için iğne takmadan kamış ve misinanızın kaldırabileceği bir ağırlığı, sahilin boş olduğu zamanlarda (yerlerde) atın ve çekin. İstanbul boğazı ilginç bir yerdir. Bu atışlarınız sırasında bulunduğunuz bölgedeki akıntıları takip edin. Akıntının yönü ve şiddeti zaman zaman değişir.

Çapari kullanırken balığın nerede olduğunu anlamak için deniz taranır. Yani uzağa da atış yapılır, yakına da. Böylece tespit yapıldıktan sonra avcılık başlar. Kimi zaman hemen sahilden balıkları avlarsınız, kimi zaman ise oldukça uzaklara atmanız gerekir. Yakından yapılan avlarda hafif kurşun kullanılır. Uzaktan yapılacak avlarda ise kurşunu oraya yetiştirebilmeniz için mutlaka ağır kuşun gerekir. Kullandığınız takım ince ise ağır kurşun kimi zaman kopar gider. Bunun için kurşunu takıma bir ip yardımı ile bağlamak bu süreci yavaşlatır. Çapari gün batımından sonra pek işe yaramaz, ancak bulunduğunuz bölge çok iyi ışıklandırılmış ve denizin belli bir kısmı aydınlanmışsa denenebilir. Oltanıza vuran tık tık vuruşlar iki şey olabilir. Birincisi balık vuruyordur ikincisi kurşununuz akıntıya göre çok hafif olduğu için havalanıyor ve kayalar vs çarpıyordur. Çapari alırken o sıralarda hangi renk iş görüyorsa onu almalısınız, yani yeşil, sarı, mavi, beyaz floş çapariler ve beyaz tüy çapariler mutlaka takım çantanızda olmalı. Yine takım çantanızda takımınızın gücüne bağlı olarak 20 – 120 gr arasında muhtelif kurşunlardan da bulunmalı.

Eğer İstanbul’da kandırılmadan ve bilgi alarak alış veriş yapacak yerler ararsanız size bir kaç yer önerebilirim. Bunun için özel mesaj göndermeniz yeterli.

Restgelsin.

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları