Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 09-11-2005, 12:57   #1
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Red face Gelincik Balığı???

merhaba arkadaşlar geçenlerde gittiğim mezgit avında tesadüfen bir gelincik yakaladım bir adet olmasına rağmen aldım eve getirdim tat karışımı olmaması için ayrıca pişirip eşimle yedim ve tadını tartıştık sonuç olarak güzel olduğuna karar verdim fakaaat bir sorun bir daha bu balığı yakalıyamadım bu balığın avcılığı ve pişirimiyle ilgili sizlerden yardım istiyorum ;umarım bu sorunu çözeriz
Eski 09-11-2005, 17:30   #2
aserkansatı
Guest

S.Üner , Balık Avcılığı Ve Yemekleri adlı kitabında gelincik balığının özel oltası olmadığını,diğer balıkların takımlarına atladığını yazmış.Normal avcılığı sepetle oluyormuş.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-11-2005, 18:14   #3
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Abi biz sürekli tutuyoruz ya martılara atarız yada salarız o balığı söylediğin için bi denicem...
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-11-2005, 19:53   #4
aserkansatı
Guest

Bence aynı balıktan söz etmiyoruz Anılcım.Lapin cinsi renkli gelin balığı değil , bu gerçekten iyi bir cins.Karıştırıyo olmayasın?

Bu mesaj en son " 24-05-2007 " tarihinde saat 16:17 itibariyle aserkansatı tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-11-2005, 00:25   #5
muhabbetci
Kaptan

Üstad'lar;
benim bildiğim gelin balığı yeşil ağırlıklı kırmızı,beyaz rengi var.Genellikle yosunluk yerlerde çıkıyor.Kaygan bir derisi var.Dişli gillerden bir balık.Çipra avlamakta kullandığımız madya'yı kemiren bir tek o var.Sinek iğnesiyle bol miktarda yakalanıyor.Foça ile çandarlı arasında çok çıkıyor.Eti gerçekten çok güzel. Benim oltaya gelirse affetmem.Dolaba koymadan hemen mideye.(hangi balık olursa olsun buzdolabına koyunca lezzeti kaçıyor)Eğer aynı balıktan bahsediyorsak sizde atmayın.(denize, mideye atabilirsiniz )
muhabbetci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-11-2005, 00:37   #6
aserkansatı
Guest

Yok muhabbetçi o senin dediğin balık lapingillerden Labridae familyasından.Bu balık farklı.40 cm boya erişen eti beğenilen ve aranan bir tür.Özellikle Marmara ,boğazlar ve Karadenizde daha sık rastlandığını yazmış,S.Üner Balık Avcılığı ve Yemekleri kitabında.Sadece isimleri benziyor emin ol...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-11-2005, 01:22   #7
muhabbetci
Kaptan

Sağol Serkan üstad. Daha öncede yazdığım gibi, isimleri öğrendiğim gibi kullanıyorum.Öğrenmek iyi bişey.Aslında aklımdan, sitede bilgi bankası başlığında resimleri toplasak diye geçiyor,yakalanan balıkların resimlerini toplarız.merak edip bu başlığa tıklayan siteye gelen resimleri alfabatik sırayla gerçeği görürüz. Sizler ne dersiniz.
muhabbetci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-11-2005, 01:28   #8
aserkansatı
Guest

Harika olur...

Bu mesaj en son " 24-05-2007 " tarihinde saat 16:17 itibariyle aserkansatı tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-11-2005, 05:24   #9
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
Bence aynı balıktan söz etmiyoruz Anılcım.Lapin cinsi renkli gelin balığı değil , bu gerçekten iyi bir cins.Karıştırıyo olmayasın?
Evet anılın bashettiği hanoz veya hanos dediğimiz otluk kayalık bölgelerde yaşayan sanırım erkeklerin renkleri güzel dişilerin biraz daha kötü kaygan derili bir balık irileri lezzetli oluyormuş diye duydum ama yemedim.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-11-2005, 08:34   #10
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

herkese selam arkadaşlar,birçok balık yörelere göre farklı isimlerle anılmaktadır

GELİNCİK (Gaidropsanıs mediterraneus)

Bakalyaro ve mezgitle ayni türdendir. Denizlerimizde birkaç cinsi yaygındır. Sıcak ve ılıman suların taşlık, kayalık diplerinde sahillere yakın yaşar. Balık yavruları ve kabuklularla beslenir. Çevik, yırtıcı ve saldırgandır. Derisi çok kaygandır. Ortalama 20, en çok 40 santimetre boyda olur. Üremesini sonbaharda yapar. Beyaz ve lezzetli etiyle ekonomik değeri olan bir balıktır.

Muhabetçi arkadaşımında zannedersem bahsettiği balık GÜNEŞ Balığı(Coris julis)

Bu balık da lapin ailesindendir ve aynı yaşam karakterini gösterir. Boyları ortalama 20 santimetre olur. Gövdesini çevreleyen renklerin güzelliği ile denizlere güzellik katarlar. Nisan-haziran arasında üremelerini yaparlar ve türüne göre 600-20,000 taneye kadar yumurta döker.

Saygılarımla
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: rar GELİNCİK.rar (105,8 KB, 48 Görüntülenme)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları