Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN

DENİZ AVI KARADAN Denizde olta ile balık avı hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-08-2010, 23:07   #1
baracuda_35x
Tayfa

baracuda_35x kullanıcısının avatarı

Thumbs up Rekor Mırmırlar 14/15/Ağustos/2010

Tüm dostlarıma merhaba.
14/15/Ağustos/2010
Bir süredir seri avların peşindeyim,bu zamanlar benim için çok değerli avlaklar ve gözlemler açısından, her zaman ıssız yerlerde olta atmanın keyfini yaşıyorum tabiat ile baş başa, her zaman şu soruları sordum kendime. balık olsam nerde olurum ?. Balık olsam nerede yem bulurum!!?. Balık olsam düşmanlarımdan nasıl kaçar!! nerede saklanırım?. İşte bunlar balıkça düşündüklerim. Peki !!! ben kıyıdan avlanan balık avcısıyım, sonarım yok, radarım yok , balık bulucum yok, o halde!! benim en büyük yardımcım (Google Earth ) tır.bir avcı olarak geriye ne kaldı!! Şimdide bir avcı gibi düşün kendi kendine sor,yaptığın avları ve zamanını düşün, ayın durumunu ,gelgitlerin zamanını, avlanacağın mekanların yapısal özelliklerini,hedef balığım ne hangi balığı avlamak istiyorsun,sürekli soru içinde soru yarat kendine, O halde ‘ üç saniye balık gibi!!! Üç saat avcı gibi düşünün !!!’
Kıyı avcılığı emek ister, sabır ister ,özveri ister, yılmadan usanmadan mücadele etmenizi ister, işte o zaman nasibiniz gelir. Bunları düşünsen bile kısmetten öteye geçilmez.

Biz gelelim hikeyemize.

Bu hafta sonu ile hava baya bir kötü, olta atacak keyif verecek bir av olmayacağı kesin sonuç kaçınılmaz, ama olsun varsın benim için fark etmez, deli rüzgar essede bizim deli oğlan gidermi gider, derslerimi ava gideceğim zaman çalışıyorum,hemen ders çalışmaya başladım neresi olur diye istikamat tamamdır. Karaburun neyse yoldan yemler alındı, boru kuru,mamun ,yengeç, saat 21’00 de avlaktayıdım oltalar denize kavuştu saat 24’de kadar üç parça balık almıştım. Bulunduğum yeri öyle bir karıştırıyorki hava sanki çin işkencesi gibi, tamam bu gün belli bu hava balık yapmaz sabah gün yüzünü görmekten başka çaremiz yok, inadına davam rüzgar estikçe ben sinir oluyorum oltaların başında balığın vurduğunu dahi anlamıyorsun, bir ara iyicene soğmuştum balıktan bıktım oltaları kendi haline.

Bir anda bir arkadaş çıka geldi!!! Hergele ufakmı ufak benim yemlerin başında almış bir mamun kemiriyor, yaktım projektörü banamısın demeden kemirmeye devam sanki ona zarar vermeyeceğımı bile bile yüzüme bakıyor, hadi yedi kaçtı aradan bir Dakka geçmeden yine geldi mamun kutusunun başında fellem fellem dolanıyor aç kutuyuda mamun ver dercesine, açtım kutuyu yine geldi bir mamun aldı giti iki dakika geçmeden yine geldi bu sefer etrafımda dolanmaya başladı balık malık zerre kadar umrumda değildi sadece onu seyrediyordum, yine ortadan kaybolan tarla faresi bu sefer ağzında bir !! tarantulanın amca oğlunu yakalamış karşımda kemirmeye başladı, sanki sen bana mamun verdin bende sana bu şekilde teşşekür ediyorum dercesine, senin için örümcek yakaladım !!! gibi bir şey sonrası o yoluna ben yoluma sonrası görmedim hergeleyi.

Velasıl gelelim sadete, kötü havaya rağmen ava devam ediyorum, rüzgar sert esiyor ama beni kaçıracağını sanıyor elmi yaman beymi mücadeley devam yılmak yok. Ara ara gelen lidakiler ile zaman akıyordu saatler 03’30 zu gösterdiğinda rekor mırmırım gelmişti 35 cm, yaklaşık 500 gr ağırlığında kendi rekorumu kırmıştım. Takım olarak kılasik üçlü takım kullanıyorum bu avlak durumuna göre değişiyor,( takılan yerlerde) kurşun ile son iğne arsı 1 metre civarı iğne aralıkları 20 cm sarkıtlar 10 cm,( takılmayan yerlerde) kurşun ile son iğne arası 50 cm iğne aralıkları 30 cm sarkıtlar 20 cm, takımları kullanıyorum.
Bititi sanmayın yine bir hikayemiz var .
baracuda_35x Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 15-08-2010, 23:08   #2
baracuda_35x
Tayfa

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Uploaded with [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Uploaded with [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Evet dostlar benim için yorucu ve zevkli geçen bir av oldu.uslammadan devam yüreyim Balıklara ve Denize.

Bu bir rapor ve hikeye değildir analiz için gidilmiştir,fotoğraflarda balık yoktur Fotoğrafların çekim terihine bakabilirsiniz.
06/Ağstos/2010
Şükrü ile yaptığımız avı bir çok dostumuz hatırlar sanırım, velasıl kafamda olan soru işaretleri neticesinde, evet av için gereken şartlar oluşmuşmuydu!!! yoksa şansına ordamıydık ? bunun neticesinde o hafta sonu için Çeşme pilanım vardi,gitsem bir türlü gitmesen bir türlü kutlar kemirip duracaktı beynimi, velasıl Şükrü ile av yaptığım bölgeye gittim. Velasıl yapılan av şansına değildi (doğru zamanda doğru yerde idik)
Aradan geçen dört günün ardından yakalanan balıklar 1’adet lidaki 4’ adet mırmır boyları 23,24 cm aralığında,şayetki 10 ile 15 parça balık almış olsaydım o gece balık bu bölgeye girdi derdim, kalıcı oldu gibi bir şey olurdu, peki sunuç? Yine aynı şartlar oluştuğunda yine gözlem yapmak.

Bitti sanmayın yine devam ediyoruz,az sonra Çeşmeye uzanıyoruz.

Eski 15-08-2010, 23:10   #3
baracuda_35x
Tayfa

Evet yine devam edelim.

08/Ağustos/2010 yer çeşme.

İkinçi bir şans verdiğim bölgede tekrar av dememesi yapmak, oranın analizini çıkarmak adına gittim yerin, ikinçi defa ay olmadan ne yapacağı, veya ay olduğundamı yapacağı kesin değil, bir muamma, daha cevaplanmamış bir çok soru işareti var ,ama yakalanan balıklara göre sadece bir işaret diye bilirim. Bir çok bölgeye ilk defa olta atacağım yere av için üç şans veriyorum balık tutmasam dahi üç kez gidiyorum, burası için kesin bir şey yok, sadece doğru zamanını bulabilmek, burası için şunu söyleye bilirim üç + dört şans, bu zaman dilimi içinde yine, rüzgar yönü, ayın durumu, gözlemlemelerim ilk sırayı alacak, o gece iki adet melanur bir adet mırmır 33cm yaklaşık 450 gr alındı, balıkların kalitesine göre avlak bütünleme ile sınıfı geçti.

İyisin hoşsun kafamızı şişirdin demeyin, peki bundan sonraki hedefim ne?

At çek konusun da sadece yazılanları okuyurum bu konuda hiç bir bilgim yok ne zamanki av yamaya başlayacağım işte o zaman öğrençilik hayatım başlıyor.
İşte yeni oyuncaklarım dahasıda zaman geçtikçe eklenecektir.

Ben usta veya üstad değilim, ne zamanki soru işaretleri kafamın bir köşesinden çıkacak,sorular sormayacağım kendi kendime ,o zaman üstad olabilirim sevgilerimle.
Eski 16-08-2010, 01:10   #4
Kamil ESEN
Kaptan

Ben hep derim.Hasan balıkçı 1,bu Rıdvan 2.İkisininde dünyaya geliş yerleri sakat.Nedenmi?Çünkü ikisininde tahtaları eksik.MANİSA da olmaları lazım bu ikisinin.
Adamlar balık gibi düşünüp balık tutuyor.Yahu arkadaş ne biçim bir iş bu.?Balıkların nedir bu çektiği sizden.Onlar nasıl rahat ederiz diye köşe bucak kaçıyor siz de peşinden dağ tepe dere demeden takip.Gene kıstırmışsın zavallıları..
Ama bak şunuda diyeyim sen usta değilim desende bence azcık Ustalık var sanki.Kolaymı o balıkların yuvasını bulmak.Hadi şans desek her seferinde şansmı olur arkadaş.Bence sen Usta olmuşsun.
Daha güzel av raporlarının nasip olması dileğiyle.RASTGELSİN...
Eski 16-08-2010, 01:23   #5
Kamil ESEN
Kaptan

Pardon kardeşim at- çek' tede başarılar dilerim. Eminim sen onuda kısa zamanda çözersin
Eski 16-08-2010, 07:35   #6
Necati ARAT
Kaptan

RIdvan abi sen ne yapmışsın öyle yahu..
Evliya çelebi gibi hergeri gezip analizlerini çıkarmışsın vesselam..
Bir seyyahatname pardon BALIKAVINAME şeklinde bir konu..
Anlatım beni seninle birlikte av yaptırıp o anları tek tek yeşattı bende seninle karaburuna geldim soluğu çeşme sahillerinde aldım o mırmırı elimin üzerine koyup ölçüsünü çıkardım..

Abi denecek birşey yok..

Atçek konusunda da ancak şunu diyebilirim..

-Kaçır Levrek kardeşlerim kaçın... Baraküda Rıdvan geliyor..

Paylaşyım için teşekkür ederim yüreğine sağlık..
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-2010, 09:29   #7
Salih Reis
Kaptan

Salih Reis kullanıcısının avatarı

Rıdvancım masallahın var her hafta sonu balıktasın.
ekim gelsinde bir gün seni bizim tekneye alayım da kara avından sonra tekne avınındaki ustalığını da görelim.

Bu hafta sonu özbek ten çıktım, sabah sırtı çektik birşey yok, 1 saat kadar olta attık 2 kalamar, 1-2 parça karagöz, sonra dönüşte yine sırtı çektik 1 zargana, 6-7 tane taş hanisi geri saldık.
deniz suyu çok sıcak soğumayana kadar ara vereye karar verdim

atçek için bayağı bir masrafa girmişsin bakıyorum. umarım başarılı olursun

sana daha niceleri rastgele
Eski 16-08-2010, 13:27   #8
musty
Kaptan

musty kullanıcısının avatarı

Rıdvan abi ellerine sağlık mırmır lar çok güzel gözüküyor avlarının devamını dilerim...
Eski 16-08-2010, 14:12   #9
ibrahimz35
Moderator

ibrahimz35 kullanıcısının avatarı

Rıdvan Abi, maşallah her zaman olduğu gibi yine güzel bir av çıkarmışsın.
Balık tutma konusunda ustalığın ispatlandı.
Yakın zamandada at çek konusundaki ustalığından bahsederiz.

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Forum kullanma kılavuzu için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı değiştirmek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Avatarınızı ayarlamak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Lütfen TÜRKÇEMİZE sahip çıkalım.Yazım kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ibrahimz35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-2010, 14:28   #10
baracuda_35x
Tayfa

Alıntı:
Kamil ESEN tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben hep derim.Hasan balıkçı 1,bu Rıdvan 2.İkisininde dünyaya geliş yerleri sakat.Nedenmi?Çünkü ikisininde tahtaları eksik.MANİSA da olmaları lazım bu ikisinin.
Adamlar balık gibi düşünüp balık tutuyor.Yahu arkadaş ne biçim bir iş bu.?Balıkların nedir bu çektiği sizden.Onlar nasıl rahat ederiz diye köşe bucak kaçıyor siz de peşinden dağ tepe dere demeden takip.Gene kıstırmışsın zavallıları..
Ama bak şunuda diyeyim sen usta değilim desende bence azcık Ustalık var sanki.Kolaymı o balıkların yuvasını bulmak.Hadi şans desek her seferinde şansmı olur arkadaş.Bence sen Usta olmuşsun.
Daha güzel av raporlarının nasip olması dileğiyle.RASTGELSİN...
Alıntı:
Kamil ESEN tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Pardon kardeşim at- çek' tede başarılar dilerim. Eminim sen onuda kısa zamanda çözersin
Manisaya gittim kabul etmediler, Bakırköye gittim sana yer yok dediler, en iyisimi kal İzmirde koş balıkların peşinde şimdi soruyorum hocam suç kimde ee tabiki ustamız kim Hasan BALIKÇI, İnşallah kısmetse at çek konusunuda halledeceğiz nasipse
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları