Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Tabiatı ve Canlıları Koruma

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-04-2008, 00:36   #1
ismetguralp
Oltacı

ismetguralp kullanıcısının avatarı

Question Koruma Alanlari........

Herkese merhaba.

Denizlerde bazı bölgelerin süresiz olarak ,hem kıyıdan hem tekneden ve dalış şeklinde avlanmaların yasaklandığını ve bu bölgelerin balıkların üreme , yumurtlama, gelişme ve komşu diğer bölgeler dağılma alanları olduğunu biliyorum.

bu uygulama bizde var mı. varsa nerelerde ve ne kadar kapsamlı uygulanıyor. koşullar nelerdir. bu bölgelerin ekolojik kontrolü ve av yasağı kontrolü hangi kurumlarca sağlanıyor.
bu sorulara cevap arıyorum.
ve bu konunun önemine dikkat çekmek istiyorum.

denizlerimiz kuruyor diyoruz ya.

bu uygulama belki deniz yaşantısını kurtaracak ve denizlerimize artık nesli tükendi dediğimiz canlılar tekrar gelecek.

ne dersiniz....
38

ismetguralp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 26-04-2008, 02:43   #2
hakan25
Kaptan

sevgili ismetcim bildiğim kadarıyla il tarım müdürlükleri (su ürünleri araştırma enstitüsü) su ürünleri fakültesi..ilgil makam deniz polisi,jandarma,askariye, yani bütün emniyet kuruluşları... not:ist.kadıköye bağlı semtler. erenköy cattebostan.bağdat caddesindeki,su ürünleri enstitüsünden belgelerini alabilirler,1 resim, nufus keğıdı,10 ytl form doldurup hemen ala bilirler.ismetcim ama ne kadar istikrarlı çalışır bilmiyorum..av yasağı var zaten ama kapsamlı değil .... bir beş sene tamamen ağ avcılığını durdur maları lazım.. denizleride temizlemeleri..tabi ne kadar söylesek boşa saygılar..

Bu mesaj en son " 26-04-2008 " tarihinde saat 02:55 itibariyle hakan25 tarafından düzenlenmiştir....
hakan25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-2008, 10:47   #3
ismetguralp
Oltacı

ismetguralp kullanıcısının avatarı

Alıntı:
hakan25 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sevgili ismetcim bildiğim kadarıyla il tarım müdürlükleri (su ürünleri araştırma enstitüsü) su ürünleri fakültesi..ilgil makam deniz polisi,jandarma,askariye, yani bütün emniyet kuruluşları... not:ist.kadıköye bağlı semtler. erenköy cattebostan.bağdat caddesindeki,su ürünleri enstitüsünden belgelerini alabilirler,1 resim, nufus keğıdı,10 ytl form doldurup hemen ala bilirler.ismetcim ama ne kadar istikrarlı çalışır bilmiyorum..av yasağı var zaten ama kapsamlı değil .... bir beş sene tamamen ağ avcılığını durdur maları lazım.. denizleride temizlemeleri..tabi ne kadar söylesek boşa saygılar..

kaptanım. benim demek istediğim şu. mesela :

marmara denizinde bir kenarı 75 km. olan bir kare bölge seçelim. ve bu noktada süresiz av yasağı olsun. bu noktayı seçmek bilim adamlarının işi tabi. korumakta devletin. neyse. düşün ki burada hiç balık avcılığı olmadığı için aşırı bir canlı artışı olacak ve buradan tüm marmara ya göçler olacak.

yada karadenizde bir kenarı 200 km olan 4 yada 5 kare bölge seçelim ve buralarda da süresiz av yasağı olsun. buralarda çoğalan canlı popülasyonu çevreye yayılacak.

ege ve akdenizde denizin büyüklüğüne göre yasaklı bölgeler oluşsun.

ben inanıyorum ki; en yakın 10 yılda inanılmaz bir balık artışı olacak ve bu artış çevreye yayılacak. tıpkı milli park gibi....ama çok geniş alanlar..

bu konuyu geliştirmek gerekir diye düşünüyorum..

önerilerinizi bekliyorum..
38

ismetguralp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-2008, 19:21   #4
hakan25
Kaptan

sevgili ismetcim tabiki haklısın malesef bildiğim kadarıyla öyle bir koruma alanlarımız yok askeriye önleri hariç...oda çok az ve sınırlı.. tabiki olmasını isteriz burdan rasgelsin ailesine sesleniyorum. başka milletler,devletler..tren vagonu,gemi batırıyorlar, balık yuva yapsın diye bizlerde en azından eski otomobil lastiği, kamyon lastigi batıra biliriz tabiki belirli bölgelerde yaparsak üst üste gelmiş olur böylece balık alanları inşa etmiş oluruz ...saygılar...ismetcim eğer senin dediğin gibi bir çalışma varsa rastgelsin ailesi olarak arkadaşların tam destek vereceğine inanıyorum..hatta hatta ellerinden ne gelirse ...

Bu mesaj en son " 26-04-2008 " tarihinde saat 19:28 itibariyle hakan25 tarafından düzenlenmiştir....
hakan25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-01-2011, 18:46   #5
sahan1967
Oltacı

işte tam sölediğiniz gibi bir yer var gemlik körfezi anasını sattığımın göt kadar körfezinde trolcu gırgırcı ne ararsanız var gece ışıkla avlanmamı oda var balık barınagımı istiyorsunuz buyrun burdan başlayalım ufacık yer girmeyi versinler gırgırlar kıyamettmi kopar adamlar nerdeyse kumsalı çevirecekler sahil güvenliği arıyoruz ilgilenen yok geçenlerde iskelede gırgırın biri agını düzeltiyordu içim parçalandı para uğruna insan geleceğini bu kadar harcamaz ya o agda hiçmi delik olmaz be resmen tül perde balığın yumurtası bile geçmez sövdüm saydım ama kime karşı çıkan olsaydı elime kan bulaşacaktı ne yapacaz illa birilerini vurmamızmı gerekiyor
sahan1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları