Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Deniz Balıkları

Deniz Balıkları Türkiye denizlerinde yaşayan balık türleri hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 29-02-2012, 14:22   #1
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Arrow Kofana Balığı Nedir.?

Beyaz ete sahip olan çok lezzetli, dişleri jilet gibi keskin olan, oltayla, zıpkınla vede gırgır ağları ile avlanan canavar cinsli, çok kuvvetli bir çeneye ve dişlere sahip bir balık olup, Lüfer'in büyüğüne verilen addır..Kofananın büyüğüne de Sırtıkara denilmektedir....

Zoka, kaşık ve olta ile yakalanması durumunda ağzından iğneyi çıkarırken çok dikkatli olmalıdır. Çünkü bu balık parmakları kapması ile de meşhurdur.Parmağınızı ısırdığından haberiniz olmaz sadece kanı görebilirsiniz..Rahmetli babamın sol küçük parmağının yarısını koparmıştır..

Marmarada, Boğazlarda, Karadenizde avlanan bir göç balığıdır... Alt çenesi üst çenesine göre biraz daha öne uzamış bir şekildedir.

Önüne gelen her türlü balığı zevkle parçalayarak yer...üstü yeşil renkt karın ısmı beyaz renktedir.

21 no kalılığındaki polipropilen naylon ağları bir kafa silkmesi ile kopardığı tesbit edilmiştir....
Zamanımızda Kofana olarak nesli tükenmiş olup...sadece Lüfer ve Çinekop olarak avlanmakta ve satışı yapılmaktadır.
Bu balığın bilhassa Kömür ızğarası harikadır...

İnşallah Lüfer balığı için çıkartılan yasak sayesinde önümüzdeki yıllarda belki Kofanaları görme şansına sahip olabiliriz...
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 01-03-2012, 13:58   #2
MERCURY90
Oltacı

bende kofana nedir diyordum kendi kendime, teşekkürler, örgenmiş oldum
MERCURY90 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-2012, 08:38   #3
MAVİ FENER
Kaptan

Exclamation

Hey gidi Kofana hey....
Karadenizden, Marmaradan senin neslini yok etmek için uğraşan en büyük düşmanın biz insanlarız...Harika beyaz etin rüyalarda kaldı artık....Seni resimlerde görür orduk...Allah biz insan oğluna akıl fikir versin diyorum....Sen üzülme senin suçun yok...suç dünyayı paylaşamayan Ademoğullarında...Seni solungaçlarından öperim...
İstanbul - 1949

Eski 04-06-2012, 16:29   #4
snapper
Oltacı

Parmak koparcak kadar kuvvetli cenesi oldugunu bilmiyordum gercekten, bizde burda dikkat etsekde o kadarda aldirmiyorduk en fazla deriyi siyirir zannederdim,
Birdahakine elimi dahi yaklastirmam dislerine,
guzel paylasim icin tesekkurler ,
snapper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-2012, 23:32   #5
MAVİ FENER
Kaptan

Exclamation

Alıntı:
snapper tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Parmak koparcak kadar kuvvetli cenesi oldugunu bilmiyordum gercekten, bizde burda dikkat etsekde o kadarda aldirmiyorduk en fazla deriyi siyirir zannederdim,
Birdahakine elimi dahi yaklastirmam dislerine,
guzel paylasim icin tesekkurler ,

Aynen öyle...affı yok....ısırdığından haberiniz dahi olmuyor.....
İstanbul - 1949

Eski 18-05-2015, 23:33   #6
MAVİ FENER
Kaptan

Şimdilerde Kofanayı gören veya yakalayan varmıdır.. Beyler....
İstanbul - 1949

Eski 19-05-2015, 16:28   #7
hus213
Kaptan

hus213 kullanıcısının avatarı

Hoş gelmişsiniz üstadım nerelerdesiniz beni yalnız bıraktınız sadece ben siteye giriyorum ara sıra Ankara'dan Mehmet bey iştirak ediyorlar verdiğiniz bilgiler aydınlatıcı inşallah katılacak olan canlarımıza faydalanırlar esen kalın katılımlarınızı her daim bekliyorum
Kan Gurubu:B.Rh (+)
hus213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-05-2015, 17:22   #8
hus213
Kaptan

17.05.2015 Günü kararlaştırarak 18.05.2015 akşam saat 18,00 gibi evden çıkarak amacımız balıklarla ve gece karanlığında denizin su şıkırtısını dinleyerek güzel bir gece geçirmek için ben, oğlum ve damadım ile yola koyulduk ilk olarak tabi yemciye uğrayıp boru kurdu ve bir paket acaba diyerek sülünez alarak doğruca Zeytin alanı sahiline gittik. Deniz şahane çarşaf gibi demiyorum ama gerçekten balık avlanmak için güzel bir hava. Aracımızı kıyıya park ettik oltalarımızı ve malzemelerimizi alıp sahile indik. Saat 00,30 veya biraz daha fazla olabilir giderken de gördüğümüz deniz üzerinde büyük ışıklarla aydınlatılmış dört beş tane Teknecik, Teknecik diyorum çünkü bunlardan iki tanesi dev gibi bir şeyler. V e güçlü motorlara sahip oldukları çalışan motor seslerinden belli oluyor. Velhasıl atmış olduğumuz oltalara uğrayan bir canlı yok. Âmâ o da ne gece karanlığında pek fark edilmeyen tahmini olarak 7 ile 10 metre arasında bir tekne önümüzden küpeştesine sanırım yedek bir yeke sopasıyla vura vura geçiyor anlaşıldı bunlar ya ağ serdiler ya da paragat attılar .B izim haricimizde gelirken oltalarını atmış başka avlananlarda vardı. Ben seslendim uzaktan geçiyorsunuz gelin dibimizden geçin dedim motor sesinden benim seslenmemi duymadılar ama diğer avlanan kişililerin olta var ileriden geçin sözünü duyarak ''Ne var lan'' diyebilecek kadar adileşen bu balık avlanma yasağına rağmen tahmini olarak ağ veya paragatlar en az on bin metreden aşağı değil. Peki buna nasıl fikir yürüttüm. Toplamaya başladıkları zaman bizim avlanma yerimizin önünden başlayarak eski Urla Kemik hastanesinin oraya oradan dönüp bizim avlandığımız yerin açığına ve oradan da da ikinci limanın önüne yani balık satışı ve trataların bağlanmış olduğu yere kadar toplanan ağ veya paragat. Bu da yetmiyormuş gibi hani o yukarıda bahsettiğim etrafı ışıklarla çevrili olduğunu söylediğim Teknecikler saat 02,00 gibi harekete geçtiler ve motorlar gecenin sesliğini bozarcasına gümbürdeyerek çalışmaya başladılar. Işığa denk geldikçe ağların çekildiği görülüyor nerde kaldı balık yasağı hey yy sahil güvenlikçiler uyuyorsunuz ALLAH rahatlığınızı bozmasın diyerek tası tarağı topladı saat 03,00 veya biraz daha geçiyordu yola koyulduk. Yolda sinirden oğlumun şekeri düştü veya yüksel diki küçük bir mola verip bir şeyler atıştırdık. Tabi bu meyanda unuttuğum ve çektiğim ve de yakalanan doğa ananın o şerefsizlerden kaçarak bana nasip olan bir mırmırı balığı sabahleyin fotolamak aklıma geldi. ALLAH bu ülkenin bu kişilerin cezalarını versin demekten başka bir şeyin olmadığını anlıyorum. İnşallah güzel günlere kavuşacağız. Fakat bana demeyin neden sahil güvenliği aramadın .O saatte telefona cevap bile vermeyeceklerinden eminim. Sizlere daha bolları nasip olsun sağlıcakla kalın. Çekilen fotolar gece olduğundan fazla fark edilemiyor.
Eski 21-05-2015, 07:17   #9
hus213
Kaptan

günaydın hayırlı iler rasgele
Eski 03-02-2016, 13:30   #10
MAVİ FENER
Kaptan

Exclamation

Alıntı:
MAVİ FENER tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Beyaz ete sahip olan çok lezzetli, dişleri jilet gibi keskin olan, oltayla, zıpkınla vede gırgır ağları ile avlanan canavar cinsli, çok kuvvetli bir çeneye ve dişlere sahip bir balık olup, Lüfer'in büyüğüne verilen addır..Kofananın büyüğüne de Sırtıkara denilmektedir....

Zoka, kaşık ve olta ile yakalanması durumunda ağzından iğneyi çıkarırken çok dikkatli olmalıdır. Çünkü bu balık parmakları kapması ile de meşhurdur.Parmağınızı ısırdığından haberiniz olmaz sadece kanı görebilirsiniz..Rahmetli babamın sol küçük parmağının yarısını koparmıştır..

Marmarada, Boğazlarda, Karadenizde avlanan bir göç balığıdır... Alt çenesi üst çenesine göre biraz daha öne uzamış bir şekildedir.

Önüne gelen her türlü balığı zevkle parçalayarak yer...üstü yeşil renkt karın ısmı beyaz renktedir.

21 no kalılığındaki polipropilen naylon ağları bir kafa silkmesi ile kopardığı tesbit edilmiştir....
Zamanımızda Kofana olarak nesli tükenmiş olup...sadece Lüfer ve Çinekop olarak avlanmakta ve satışı yapılmaktadır.
Bu balığın bilhassa Kömür ızğarası harikadır...

İnşallah Lüfer balığı için çıkartılan yasak sayesinde önümüzdeki yıllarda belki Kofanaları görme şansına sahip olabiliriz...

İstanbul - 1949

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları