Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Deniz Balıkları

Deniz Balıkları Türkiye denizlerinde yaşayan balık türleri hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 02-02-2006, 09:52   #1
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Varsayılan Çütre Balığı

Bu Çütre balığı Balistidae familyasından olup bilimsel adı Balistes capriscus. Boyları 20 ila 40 cm. arasında değişiyor. Renkleri genellikle degişken olmakla beraber, en fazla sırt tarafları koyu menekşe, yanları mavimsi, yeşilimsi-gri, karın tarafları beyaza yakın açık yeşil-gri renkte oluyor. Yüzgeçleri üzerinde koyu renkli lekeler oluyor. Gövdesi oval yassı ve çok sert bir deri ile örtülüdür. Ağzı küçük ve kalın kırmızı dudaklarla çevrilidir. İşte bu kırmızı dudaklardır bana Sofia Loreni çağrıştıran. İnsanın uzanıp öpesi gelir. Ekteki resmi görünce bana hak vereceksiniz.
Keskince bir bıçak ve pense yardımıyla derisi soyulur. Gövdenin iki yanından kılçıksız iki büyük parça fileto (pembe beyaz) et çıkarılır. Kafanın yanaklarından da (neredeyse yumruk boyutlarında) iki parça yanak eti çıkarılır. Şişlik parçalar halinde doğranır. Hafifçe tuzlanır. Kapaklı uygun bir saklama kabı içinde, sızma zeytinyağı, soya sosu, sarmısak, yarım limon suyu, karabiber ve pulbiber ile marinize edilerek yirmidört saat buzdolabında saklanır. Defne yaprağı, domates ve taze yeşil biberle sıralanarak şişlere geçirilir. Odun kömürü ateşinde kurutmadan, (etin rengi döner dönmez alınarak) pişirilir. Sonrası malum, zevke göre rakıyla ya da beyaz şarapla ve Sofia Lorenin şehvetli dudaklarının hayaliyle mideye indirilir.(Alıntı)
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg kaptan2.jpg (11,0 KB, 206 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg _SCN0191.jpg (269,1 KB, 197 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 02-02-2006 " tarihinde saat 09:57 itibariyle Bir Dost tarafından düzenlenmiştir....
Bir Dost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 02-02-2006, 16:17   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Domuz balığı ismiylede anılıyor bu balık.
Üstteki tarif ile pişirildiğinde güzel olduğunu duymuştum ama bu balık daha çok akdenizde yaşıyor egede rastlamadım

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-2006, 08:50   #3
Rauf
Guest

genelde akdenizde cıkan bu balığın iki ayrı rengini ekliyorum.[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....][Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-2006, 16:16   #4
mufi
Guest

Can'ım ne de güzel tarif etmişsin vallahi. ama sana bir şey diyeyim ..ben bu balıktan bir tarihte zaman zaman. marmaris / selimiye denilen bölgede ki koyda çok dik yamaç ile derinlere iner bir topoğrafyası vardır ...
orada yakalamıştım rengi gri agırlıkta olanından... bu balıgı literatürden bilmekle beraber orada ilk kez tanıştık. ama yöre insan bu balıgı yemiyormuş... eti tatsız drlerdi..
o yüzden bende takıldıkça denize geri iade ediyordum.. gelişi çok zevkli/zorlayan bir balık...sanki agaç kütüğü yakılmış gibi gelirdi. birde derin yamaç şeklindeki kıyıdan çekerken çok keyifli olurdu..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-2006, 21:50   #5
Rauf
Guest

muvaffak bey aslında balığın gercekten eti lezzetli ben ne zaman oltama takılsa yedim yüzülüyor kalın kıkırdak kıvamında kılcıkları var sonradan bu belığın bünyesinde zehir babarındırdığını duydum. gerci bende ters bir durum olmadı ama belki 5-6 tane yesem olurmu bilmem.yanlız bu değil zehir barındıran balon balığı.lambukanında bağzılarında oluyormuş.selamlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-10-2006, 11:48   #6
aganta borina borinata
Guest

ya dostlar çütreye akdenizde "domuz balığı " diyorlar o yüzden de pek yemiyorlar...balığın eti oldukça lezzetli ve zehirli değil...derisi yüzülmeden pişirilmemelidir...bu balığı yiyenlerde "tavuk balığı " diyorlar...

çekmeyi en sevdiğim balıklardandır...boyu 45 cm . pek geçmez...dişleri kemiktir koyun dişine benzer geriye doğru sıralıdır...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-10-2006, 17:09   #7
Oxdatity
Oltacı

evet bu taraflarda domuz balığı derler bu balığa...

Derisi kalın olduğundan yüzerler... enteresan bir balıktır... canlı cansız yemleri takip eder bazen...

Bazende yanındaki yeme tepki vermez... ben sahil bölgelerindede tekne ile 1-2 açıldığımdada rastladım bu balığa...

İrileri oldukça lezzetli Doğan a oldukça katılıyorum...

kolay gelsin hepinize...

...ADANA...
Oxdatity Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-12-2006, 07:41   #8
mercan
Miço

mercan kullanıcısının avatarı

arkadaşlar bu balığın en son 1 kg gelenini tuttum. Avı çok zevklidir.
mercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-12-2006, 19:00   #9
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

hüsnü kardeş daha ayrıntılı bilgi verirmisin varsa tabiki resmini de görmek isterdim. nasıl tuttun ne kullandın çelik tellimi kullandın anlat bakalım böyle kısa bırakma

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-12-2006, 17:49   #10
mufi
Guest

İlker kardeş aslında bu balık için özel bir aparat gerekmiyor ben marmariste cipura beklerken bu balıktan yakalamıştım. ve insanlar hep yakalıyordu..dişli balık oldugundan köstek saglam olsun yeter.birde igne kalın olmalı ki açmasın..zira güçlü balık oldugundan aynı boydaki çipuradan daha sert asılıyor...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları