Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Deniz Balıkları

Deniz Balıkları Türkiye denizlerinde yaşayan balık türleri hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 11-02-2006, 04:09   #1
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Varsayılan Rina Balığı

Vatoz'a benzeyen Rina'nın göğüs yüzgeçleri,Vatoz'a göre daha gelişmiştir.Sırtı koyu gri,kısmen kahverengidir;kirli sarı benekleri vardır.Uzun kamçı kuyruğunda testere gibi dişli 1-2 zehirli diken bulunur.Oltaya vurduğu zaman,iğneyi çıkartırken balığın kuyruk darbelerinden sakınmak gerekir.
Rina'nın boyu yaklaşık 1,5 metreye kadar ulaşırsa da kıyılara küçük boyda olanlar yaklaşır
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg rina.jpg (41,3 KB, 245 Görüntülenme)
Eski 11-02-2006, 04:32   #2
aserkansatı
Guest

Sevgili Can rina balığı aynı zamanda tırpana balığıdır zaten.Tırpana balığı da bu sayfalarda mevcuttur.Ben linkini vereyim de oraya eklensin...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-2006, 04:47   #3
Bir Dost
Kaptan

kardeş iyide nasıl ekleyeceğimi söyle ben bu işten anlamam

Seko familya aynı fakat tür farklıdır Taygun Raja batis türünü yani iğnesiz olanı vermişki bu bemin verdiğim tür iğneniler kısmına giriyor Rina nın karşılığı Dasyatidae'dir yani familya farklıdır
aynı familyada raji formes ve dasyatis pastinaca türleri yaşar bunun haricinde bundan başka tür yok tabi bu kaynaklara göre

Bu mesaj en son " 11-02-2006 " tarihinde saat 05:29 itibariyle Bir Dost tarafından düzenlenmiştir....
Bir Dost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-2006, 05:57   #4
aserkansatı
Guest

Alıntı:
hudutt tafarından gönderildi
kardeş iyide nasıl ekleyeceğimi söyle ben bu işten anlamam

Seko familya aynı fakat tür farklıdır Taygun Raja batis türünü yani iğnesiz olanı vermişki bu bemin verdiğim tür iğneniler kısmına giriyor Rina nın karşılığı Dasyatidae'dir yani familya farklıdır
aynı familyada raji formes ve dasyatis pastinaca türleri yaşar bunun haricinde bundan başka tür yok tabi bu kaynaklara göre
Şimdi burada alt türlere falan girersek çıkamayız sevgli Can.Sonuçta tırpana balığı ve rina balığı aynı balıktır...Yayın balığının da alt türleri var,mercanın da, trakonyanın da.Taygun iğnesizini vermiş diyorsun ama tırpana iğneli ve zehirli bir balıktır...Hatta İzmir dolaylarında çiçina veya çuçuna olarak anılır.Yaşadığı bölgelere göre alt türlere ayrılır.
Bu arada bir yanlışını da düzelteyim, raja batis türü dikenlidir...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 11-02-2006 " tarihinde saat 07:18 itibariyle aserkansatı tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-2006, 01:20   #5
Bir Dost
Kaptan

Olmazzzz adamım millet muhabbetten tırı vırı işlerden balık sitesinde balıkları unuttu burda alt türleride yazacaz üstleride senin anlayacağın adamım bu konunun altından girecez üstündün çıkacaz Sevgili kardeşim ..En azından bu site bunu gerektiriyor yanılımıyormuyum???
Eski 12-02-2006, 01:34   #6
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

O unutan milletten biri olarak sana cevap vermek isterdim ama ortamı yine germeye hiç gerek yok...Bu konuyla ilgili sıkıntın varsa(tırıvırı işler) özelden yaz cevaplayım balıkçı arkadaşım....
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-2006, 03:37   #7
Bir Dost
Kaptan

Offff Offff yine gitti güzelim başlığın altı cevap vermesem; Sami abi,, Bu hakkımı kullanmak istiyorum
Eski 12-02-2006, 05:21   #8
svelto69
Oltacı

svelto69 kullanıcısının avatarı

Varsayılan selam

arkadaşlar, sitedeki tüm yazıları okuyorum ama bazı arkadaşlar yorumlarında ve yazılarında dozu aşıyolar heralde, bence biraz daha dikkat edip tartarak yazmak gerekiyo, sami kardeşimde bu konuda oldukça temkinli ayrıca adamım kelimesini sevmem sekodanda cevap bekliyorum bu konuda...
svelto69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-2006, 05:25   #9
aserkansatı
Guest

Alıntı:
hudutt tafarından gönderildi
Offff Offff yine gitti güzelim başlığın altı cevap vermesem; Sami abi,, Bu hakkımı kullanmak istiyorum
Aslında bu sitede en iyi anlaşacak iki insansınız ama tek sorun birbirnizi tanımıyorsunuz.Neyse zamanla tanırsınız ve iyi anlaşırsınız çünkü ben ikinizi de tanıyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-2006, 06:22   #10
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
Aslında bu sitede en iyi anlaşacak iki insansınız ama tek sorun birbirnizi tanımıyorsunuz.Neyse zamanla tanırsınız ve iyi anlaşırsınız çünkü ben ikinizi de tanıyorum...
İyi tanımışsın Seko..Gerçekten yanlış anlaşılma ve anlamadan başka birşey değilmiş...sveltop arkadaşımda sonunda mesaj yazabilmiş...Çatal karam benim...
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları