Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Deniz Balıkları

Deniz Balıkları Türkiye denizlerinde yaşayan balık türleri hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-08-2006, 14:21   #21
aganta borina borinata
Guest

ayrıca yukarıda resmi görünen canlıya benimde sık sık rastladığım oluyor...ama hakkında hiç araştırmamıştım...az önce araştırdım...sevgili balıkçı dostlar bu canlı " tongue louse - ya da tongue eating louse " olarak tanınıyormuş..türçe açıklamak gerekirse " dil biti - ya da dil yiyen bit "... bilimsel adı "cymothoa exigua " imiş...küçük boydayken balıkların ağzına yerleşerek yavaş yavaş dillerini yiyormuş ve orada büyüyerek dillerinin yerini alıyormuş... ( " burasını tam anlayamamış olabilirim " daha sonra da yaşamının büyük bi bölümünü burada geçiriyormuş ve üreme döneminde ya balığın ağzını terk ediyormuş ya da orada ürüyormuş... balık bu hayvandan dolayı çok etkilenmiyormuş... parantez içindeki bu cümleler orjinalinde fransızca olduğu için sözlükten anlamlandırarak yazmaya çalıştım tamamiyle yanlış anlamış olabilirim sanırım fransızcaya fransız kaldım...)

rastgelsin...

Bu mesaj en son " 29-08-2006 " tarihinde saat 11:01 itibariyle aganta borina borinata tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları