Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Olta Nedir?

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 14-06-2009, 14:22   #1
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Exclamation Olta Ve Olta Takımları Hakkında

OLTA TAKIMLARI HAKKINDA

Olta takımları hakkında Amatör balıkçılığı, açık deniz ve kıyı balıkçılığı olarak ikiye ayırabiliriz.

. Açık denizde balık tutmak için 2.10 ile 2.50 m lik ve atma ağırlığı 200- 300 gr. lık bir kargıya ihtiyaç vardır. Makaranın, misina kapasitesi en az 100m olmalıdır. Halkalarında (misinanın gectigi gözler) seramik olması uygundur. Misina olarak 150 ila 200m 0,30 luk örgülü (~22 kg taşıma gücü) yada 0,50 lik monofil misina olmalıdır. Tabiki bu balığın cinsine ve iğne sayısına göre değişebilir.

.Kıyı balıkçılığında ise kargı olarak 2,50 ile 4,00 m. lik, atma ağırlığı ise 80 ila 150 gramlık, iki parçalı yada teleskop (iç içe geçen) kargılar uygundur. Olta balıkçılığında, unutulmaması gerken en önemli konu makaranın çok hassas ayarlanmasıdır. Misinalar değişik taşıma gücüne sahip olduklarından makaranın fren ayarı (misinanın taşıma gücü ayarı) gerçekten çok hassas olmalıdır. Misina kopması sonucu, agzında iğneyle kaçan bir balık acı çekerek ölmeye mahkumdur ve her zamanki gibi kaçan büyük bir balıktır .

Fırdöndülerin ve iğnelerin deniz suyuna dayanıklı olması lazımdır. Kullanılan küçük malzemenin önceden bir büyüteç altında incelenmesi bence çok önemlidir. Küçük bir hata büyük bir balığın kaçmasına neden olabilir. Diğer bir önemli konu düğümlerin çok güzel ve sağlam atılmasıdır
. Av dönüşü makaraların, kargıların ve diğer malzemelerin tatlı su ile yıkanıp temizlenmesi, bir sonraki avlanmada kolaylık getirecekdir.

. Olta takımlarını, yemli olta takımları ve yapay olta takımları olarak ikiye ayırabiliriz

1. - Yemli olta takımları

Canlı balıklar, karides, midye, kurtlar, solucanlar vs. takılarak, dipte iskandil vasıtası ile sabitleştirilir yada yüzeyde şamandıralı olurlar. Amatör balıkçıların çok değişik yöntemleri vardır. Bunlardan, iğnenin dibe çökmemesi için iskandilli, (kayalık,yosunlu ve balçıkolan zeminlerde) küçük şamandıralı yemli dip oltası ve şamandırasız (kumlu ve küçük çakıllı zeminlerde) yemli dip oltası, dip balıkları, kalkan, dil balığı,kötek v.s. için çok kullanılır.
Yüzey kısımlar için şamandıralı (mantarlı)takımlar: Yüzeyde bir şamandıra ile, görülmesi kolaylaştırılan halk dilinde mantarlı diye bilinen, kayalık yerlerde kullanılan iğnenin dibe çökmesini engelleyen takımlardır. Kullanılan şamandıralar değişik şekillerde ve değişik malzemeler kullanılarak yapılmıştır.
Bir diğer şamandralı düzense, iğneye canlı balık takılmak süretiyle sağlanılır. Bu düzende canlı balık büyük bir şamandıra ile yeri ve hareketleri kısıtlanmıştır. Durgun sularda enfazla kullanılan bir düzendir.
Yem olarak öldürülmüş balık ( hamsi, istavrit gibi) takılarak, kullanılır.

a: ZOKA TAKIMLARI
b: KALKAN TAKIMLARI
c: YEMLi DiP OLTALARI
d: CANLI BALIK TAKIMLARI
e: ŞAMANDIRALI OLTA TAKIMLARI

2- YAPAY OLTA TAKIMLARI

Yapay olta takımları, çapariler, kaşıklar, yapay balıklar (dalgıç), plastik yemler, vs... Amatör balıkçılar bu konuda çok değişik yöntemler uygulamışlardır ve başarılıda olmuşlardır. Tabiki şunuda bilmek lazımdır, bütün balıklar yapay yemlerle yakalanmazlar. Yapay yemle yakalanan balıklar, etçil gurubuna (yani vahşi guruba) girerler. Mesela: Palamut,lüfer, Uskumru,Istavrit, Deniz alası, Yılan balığı vs..
Yapay olta takımlarının başında çapari gelir. Değişik şekillerde bağlanan çapari Amatör balıkçıların kullandığı olta takımlarından biridir. Beyaz yada renkli, martı yada horoz tüyleri,ipek yada plastik malzemelerden yapılan çapari, değişik şekillerdede bağlanır. Bunun dışında metalden yapılmış kaşıklar, etçil balıklar için çok kullanılan bir yapay gereçtir ve değişik sekillerde üretilmişlerdır.
Yapay yem olarak, plastiklerden yapılmış iğneye takılan yumuşak, değişik renklerde ve şekillerdeki,yapay yemlerde, etçil balık avında kullanılmaktadır. Aslında etçil balık, hareket eden her cisme saldırır, kendi boyundan büyük olsa dahi. Tabiki zokalarıda unutmamak lazımdır. Zokaları, yemli ve yemsiz kullanmak mümkündür. Görünüş olarak zokalar bir balık görünümünde olduğu için bazılarına yem takılmadan kullanılır.

2 - YAPAY OLTA TAKIMLARI

a: CAPARi TAKIMLARI
b: DALGIC TAKIMLARI
c: KASIK TAKIMLARI
d: LEVREK TAKIMLARI ve AVCILIĞI

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 20-02-2010, 16:53   #2
Mehmet BODUROĞLU
gRi

Mehmet BODUROĞLU kullanıcısının avatarı

Nuri abi teşekkürler bilgiler için ...

A RH(+)

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Forum kullanma kılavuzu için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı değiştirmek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Avatarınızı ayarlamak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Lütfen TÜRKÇEMİZE sahip çıkalım.Yazım kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Mehmet BODUROĞLU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-2010, 23:55   #3
ocakçı
Oltacı

ocakçı kullanıcısının avatarı

nuri abi bilmemiz gereken bilgileri paylaştığın için teşekkürler
ocakçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-06-2010, 14:31   #4
estelli
Oltacı

estelli kullanıcısının avatarı

Merhaba Nuri Hocam

Dört yıllık Dubai Macerasından sonra Türkiye ye döndüm ve Zonguldak'ta yapılacak bir projede görev almaya başladım. Yaklaşık 2 yıl da buralarda olacağım. Kısmetse. Şantiyemiz Deniz Kıyısında olduğu için geçenlerde sahilde 3-4 balıkçının kamışları dikip balık beklediğini görünce gençliğimde Küçükyalı Bostancı arasında sahilde Lüfer, çinekop avladığımız günler geldi. Nasıl anatsam bilmiyorum ama birden içim kıpır kıpır oldu.

Sonra da dedim ki kendime daha ne duruyorsun al bir takım Hergün sabah, akşam 2 şer saat şu temiz deniz havasını alsan yeter sana. Gençliğimizde parasız ve öğrenci olduğum için ancak el takımı alabiliyordum. Kısaca Güzel bir kamış ve makine almaya karar verdim. Burda sizin bilgi ve deneyiminize ihtiyacım var.

Balık tutmayı planladığım yerin resmini Avatar a koydum.

Messi'nin ayakkabılarını giyerek Messi gibi Futbol oynamamız mümkün olmadığı gibi, asker potinleri ile de top oyunanmıyacağını biliyorum. Bütçe ve bütçe sınırı olmadan da iş yapmanın doğru olmadığını bildiğimize göre,

300 Tl Bütçe ve gerekli olursa 100 Tl de ek bütçe koyarak harcama sınırlarımı da belirledim

Benim asıl hedefim Lüfer, Çinekop, Palamut ....

Balıkçılar şimdilik çapari ile istavrit, sardalya gibi küçük balık alıyorlar. ama dedim ya asıl amaç o deniz havasını almak ve balığın vurmasını beklemek.

Kuvvetle muhtemel Cuma günü Istanbul'a geçerim o zamana kadar nasıl bir takım alacağıma karar vermem gerekiyor.

Kamış için teleskopik mi yoksa çok parçalımı, hangi marka ve model
Makine için de kamışa ve benim amacıma uygun marka ve model

Evet ustad önerilerinizi bekliyorum. Biliyorum ki en ucuz deneyim başkalarının deneyimidir ve siz de tevazu göstererek bu bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşıyorsunuz

Belki gerekli olur boyum 170 cm
estelli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-06-2010, 22:33   #5
ocakçı
Oltacı

ocakçı kullanıcısının avatarı

nuri abi bilgilerin için teşekkürler
Eski 07-06-2010, 08:02   #6
Aydın35
Tayfa

Aydın35 kullanıcısının avatarı

Alıntı:
estelli tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba Nuri Hocam

Dört yıllık Dubai Macerasından sonra Türkiye ye döndüm ve Zonguldak'ta yapılacak bir projede görev almaya başladım. Yaklaşık 2 yıl da buralarda olacağım. Kısmetse. Şantiyemiz Deniz Kıyısında olduğu için geçenlerde sahilde 3-4 balıkçının kamışları dikip balık beklediğini görünce gençliğimde Küçükyalı Bostancı arasında sahilde Lüfer, çinekop avladığımız günler geldi. Nasıl anatsam bilmiyorum ama birden içim kıpır kıpır oldu.

Sonra da dedim ki kendime daha ne duruyorsun al bir takım Hergün sabah, akşam 2 şer saat şu temiz deniz havasını alsan yeter sana. Gençliğimizde parasız ve öğrenci olduğum için ancak el takımı alabiliyordum. Kısaca Güzel bir kamış ve makine almaya karar verdim. Burda sizin bilgi ve deneyiminize ihtiyacım var.

Balık tutmayı planladığım yerin resmini Avatar a koydum.

Messi'nin ayakkabılarını giyerek Messi gibi Futbol oynamamız mümkün olmadığı gibi, asker potinleri ile de top oyunanmıyacağını biliyorum. Bütçe ve bütçe sınırı olmadan da iş yapmanın doğru olmadığını bildiğimize göre,

300 Tl Bütçe ve gerekli olursa 100 Tl de ek bütçe koyarak harcama sınırlarımı da belirledim

Benim asıl hedefim Lüfer, Çinekop, Palamut ....

Balıkçılar şimdilik çapari ile istavrit, sardalya gibi küçük balık alıyorlar. ama dedim ya asıl amaç o deniz havasını almak ve balığın vurmasını beklemek.

Kuvvetle muhtemel Cuma günü Istanbul'a geçerim o zamana kadar nasıl bir takım alacağıma karar vermem gerekiyor.

Kamış için teleskopik mi yoksa çok parçalımı, hangi marka ve model
Makine için de kamışa ve benim amacıma uygun marka ve model

Evet ustad önerilerinizi bekliyorum. Biliyorum ki en ucuz deneyim başkalarının deneyimidir ve siz de tevazu göstererek bu bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşıyorsunuz

Belki gerekli olur boyum 170 cm
Öncelikle merhaba ayırdığınız bütçeyle gayet güzel bir takım alabilirsiniz yanlız parçalı kamışa girdiğimiz zaman bütçeyi hayli zorlamak gerekir çünkü esas performans sağlayan parçalı kamışların fiyatları 1000 tl gibi bir değerde ben sizin yerinizde olsam şayet bir adet teleskopik kamış birde yarı yolda bırakmıyacak bir makine alırdım kamış için shimanonun alivio veya vengeance serisinden bir kamış seçebilirsiniz(100-150 tl arası) makine olarakta ek bütçenizide koyarsak iyi bir kombinasyon yapılabilir ama tam olarak kriterleri bilmediğim için(avlıyacağınız balık ve stiliniz)şu serinin şu ürünü diyemiyorum sadece bir fikir yürüttüm gerisi üstadlara kaldı saygılarımla şimdiden alacağınız takımınız hayırlı olsun rastgelsin.
Kan Grubu 0 Rh(+)
Aydın35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-2010, 14:48   #7
Deniz97
Oltacı

Paylaşım için çok Teşekkürler.Ben normal makinesiz 6 metre olta kullanıyorum,İğneleri 2 Tane var üstünde bağlı İğnelerin ucu 3lü üç sivri ucu var her iğnenin şimdi onlar paslandı ve yeni almayı düşünüyorum,ama devam üç sivri ucu olan iğneye devammı edeyim yoksa farklı mı alayım .
Deniz97 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-06-2011, 15:13   #8
ali nail
Oltacı

öncelıkle meraba balığa yeni balayacağım uzun ömürlü bir olta mı almalıyım yoksa öğrenmek için basit bir olta mı?şimdiden teşekkürler
ali nail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-11-2011, 18:24   #9
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Arrow

Alıntı:
Aydın35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Öncelikle merhaba ayırdığınız bütçeyle gayet güzel bir takım alabilirsiniz yanlız parçalı kamışa girdiğimiz zaman bütçeyi hayli zorlamak gerekir çünkü esas performans sağlayan parçalı kamışların fiyatları 1000 tl gibi bir değerde ben sizin yerinizde olsam şayet bir adet teleskopik kamış birde yarı yolda bırakmıyacak bir makine alırdım kamış için shimanonun alivio veya vengeance serisinden bir kamış seçebilirsiniz(100-150 tl arası) makine olarakta ek bütçenizide koyarsak iyi bir kombinasyon yapılabilir ama tam olarak kriterleri bilmediğim için(avlıyacağınız balık ve stiliniz)şu serinin şu ürünü diyemiyorum sadece bir fikir yürüttüm gerisi üstadlara kaldı saygılarımla şimdiden alacağınız takımınız hayırlı olsun rastgelsin.

Aydın;
Çok iyi anlattın...teşekkür ederim....
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-06-2012, 15:57   #10
acemi_balikci
Oltacı

acemi_balikci kullanıcısının avatarı

öncelikle merhaba , ben makaralı olta takımı kurmak istiyorum ve baraj kenarında avlanacağım , kamışın uzunluğunun bir önemi varmı ? bir bu bilya sayısının önemi nedir yani 5 bilyalı bi olta iş görür mü baraj kenarında ...

Kızgınlığıma bir hal bulunurda , ya kırgınlığıma ?

Tokat ziLe
Belpınar ve Boztepe barajları
(sadece sazan ve kefal bulur)

kıyıdan 8-10 m kamışla şamandıralı takım
ama makaralıya geçmeyi düşünüyorum
acemi_balikci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları