Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > SAĞLIK

SAĞLIK Sağlık konusunda herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-11-2009, 12:18   #1
Bornovalı
Kaptan

Bornovalı kullanıcısının avatarı

Exclamation Trakonya !!!

Aşağıdaki yazılı olay 2007 yılında yaşanmıştır

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Arkadaşlar merhaba,
kurban bayramı tatilinde kayın pederimle birlikte sabah saat sekiz gibi oğlumuda alıp izmir karaburun yolunda karapınar bölgesinde sahilden oltaları attık, yarım saat geçti ancak kaya balığından başka hiç bir balık yakalıyamadık.
birara kayınpederim oltasında küçük bir balıkla yanıma geldi ,.sinirli sinirli ''ulan elli kilometre yol geldik çıkan balığa bak, al bunu levreğe canlı yem yaparsın '' dedi, bende sazan gibi daldım ve balığı avuçladım .
balık en fazla 8cm boyundaydı sahildeki kumlar üzerine bulaşmış ilk bakışta gopez yavrusu falan zannettim elime aldığım o'küçük balık birden hareketlendi ve sırtındaki iğnesini baş parmağıma sağlam bir şekilde geçirdi.
o anda refleksle balığı atıp soktuğu yeri sıktım ,.inanın sıktığım yerden yaklaşık 1m öteye ince ip seklinde kan fışkırdı ve ardından dayanılmaz bir ağrı, her saniye artan korkunç bir ağrı elimin tamamını sardı ve baş parmağımdan bileğime kadar hızla şişmeye başladı .kendimi dirayetli biri sanırdım ama yerimde duramaz hale gelmiştim .biryandanda sekiz yaşındaki oğlumu korkutmamak için kendimi toplamaya çalışıyordum ama bunu başaramadım, oğlum ağlamaya başladı hemen arabaya binip Urla Devlet Hastanesine doğru yola koyulduk .
kayın pederim araba kulanmayı bilmiyor, o durumda direksiyona geçtim.
Karaburun yolunu gidenler bilir, kokunç virajlı biryolDdur.
sonderece dikkatli bir şekilde ilerlerken keskin virajın birinde hatalı sollamaya çıkmış bir trafik canavarını aniden karşımda buldum.adam gidebileceğim yervarmış gibi direk üzerime geldi ve bende mecburen yoldan çıktım ,yolkıyısındaki irili ufaklı taşların üzerinden atlayarak ve kimine çarparak durabildim ama o şe...siz durmadı .
o anda ne durumda olduğumu tahmin edebilirsiniz.
neyse arabam yola devan ede bilecek durumdaydı bizede allahtanki birşey olmadı.tabi oğlumun aşırı korkması dışında .hastaneye geldik ama ben bende değilim hemen durumumu anlattım ve beni heme yatırdılar artık resmen inliyordum bir hemşire geldi ve iğne yaptı , ardından elimi sıcak suyun içine koydular o anda rahatlar gibi oldum ama su soğuduğunda ağrı gene başladı kıvrandığımı gören doktor baş parmak çeresine iki yerden uyuşturucu iğne yaptı.artık ağrılarım yarıya indi ve ben uykuya daldım iki saat sonra gözlerimi açtım elim halen şişti ama ağrıda iyice azalmıştı (sanki arı sokmuş gibi) neyse doktor ve hemşirelere teşekkür edip ordan ayrıldık.
trakonya ile tanışmamız böyle oldu.
şu anda iyiyim gece yarısı elimim şişliğide azldı. size tavsiyem yakaladığınız balıkların ne olduğuna bakmadan ellemeyin ve kitaplardan veya internetten zehirli balıklar hakkında bilgi edinin .ilk müdahale uygulamalarını öğrenin.umarım böyle bir tecrubeniz olmaz , olursa ilk işiniz elinizi sıcak suya koymak olsun acınızı baya hafletir, sonrada en yakın sağlık kuruluşuna gidin.hapinize sağlıklı ve keyifli avlar dilerim.

TRAKONYA HAKKINDA BİLGİLER.
Denizlerimizde (tüm Akdeniz ve Ege havalisinde: Karadeniz-Kızıldeniz) yaşayan en zehirli balıklardandır. Ortalama 17 - 18, en çok 35 - 40 cm. boya erişir. Hareketsiz bir balıktır. Fakat deniz dibinde avlarına karşı çok süratlidir. Zehiri (kendi vücut proteini) bir insanı sakat bırakabilir. Çare: çarpılan yere 40 derecenin üzerinde ısı uygulanması ve proteinyapısının parçalanmasının sağlanmasıdır. (Balıkçı ayağını egzos amyantına dayar) Bu nedenle dikkat edilmelidir. Denizden çıktıktan, hatta öldükten sonra dahi zehirliliği devam eder. Özel olarak avcılığı yapılmaz. Aynı zamanda Çarpan Balığı olarak adlandırılan Trakonya, küçük balık ve kabuklularla beslenir. Kış aylarında derinlere çekilir. Eti lezzetli olmakla beraber, az avlandığından ekonomik değeri yoktur.

RIDVAN/1974/BORNOVA

Bu mesaj en son " 15-11-2009 " tarihinde saat 19:03 itibariyle Bornovalı tarafından düzenlenmiştir....
Bornovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 15-11-2009, 13:10   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Gelmiş geçmiş olsun. Gerçekten çok üzücü bir tecrübe yaşamışsınız.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-11-2009, 19:01   #3
Bornovalı
Kaptan

Bornovalı kullanıcısının avatarı

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Gelmiş geçmiş olsun. Gerçekten çok üzücü bir tecrübe yaşamışsınız.
teşekkürler Taygun kardeşim.
sağlık bölümünü gezerken trakonya ile ilgili bir yazı göremedim, (belkide vardı ben göremedim) geçmiş zamanda başımdan geçen bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim.
hem ibret olması hemde bilgilendirme amaçlı.
umarım kimsenin bu bilgilere ihtiyacı olmaz.

RIDVAN/1974/BORNOVA
Bornovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-11-2009, 19:10   #4
zuzu
Tayfa

zuzu kullanıcısının avatarı

bu sezon ki avlarım da çorbası çok güzel olan bu dikkat gerektiren balıkla cok sık karsılastık parmak kadar olanlardan tutunda boyu 50 cm olanlara kadar hepımız dıkkatlı olalım tanımadıgımız balıklara karsı on yargı ıyıdır.

bu sezondan.

İzmir / Çamdibi...
Karaburun / Yeniliman...

Kırmızı Olsun Bizim Olsun...

zuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-11-2009, 22:09   #5
delvel
Kaptan

delvel kullanıcısının avatarı

rıdvan abi geçmiş olsun.. trakonya ve trafik teröristinden ucuz kurtulmuşsunuz..
(takım çantasında nitril eldiven bulundurmanızı tavsiye ederim..)

VeLi GÜRAL
1983 oRh+
ANTALYA
since 1903

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Forum kullanma kılavuzu için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı değiştirmek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Avatarınızı ayarlamak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Lütfen TÜRKÇEMİZE sahip çıkalım.Yazım kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Türk Milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda, durmadan, yılmadan ilerlemektir_____ M.K. ATATÜRK....
delvel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-11-2009, 09:59   #6
Necati ARAT
Kaptan

Bilgilendirme için teşekkürler..
Bilmeyen bu işe yeni gönül veren arkadaşlarımızın dikkatli olmalarını isterim..
Yabana atılacak bir balık değildir..
Küçük boyutuna ki büyükleride vardır lütfen aldanmayın..

Ava giderken yanınızda kesinlikle Bir şişe AMONYAK ve Pamuk bulundurun..
Acizane benim çantamda hiç eksik olmaz..
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-11-2009, 12:44   #7
Murat ADAK
Kaptan

Murat ADAK kullanıcısının avatarı

Çok çok geçmiş olsun abi.
Verilmiş sadakanız varmış.
İnsanoğlunun bazen nasıl hayvandan da aşağı düştüğüne şahit olmuş sunuz
İnsanoğlu maneviyatını düzeltmedikçe böyle durumlar sıkça yaşanacaktır.
Böyle canavarlara RABBİM hidayet nasip etsin inşallah.
Tekrar geçmiş olsun abim.

MURAT ADAK
1977 0 Rh (+)
KARABAĞLAR -İZMİR
Murat ADAK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-11-2009, 13:18   #8
Yağız DEMİR
Kaptan

Yağız DEMİR kullanıcısının avatarı

gecmiş olsun abı
bilgilendırme ıcın tesekkurler. bole durumlar ıcın yanımızda kesınlıkle amonyak bulundurmak lazım

Yağız DEMİR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-11-2009, 17:03   #9
ibrahimz35
Moderator

ibrahimz35 kullanıcısının avatarı

Eski bir olay olsa da çok geşmiş olsun. Balığın sokması bir yandan trafik kazasın dan Allah korumuş. Gelmiş geçmiş olsun...

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Forum kullanma kılavuzu için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı değiştirmek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Avatarınızı ayarlamak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Lütfen TÜRKÇEMİZE sahip çıkalım.Yazım kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ibrahimz35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-11-2009, 18:08   #10
discus
Kaptan

discus kullanıcısının avatarı

rıdvan abi gelmiş geçmiş olsun gerçektende çok tehlikeli bir balık.dikkat etmekte fayda var...
discus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları