Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > AT-ÇEK

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 05-02-2007, 12:02   #1
kont56
Oltacı

kont56 kullanıcısının avatarı

Varsayılan Kıyıdan rapala

kıyıdan rapala kullanan arkadaşlar bu konuda bazı yanlışlarım olmuştu acemilikte oluyor sonradan ögrendiklerimi paylaşayım dedim hem ustalardanda bilgi almak istedim 20 gr rapalayı benimgibi 50+80 gr atarlı kamışla atmaya kalkarsanız burnunuzun dibine düşer 20 gr rapalayı atmak için 15+30gr atarlı bir kamış gerekir ama sanırım ustalar daha iyi yöntemler geliştirmiş olabilirler paylaşırlarsa seviniriz avınız bol igneniz keskin olsun
Eski 05-02-2007, 19:36   #2
lidaki
Miço

lidaki kullanıcısının avatarı

valla Yavuz abi zamanında aynını bende yaptım. Şimdi kurşunsuz oltayı bıle yeterli uzaklığa atabiliyorum. Diyeceğim kamış çok önemli...

BÜTÜN RENKLER AYNI HIZLA KİRLENİYORDU,
BİRİNCİLİĞİ BEYAZA VERDİLER.

Erdal KESKİN
İZMİR & 1970
lidaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-2007, 19:45   #3
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
kont56 tafarından gönderildi
kıyıdan rapala kullanan arkadaşlar bu konuda bazı yanlışlarım olmuştu acemilikte oluyor sonradan ögrendiklerimi paylaşayım dedim hem ustalardanda bilgi almak istedim 20 gr rapalayı benimgibi 50+80 gr atarlı kamışla atmaya kalkarsanız burnunuzun dibine düşer 20 gr rapalayı atmak için 15+30gr atarlı bir kamış gerekir ama sanırım ustalar daha iyi yöntemler geliştirmiş olabilirler paylaşırlarsa seviniriz avınız bol igneniz keskin olsun
Eğer yüksek atarlı kamışlarla at-çek yapacapsanız mutlaka bir ağırlık kullanmanız gerekiyor. Bu amaçla en basit çözüm olarak zargana topu denilen beyaz şamandıralar kullanılıyor. Bunun dışında piyasada daha yeni olan spriluno (ya da benzeri, şunun adını bir tam öğrenemedim ) denen şamandıralar var. Bunların güzel tarafı; şekil itibariyle şamandıranın öncesindeki ve sonrasındaki misinanın birbirine dolaşmasını engellemesi, mesafeyi uzatması ve batar tiplerinin kullanımı ile sahte balığın istenen derinlikten çekilebilmesini sağlamasıdır. Rastgelsin...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-02-2007, 08:52   #4
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
kont56 tafarından gönderildi
en uygun yol sizinde belirttiğiniz gibi...takımın ağırlığına uygun kamışı kullanmaktır...eğer kamışın atarı daha yüksekse takım bu ağırlığa yükseltilmeli...bunun içinde mertin söylediği gibi bi aparat ya da bi başka sistem kullanabilirsiniz...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2008, 11:23   #5
walras
Kaptan

walras kullanıcısının avatarı

20-30 gramlık bir sahtenin ortalama atış mesafesi nedir.. kendi atışlarımla kıyaslamak istedimde.. at-çek 'in neresindeyim?? 20-30 gramlık sahte kullananlar ortalama atış mesafelerini yazarsa herkes kendi atışlarını kıyaslayabilir..
walras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2008, 11:37   #6
Teaser
Kaptan

Smile Sevgili Alper

20-30 gramlık sahte derken sanırım kurşun takviyesi de var.Çünkü o gramajda sahte çok az bulunur.Tabi kendin yaptıysan ağırlığı tek parça sahte için çok iyi.Uygun bir kamış,makine ve misina ile 50 metreden aşağıya düşmezsin.Tabi rüzgarı arkadan filan alıyorsan şiddete bağlı mesafe çok değişebilir.

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2008, 11:54   #7
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

kullandığım sahtelerin ağırlığı 4-13 gr. arasında.2-8 gr. atarlı kamış kullanıyorum.Kamış boyu 240 cm. çift parçalı.atabildiğim mesafe de takriben 20-30 m. arasındadır sanırım.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2008, 12:06   #8
walras
Kaptan

walras kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Teaser tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
20-30 gramlık sahte derken sanırım kurşun takviyesi de var.Çünkü o gramajda sahte çok az bulunur.Tabi kendin yaptıysan ağırlığı tek parça sahte için çok iyi.Uygun bir kamış,makine ve misina ile 50 metreden aşağıya düşmezsin.Tabi rüzgarı arkadan filan alıyorsan şiddete bağlı mesafe çok değişebilir.

el yapımı mika kullanıyorum abi..15-40 gram arasında değişiyor.. alinin balıkları diye geçiyor.. forumda levent abi bahsetmişti.. fotoğraflarıda var
.[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 28-03-2008 " tarihinde saat 12:10 itibariyle walras tarafından düzenlenmiştir....
walras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2008, 12:29   #9
araştırıcı
Miço

Merhaba Alper...
Ben yaklaşık 8 yıldır bu balıkları kullanıyorum...
Ağırlıkları 15- 40 gr arasında değişiyor....
Bu balıkları uzağa atmakla ilgili denemediğim yöntem kalmadı.....
Öğrendiklerimi ve uyguladıklarımı paylaşayım...
1) Kamış surf casting atışa uygun olmalı... Yurtdışı platformlarda bu tip özel kamışlar var...
2) Makine surf olmalı... Bu makineler genellikle Pro olarak geçiyorlar...
3) Braid-örgü kullanmalısın... max 30 lb test değeri olan...

Sonuç olarak son dönemlerde 80-100 mt arası atışlar yapabiliyorum... Umarım sen daha uzağa atarsın Alper....
Senin hırslı ve meraklı yanın seni çok büyük bir balık avcısı yapacak...

En güzel dileklerimle...
Selamlar..
İskenderundan Yumurtalık' a...
araştırıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2008, 12:52   #10
araştırıcı
Miço

Merhaba Nedim Bey...
Bizim yörede deniz genelikle duru ve hareketsiz olur... Akıntı olmaz... Kıyıda dalga pek az olur.. (daha çok akşam üzeri ve belirli yörelerde köpüklü dalga olabilir)
Bu nedenle gün dönümlerinde kıyıdan uzaktaki balığı almak için uzağa atmak gerekir.. Balık kıyıya yanaştığında hem derinlik 15 - 30 cm kadar düşer, hemde hayvan sizi çok rahat görür...
Gizlenebileceğiniz ve kıyıya aniden derinleşen sahil şeridini tercih etmeliyiz... Kullandığınız yapay balığı en uzağa attığınızda ihtimali biraz daha artırıyoruz... Ama balık kısmet... ileriden takip edip kıyıda saldırdığıda oluyor...
Neyse bu yazdıklarım doğrultusunda ağır sayılabilecek sahte balıkları en uzağa atabilmemiz gerekiyor.... Tabi balık yakalamak istiyorsak....

En güzel dileklerimle..
Selamlar...
İskenderundan Yumurtalık' a...
araştırıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları