Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 24-11-2009, 16:30   #1
orjan
Oltacı

Varsayılan sizlere bazı sorularım var ?

öncelikle herkese selam yeni üyeyim umarım kalıcı olurum
ben egede balıkesir akçay sahilinde sürekli balık tutuyorum oltam ile kumsaldan 3mt kamış 30gr lik kurşun ile 3-4 iğne ve tavuk eti kullanarak 50m civarı uzaktan kıyıya kadar olan mesafe içinde çipura yavrusu sarıkanat ve lüfer yavrusu karagöz yavrusu gibi balıklar tutuyorum günde ortalama 3-4 saatte 20-25 adet balık tutuyorum yani 3 kişilik bir aile için 2 akşamda bir tavalık balık çıkıyor hem zaman geçiriyor hemde stress atıyorum diyebiliriz.
bu arada sorumdan çok uzaklaştım malesef o sakin memleketi bırakıp istanbula geldim boş günlerimde buradanda balık tutmak istiyorum anadolu yakasındayım
size sorum : kaç metrelik bir kamış misina, kaç gramlık bir kurşun nasıl bir iğne ve yem ile nereden balık tutabilirim. ( istanbulda ucu tüylü iğnelerle tutanlar gördüm akçayda onlara balık gelmiyor ? ) yemmi daha iyi olur yoksa tüy iğnemi alayım ?
kamış makina sti için fazla bir fiyat malesef ödeyemem bu işi profesyonel olarakda yapmıyacağım sadece haftada 1-2 gün zaman geçirmek ve tutabilirsem balık tutmak istiyorum sizden ricam kamış makina için ucuz ama 1 günde kırılmayacak bir set tavsiye etmeniz
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
orjan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 24-11-2009, 16:43   #2
Necati ARAT
Kaptan

Öncelikle aramıza hoş geldiniz .
Işaallah güzel avlar yapar bizlerle burada paylaşırsınız.

Sorunuza gelince bende izmirde oturan ve avlanan biri olarak o sizin bahsettiğiniz tüylü iğne yani tüy çapari ile bol miktarda istavrit gibi balıklar (BU GÜNLERDE İSTANBUL BOĞAZI İSTAVRİT KAYNIYOR) yakalayabilirsiniz.

Bir iki takım tüy çapari alarak, makinalı çokta pahalı olmayan bir olta takımı ile avlanabilirsiniz.

YER VE MEKAN olarak bir şey diyemiyeceğim ancak istanbulda oturan ve orada av yapan arkadaşlarımızın yardımcı olacağını ümit ederim..

Birde sizleri yakından tanıyabilmek ve isminizi öğrenip hitap ederken yanlışlık olmaması için imza ayarlarınızı da yaparsanız (ad soyad memleket doğum yılı ve kan grubu) sevinirim.
Eğer bir sıkıntı olursa bana özel mesaj atarak durumu çözebiliriz.

şimdilik rastgelsin..

Bu mesaj en son " 24-11-2009 " tarihinde saat 16:46 itibariyle Necati ARAT tarafından düzenlenmiştir....
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-11-2009, 16:54   #3
orjan
Oltacı

teşekkür ederim Necati abi,
kaç m. kamış kaç m. misina ve kaç gr kurşun kullanmalıyım bunları öğrenebilirsem yarın ilk işim tedarik etmek olacak, akçaydaki kamışımı buraya göndertmek yerine buradan yeni almayı düşünüyorum.
sanırım bana en yakın üsküdar ve kadıköy sahili ben ümraniyedeyim. yer konusunda ümraniyeden gidebileceğim bir yer tavisye ederseniz sevinirim.
Yaşadığım Yer İstanbul

Bu mesaj en son " 24-11-2009 " tarihinde saat 17:00 itibariyle orjan tarafından düzenlenmiştir....
Eski 25-11-2009, 14:39   #4
Murat ADAK
Kaptan

Murat ADAK kullanıcısının avatarı

Aramıza hoş geldin Murat kardeşim.
Kalıcı ve keyifli paylaşımlar dilerim.

MURAT ADAK
1977 0 Rh (+)
KARABAĞLAR -İZMİR
Murat ADAK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-2009, 17:06   #5
arsenyildiz
Oltacı

arsenyildiz kullanıcısının avatarı

murat arkadaşım hoşgeldin, gerçi bende yeniyim ama benimsedim burayı bir kaç gündür, akçaydan bahsetmişsin bir kaç hafta öncesine kadar bende orada çupra ve mırmır avlanıyordum ve orda genelde dip 50g ile yemli av yapılıyor zaten kendin de gayet iyi biliyorsun, ancak istanbulda şu anda istavrit çıkıyor ve dediğin gibi tüylü yemsiz takım kullanılıyor.

Benim sana tavsiye edeceğim yerlerden biri öncelikle boğazda anadolu yakasında kuleli askeri lisesinin önünden veya liseyi sağına alarak 100- 200 metre kadar ileri gidersen orada da gayet guzel bir alan var hemen küçük bir park dibinde oradan da guzel istavrit yaparsın.

kullanacağın çapari konusuna gelince kuleli askeri lisesinin önüne balık malzemeleri satan ustalar geliyor oradan hazır çaparileri gayet ucuza temin edebilirsin, genelde iki versiyonu vardır kalın takım iğneleri siyah olan ve ortalama 50-100 gr ağırlık ile atabileceğin ve ince takım iğneleri beyaz olan 35 gr max 50 gram atabileceğin çapari. Benim tavsiyem her ikisinden de al cunku duruma gore bazen derinde bazen de su yuzeyine yakın oluyor hemen sende ona gore çaparini değişitirir avına devam edersin.

Tüy renklerinde İstanbulda genelde yeşil ve beyaaz olanlar makbuldur. herkes onlardan kullanır.

Kamış ve makina konusunda bence en kotusu elegance veya linea effe nin fiyatları uygun olan modellerini tercih edebilir makina konusuda da benim tavsiyem okuma travertine 55 veya 65 modelleri olabilir fiyat acısından uygun ve kalite olarak da gayet tatmin ediciler.

Kamış konusunda uyarmak istediğim bir konu daha var bence surf kamışı tercih et İstanbulda balık biraz derin sularda oluyor ve atış mesafesı ve atar yüksekliği acısından surf kamışlar daha iyi sonuç verir.

Umarım az da olsa yardımcı olmuşumdur.
04.03.1982
0 Rh (-)
arsenyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-11-2009, 11:04   #6
orjan
Oltacı

Alıntı:
Murat ADAK tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aramıza hoş geldin Murat kardeşim.
Kalıcı ve keyifli paylaşımlar dilerim.
teşekkürler hepinize...
Yaşadığım Yer İstanbul
Eski 26-11-2009, 11:13   #7
orjan
Oltacı

Alıntı:
arsenyildiz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
murat arkadaşım hoşgeldin, gerçi bende yeniyim ama benimsedim burayı bir kaç gündür, akçaydan bahsetmişsin bir kaç hafta öncesine kadar bende orada çupra ve mırmır avlanıyordum ve orda genelde dip 50g ile yemli av yapılıyor zaten kendin de gayet iyi biliyorsun, ancak istanbulda şu anda istavrit çıkıyor ve dediğin gibi tüylü yemsiz takım kullanılıyor.

Benim sana tavsiye edeceğim yerlerden biri öncelikle boğazda anadolu yakasında kuleli askeri lisesinin önünden veya liseyi sağına alarak 100- 200 metre kadar ileri gidersen orada da gayet guzel bir alan var hemen küçük bir park dibinde oradan da guzel istavrit yaparsın.

kullanacağın çapari konusuna gelince kuleli askeri lisesinin önüne balık malzemeleri satan ustalar geliyor oradan hazır çaparileri gayet ucuza temin edebilirsin, genelde iki versiyonu vardır kalın takım iğneleri siyah olan ve ortalama 50-100 gr ağırlık ile atabileceğin ve ince takım iğneleri beyaz olan 35 gr max 50 gram atabileceğin çapari. Benim tavsiyem her ikisinden de al cunku duruma gore bazen derinde bazen de su yuzeyine yakın oluyor hemen sende ona gore çaparini değişitirir avına devam edersin.

Tüy renklerinde İstanbulda genelde yeşil ve beyaaz olanlar makbuldur. herkes onlardan kullanır.

Kamış ve makina konusunda bence en kotusu elegance veya linea effe nin fiyatları uygun olan modellerini tercih edebilir makina konusuda da benim tavsiyem okuma travertine 55 veya 65 modelleri olabilir fiyat acısından uygun ve kalite olarak da gayet tatmin ediciler.

Kamış konusunda uyarmak istediğim bir konu daha var bence surf kamışı tercih et İstanbulda balık biraz derin sularda oluyor ve atış mesafesı ve atar yüksekliği acısından surf kamışlar daha iyi sonuç verir.

teşekkürler ali kardeşim,
dün üsküdarda bir oltacıya gittim 30 tl ye bana 3,40mt bir kamış ortalama bir makina 100 ve 115 gr kurşun çapari verdi ( tabi biraz pazarlıkla ) ilk gün yanımda hanım ve çocukda olunca tercihim kandilli tedaş önü oldu saat 13 ile 16 arası oradaydım benden başka 3-4 oltacı daha vardı ama kimsede tık yoktu anlıyacağın eve üsküdardan 3,5 tl ye aldığımız 1 kilo istavrit ile döndük
kısmet bakalım ama bayramın 2. ve 3. günü dediğin yer veya kanlıcayı düşünüyorum aldığım makina ve kamışın özelliklerini birazdan yazacağım...
Yaşadığım Yer İstanbul
Eski 26-11-2009, 11:24   #8
orjan
Oltacı

kamış : performance tele 360 material fiber glass legth : 3,6m c.w. : 100-300g
makina : maxwell 600 mm/m : 0,30 / 280 0,40/140gear ratio : 5,1:1
üzerilerinde yazanlar bunlar
4 adet çapari ve 5 adet 100 - 115 gr kurşun ile birlikte 30 tl
Yaşadığım Yer İstanbul

Bu mesaj en son " 26-11-2009 " tarihinde saat 11:40 itibariyle orjan tarafından düzenlenmiştir....
Eski 26-11-2009, 17:23   #9
delvel
Kaptan

delvel kullanıcısının avatarı

Alıntı:
arsenyildiz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

ali kardeşim, paylaşım için teşekkürler..

VeLi GÜRAL
1983 oRh+
ANTALYA
since 1903

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Forum kullanma kılavuzu için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı değiştirmek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Avatarınızı ayarlamak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Lütfen TÜRKÇEMİZE sahip çıkalım.Yazım kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Türk Milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda, durmadan, yılmadan ilerlemektir_____ M.K. ATATÜRK....
delvel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-11-2009, 08:01   #10
arsenyildiz
Oltacı

arsenyildiz kullanıcısının avatarı

Sen baya ucuza kapatmışsın işi
04.03.1982
0 Rh (-)
arsenyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları