Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN

DENİZ AVI KARADAN Denizde olta ile balık avı hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 29-11-2006, 12:19   #1
Çağatay
Miço

Çağatay kullanıcısının avatarı

Question Bu mevsimde İzmir'de zargana avı olur mu?

Arkadaşlar, geçen hafta malumunuz, ben dahil çoğu karadan atan arkadaştan bir iki istisna hariç İzmir ve civarı için pek de olumlu raporlar gelmedi. Bu hafta sonu da, özel bir nedenim dolayısı ile tekneyle çıkamayacağım gibi görünüyor. İzmir'den çok uzaklaşmadan (örneğin Güzelbahçe 1.Liman tarafları olabilir) temiz hava ve vakit geçirmek amacı ile olta atmayı düşünüyorum. Bu boşluğu da bugüne kadar hiç avlamadığım zargana avı ile doldurup, hem deneyim kazanmak hem de hoş vakit geçirmek niyetindeyim. Ama dediğim gibi gibi bu balığın tabiatını hiç bilmiyorum. Ne kadar doğru bilemem ama, bazı balıklar havalar soğudukça dibe çekilirken, bu balığın tam tersi kıyılara yanaştığını duymuştum. İzmir'de deneyimi olan arkadaşların tam da bu mevsimde bu balığın bizim buralarda bulunup bulunmadığı konusunda deneyimleri varsa ve paylaşırlarsa çok sevinirim. Eğer buraları mevsimsel olarak terk ettiyse yapacak şey yok bari boşu boşuna uğraşmamayım. Farklı alternatifler düşüneyim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Eski 29-11-2006, 12:35   #2
Güven ÖZYELDAN
Guest

çağatay bence 1 liman yerine narlıdere istikamın ordaki duvardan şansını dene orası av vermeye başlamıştır zargana yanlız duvarın bitimine 50 mt kadar yakın bir yerden av yap zaten göreceksindir de orda av yapanlarıda diye tahmin ediyorum ben uzun zamandır orda avlanmıyorum fakat şimdi dönemi oraların rastgelsin şimdiden.....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-2006, 14:22   #3
mufi
Guest

Varsayılan istikham ın duvarı

Alıntı:
Güven ÖZYELDAN tafarından gönderildi
çağatay bence 1 liman yerine narlıdere istikamın ordaki duvardan şansını dene orası av vermeye başlamıştır zargana yanlız duvarın bitimine 50 mt kadar yakın bir yerden av yap zaten göreceksindir de orda av yapanlarıda diye tahmin ediyorum ben uzun zamandır orda avlanmıyorum fakat şimdi dönemi oraların rastgelsin şimdiden.....
Güvencim bahsettiğin yer acaba sahil evlerinden ışıklardan saga sapıp otoban altından geçip tekrar sola saptıktan sonra bir müddet gidip mandalina bahçelerinini yarasından sahile inilen yermi???
askeri bölgenin üst tarfı kayıkhane alt tarında denize sıfır evler var. eğer orası ise.. maalesef askeriyenin duvarı dibinden kanal akıyor ve leş gibi koku var....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-2006, 14:43   #4
Güven ÖZYELDAN
Guest

abi bahçeleri geçtikten sonra yazlık evler, kayıkhane diye tabir ettiğin askeriye ve otobana paralel beton duvar başlıyor biz 3-4 sene öncesi askeriyenin hemen yanından(50-60mt asker düdük öttürüyordu fazla yaklaştırmıyordu) olta atıyorduk ve çok iyi balık alıyorduk ordan duvarın sonlarına (doğru güzel bahçe sahili başlıyor yeni yapılan sahil düzenlemesi olan gezi alanı) doğru balıkçı arkadaşlar zargana topuile zargana avlıyorlardı zaman zaman o yolu kullanıyorum hala orda olta atan kişiler görüyorum hala av veriyor sanırım orası zargana için kıyıdan bence hala en güzel yer derim av veriyorsa eskisi gibi....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-2006, 17:00   #5
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

İzmire yakın yerleri bilmiyorum ama çeşmede geçtiğimiz salı (1 hafta önce) baya gördüm iriydilerde tabi gezmeğe gittiğim için öyle bakakaldım

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-2006, 19:32   #6
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Zargana genelde eylül ayları içinde kıyılarda boy gösteren ve uzun süre kıyılardan avlanabilen bir balık türü olarak kabul etmişimdir.Çok soğuklarda arazi olur ve pek kıyılarda görülmez.En güzel avlandığı zaman bu aylar olup ,özellikle sakin havalarda güzel av yapabilirsiniz.Yalnız beyaz renk top kullanırsanız daha iyi olacağını tahmin ediyorum.Çünkü var gücünle topu kamış vasıtasıyla fırlattın,sonra yapacağın iş mümkün olduğu kadar gözünü ayırmadan topu takip etmen gerekir.O geldiği zaman yemi alıp gideceğinden top '' yana doğru'' hamle yaptığında balık üstündedir.Arasıra makarayı biraz sarıp yemin yerinden oynamasını sağlar isek av daha verimli olur.Ben eskiden Güzelbahçe 1 nci limana giderdim ve kayalıklardan dışarıya doğru atardım.Gerçi beyaz balık diye tabir ettiğimz çupra-kefal-karagöz ve levreğe damak tadı alışık olanlar var ise sofrada zargana onları kesmeyeceği ve dişinin kovuğuna yetmeyeceği kanaatindeyim.Ama heyecanlı ve zevkli bir av türüdür.Gelirken adeta sizden adrenalin fışkıttırabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-2006, 20:01   #7
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Uzm.Dr.Rastgele tafarından gönderildi
Gerçi beyaz balık diye tabir ettiğimz çupra-kefal-karagöz ve levreğe damak tadı alışık olanlar var ise sofrada zargana onları kesmeyeceği ve dişinin kovuğuna yetmeyeceği kanaatindeyim.
Böyle bir manzara güzel olmaz mı? Göz ve karın doyurmaz mı?
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-2006, 21:11   #8
Çağatay
Miço

Çağatay kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Böyle bir manzara güzel olmaz mı? Göz ve karın doyurmaz mı?
Şüphesiz çok hoş olur, üstelik karın da doyurur. Ama İshak bey'in dediği gibi beyaz balığa alışık olanlar için ne derecede tatminkardır bilemiyorum. İlk mesajımda dediğim gibi hiç zargana avlamadım, buna ek olarak hiç yemediğimi de ekleyebilirim. Ama kıyıdan bu kadar hüsrandan sonra eğer avlayabilirsem, garanti veriyorum kılçıklarıyla birlikte yiyeceğim. Zira bu aralar kıyıdan deniz çiyanı yakalasam yiyecek psikolojisindeyim.

Bu arada zargana topu meselesi dikkatimi çekti, İshak bey'in mesajında. Beyaz renk tavsiye etmiş. Dediğim gibi bu tür avcılıkta hiç tecrübem yok. Geçen yıl tesadüfen takım çantamda bulunsun zararı gelmez mantığı ile aldığım ve konak parakende balık halindeki yemci elamanın bana sattığı bir şamandıram var. Eleman abi bu şamandıra ile uzağa atabilirsin diye satmıştı. Şöyle tarif edeyim; aşağı yukarı çift sarılı yumurta iriliğinde ve aynen yumurta gibi oval formda, iki tarafında misina veya fırdöndü tutturulacak halkaları (bir tarafı sırf halka diğer tarafı fırdöndü) olan bir alet. Şöyle bir tarttığımda ağırlığı dikkati çekiyor. Yani gerçekten nispeten uzak atış yapılabilir. Üst kaplaması aynen bir tenis topu gibi yumuşak kadifemsi bir madde ile kaplı ama maalesef rengi beyaz değil limon sarısı.

Forumlarda gördüğüm kadarı ile bunun zargana topu olduğu konusunda bir fikir uyandı bende. Umarım yanılmıyorumdur. Atış konusunda sıkıntı çekeceğimi pek sanmıyorum, zira bu toptan daha hafif olan lureyi artık en az 20-25 m.lere atmakta bir deneyim kazandım. Kamışım da buna elverişli, 15-40 atarlı 2,70 lik bir spin, üzerinde 0,25 örme misina var. Bu topu (şamandırayı) kullanmamda bir sakınca yoktur umarım, olmazsa İshak beyin tavsiye ettiği beyaz renklisini ya da başka yerlerde gördüğüm şeffaf içine su doldurulanları da arayabilirim, zira pahalı şeyler değiller. Yeter ki takım av için uygun olsun.

Bu arada düşündüğüm düzenek de şu şekilde;
ana olta bedeni------zargana topu------beden 0,20 lik misina, yaklaşık 80 cm.---iğne (7-8 numara çarpraz sinek iğne) yem olarak da ince sülük kesilmiş sardalye ya da hamsi.

Forum sakinlerine gösterdikleri ilgi için teşekkür ederim.

Bu mesaj en son " 29-11-2006 " tarihinde saat 21:17 itibariyle Çağatay tarafından düzenlenmiştir....
Çağatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-2006, 21:23   #9
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

RASTGELE KARDEŞİM. umarım istediğin gibi geçer günün. RASTGELE.......

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-11-2006, 07:39   #10
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Bu takımı kullanacaksanız hiç şamandıra olayına girmeyin. 5-10 gr ağırlığında bir kurşun işinizi rahat rahat görecektir. Benim kullandığım takım:
Makarada 018 + klipsli fırdöndü (buna kurşun ve beden takılı) beden (010~012) şeklinde. Beden uzunluğu bir kulaç kadar.

Ancak balıklar artık iyice irileştiği için daha kalın bir takım kullanılabilir.

Yem ipek mi deneyeceksiniz? Eğer ipek kullanırsanız hava durumuna göre değişik renk alternatiflerini yanınızda bulundurun. Bulutlu / kapalı bir hava var ise sarı (beyaz diyeceğim ama ben bulamadım) güneşli bir hava varsa turuncu tercih edin.

Yem olarak kurt (sandworm ~nereis nereis) en ideali, kuyruk altı da ideal bir yemdir.

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları