Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > SAĞLIK

SAĞLIK Sağlık konusunda herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 18-08-2007, 08:52   #1
seçkin
Oltacı

seçkin kullanıcısının avatarı

Exclamation İzmirli arkadaşlar dikkat!

Dün gündüz vardiyasında Bandırma liman içinde kompresörle dalarak midye çıkaran balıkçılar dikkatimi çekti.Bizim tesisin rıhtımına geldiklerinde gece kullanmak üzere bir miktar midye aldım.Midyeleri açtığımda rahatsız edici şekilde koktuğunu farkettim.Açtığım midyelerin tamamı canlı olduğu halde mat-kahverenkliydi.Bunun sebebi ise topladıkları yerden denize akan dereye karışan kanalizasyon suları.
Balıkçılara bu midyeleri nereye sattıklarını sorduğumda ise verdikleri yanıta göre İzmir'li bir midyeci her gün gelip toptan alım yapıyormuş.Bildiğiniz gibi midye,denizdeki mikroorganizmalarla beslenen ve bir nevi filtre görevi üstlenen bir kabuklu türü.Pis sularda yetişenlerde insan sağlığını tehdit eden kurşun ve civa gibi ağır metaller bulunmakta.Ayrıca kanalizasyon sularının karıştığı ortamda ne tür zararlarının olduğunu düşünemiyorum bile.Tava ve dolma yapılıp satılan bu midyelerin yerel yönetimlerce denetlenip tahlil yaptırıldığını da sanmıyorum.Benim kişisel tavsiyem bunların sağlıksız şekilde satışına engel olamıyacağımıza göre en iyisi hiç tüketmemek veya güvendiğimiz satıcılardan almak.
seçkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 18-08-2007, 09:45   #2
mufi
Guest

Seçkin uyarın için teşekkürler ancak ilk aklıma gelen senin yazını okuduktan sonra ,,bandırma belediyesi sitesine baktım e mail varmı diye konuyu aktarayım dedim...ama yok telefonları var.. sen biliyorsan e maillerini bana yazda konuyu aktarayım bölgeyi kollasınlar sende yazıverde ..
teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-08-2007, 10:30   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Seçkin abi uyarı için teşekkürler. Bende uyarayım İzmir 'de toplanan midyeler bostanlı vapur iskelesinin ordan toplanıyor uzun süredir bu yüzden midye yemiyorum.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-08-2007, 10:38   #4
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Seçkin abi uyarı için teşekkürler. Canım İzmir'imizin sembollerinden bir tanesini daha kaybetmiş olmanın üzüntüsü içindeyim, uzun süredir bidik tanıdık midyeci haricinde kimseden mideye alamadığım için midyeye hasrettim. Şimdi bu dediğinde iyice kopardı beni. RASTGELİN
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-2007, 09:32   #5
seçkin
Oltacı

seçkin kullanıcısının avatarı

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi
Seçkin uyarın için teşekkürler ancak ilk aklıma gelen senin yazını okuduktan sonra ,,bandırma belediyesi sitesine baktım e mail varmı diye konuyu aktarayım dedim...ama yok telefonları var.. sen biliyorsan e maillerini bana yazda konuyu aktarayım bölgeyi kollasınlar sende yazıverde ..
teşekkürler
Belediyenin bilgi edinme servisi; basin@bandirma-bld.gov.tr
Ama uyarıların işe yarıyacağını sanmıyorum.Bu adamlar topladıkları midyeleri balıkhaneye uğramadan başka yerlerde çuvallayıp toptancıların araçlarına yüklüyorlar.
Bandırma balıkhanesinin önünden yıllardır denize kanalizasyon akar ve balıkçılar buradan kovayla çektikleri suyla balıklarını ıslar.Belediye buna bile çözüm bulamadı.Bizlerde balık almak için mecburen sabah saatlerini tercih ederiz.(Kanalizasyon suyu ile yıkanmadan kasadan alınan balık hem daha taze hem de daha temiz oluyor.)
seçkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-2007, 13:22   #6
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Midyesizde kaldık

Başımız sağolsun

Başka diyecek bişey diyemiyorum
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-2007, 20:15   #7
freediver
Kaptan

Seckin Abi cok tesekkürler.
Midyelerde aslinda daha ziyade agir metal birikimi olur.Sudaki ve deniz tabanindaki planktonlar vasitasiyla bunu iclerine alirlar.Bu konuda 1999 da uni. de bir sunum hazirlamistim.Ama ülkemizde satilan midyeler genelde Izmir ve Istanbul cevresinden cikariliyor.Istanbul ve Izmir (büyük kanal projesine ragmen) denizi malesef lagim suyu gibi.
Bu acidan düsünücek olursak aslinda pek beklenmedik bir durum degil.

Diger taraftan Levregin fare yedigini (bizzat migdesinden cikarildigini gördüm),lagim agizlarinda dolastigini biliriz,Kefalde öyle.O bakimdan düsünmeden tadini cikarmak daha güzel.
Ben bir midye hastasi olarak.Midye yerken böyle seyleri hic düsünmüyorum.Sadece hedefe kilitleniyorum
Kisacasi Atin Ölümü Arpadan Olsun.

Öneri olarak Kemeraltindaki Balik Hali cikisindaki midyeciyi öneririm.Bilmiyorum ama o adam icin temiz diyorlardi.Birde bizim Serkan'in (discus) sahsen tanidigi bir midyeci var.Baba ogul beraber bu isi yapiyorlar.2. Kordon civarinda bir ishaninin altinda satiyorlardi.Midye sevenler bu konuda Serkan'a danisabilir.

Selamlar
BIZ DENIZCIYIZ

Cumhur 1980
Berlin
freediver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-08-2007, 21:08   #8
freediver
Kaptan

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi
Seçkin abi uyarı için teşekkürler. Bende uyarayım İzmir 'de toplanan midyeler bostanlı vapur iskelesinin ordan toplanıyor uzun süredir bu yüzden midye yemiyorum.

Tayguncum biz 10 yil Bostanli da vapur iskelesinin cok yakininda oturduk .... pazar yerinin yanindan akan pis derenin denize döküldügü yerde kol gibi kefaller levrekler yakalardik...Her nekadar pis olsada demek ki suyun besin degeri var ki...Hem midyeler hemde baliklar orada

Tayguncum bosver...götür böylelikle bagisiklik sisteminde güclenir
BIZ DENIZCIYIZ

Cumhur 1980
Berlin
freediver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-08-2007, 21:43   #9
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
freediver tafarından gönderildi
Tayguncum biz 10 yil Bostanli da vapur iskelesinin cok yakininda oturduk .... pazar yerinin yanindan akan pis derenin denize döküldügü yerde kol gibi kefaller levrekler yakalardik...Her nekadar pis olsada demek ki suyun besin degeri var ki...Hem midyeler hemde baliklar orada

Abi harikasın eğer İzmire gelirsen söz tepsi kapatıp yeriz karşılıklı

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-08-2007, 14:34   #10
mufi
Guest

Alıntı:
freediver tafarından gönderildi

Eyvah... Eyvah....
kokulu bunlaaaar..kefale gel kefale...
eleman ne demiş???
denizden babam çıksa yerim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları