Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Deniz Balıkları

Deniz Balıkları Türkiye denizlerinde yaşayan balık türleri hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 23-11-2007, 06:34   #1
Rauf
Guest

Varsayılan BALON balığı cinsleri

Daha evvelki balon balığının yenilmemesi konularında cok şey yazılmış ayrıca benim tarafımdanda dile getirilmiş olmasından dolayı bu konuya girmiyorum.Neticede biz uyarımızı yaptık karar bu balığı tutanın ister yer ister yemez .benim burada ekliyeceğim daha evvelde değindiğim balon balığı ceşitleri hakkında bilgilerdir.Anlatıldığı üzere bilhassa akdenizde 4 türü olduğu biliniyordu bunları anlatıcağım.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Yukarıdaki bu cinssi 180 metrede yakaladım yaklaşık 30 cm boyunda ve karnı havyarla dolu geldi vucut kirli acık kahve rengimsi karın altı yine kirli beyaz renkte idi.

Bu balon balığı akdenizdeki en büyük türlerden birisidir 50cm olanını yakaladım gercekte japonyada şuşi olanı bu balıktır vucudu yeşil renge bakar üzerinde siyah noktaları bulunur yan tarafları gümişi parlak karın altı beyaz ve pütürüklüdür.

Bu balon balığı türü ise akdenizde yaşayan ufak türlerden birisidir şimdiye kadar oltama 15 cm den büyüğü rastlamadı sırtı kahve rengimsi karın altı beyazdır resimde mercan oltasına sırtından yakalanmış bir balon balığı görülüyor.

Yukarıdaki resimdeki balon balığı cok sık rastlanmamakla beraber yine akdenizde bulunan bir diğer 4 üncü türdür vucut sarımsı yeşilimsi rengin üstüne daha koyu yeşilimsi geniş lekeler bulunur vucudu kaygandır.Bu balıkların oltadaki yeme saldırganlıkları aynıdır yani eğer kösteğiniz aşağıda hareketsiz duruyorsa iğnelerinizin hepsinin kesilmiş olduğunu görebilirsiniz üstelik tek bir tık sesi duymadan bedeni de kestiği sıkca raslanır yalnız arasıra dudağına saplanan veya dişler arasında kalan sağlam iğne olursa yukarı alabilirsiniz vucudunun bu kadar büyük olmasına karşın dediğim yerlerinden takılan kösteğiniz 0.30-0.35 lik bir misina bile kolaylıkla ceker.selamlar bu sefer rastgelsin demiyorum bu balık icin.

Bu mesaj en son " 23-11-2007 " tarihinde saat 06:46 itibariyle Rauf tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 23-11-2007, 07:44   #2
ender
Tayfa

ender kullanıcısının avatarı

Selamlar
Bu balık hakkında yapılmış bir inceleme ye rastladınızmı. yani akdenizde çıkan bir balığın üst dikeninde zararlı madde var biliyorum bunun da acaba öyle bir yerindemi yoksa barındırdığı kimyasal yada organik bir atıktanmı zararlı.geçen dönemlerin birinde bir arkadaşımız yediğini ve bi şey olmadığını yazmıştı. tarım bakanlığı sitesini araştıracağım bi şey bulursam yazarım.
selamlar saygılar.

Ender ÇAM
1966 A Rh +
İzmir-Balçova
0 232 459 24 10
0 507 747 63 32
endercam35@gmail.com
ender.cam@windowslive.com
ender Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-11-2007, 10:00   #3
nevzat
Kaptan

nevzat kullanıcısının avatarı

Bizim İzmir avlaklarında hiç denk gelmedim,inşallah ta denk gelmeyiz.Aman Rauf abi buralara gelmemeleri için sıkı tembihle onları
Eski 23-11-2007, 10:10   #4
dudi
Miço

dudi kullanıcısının avatarı

olta düşmanları artık kıyıdan bile oltaya geliyolar yem ayırt etmiyorlar bıktım valla
Eski 23-11-2007, 11:03   #5
erkepli
Kaptan

erkepli kullanıcısının avatarı

Bunun çaresini bulan varsa lütfen bizede söylesin.

05326128048

erkepli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-11-2007, 05:53   #6
Rauf
Guest

Alıntı:
ender tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Selamlar
Bu balık hakkında yapılmış bir inceleme ye rastladınızmı. yani akdenizde çıkan bir balığın üst dikeninde zararlı madde var biliyorum bunun da acaba öyle bir yerindemi yoksa barındırdığı kimyasal yada organik bir atıktanmı zararlı.geçen dönemlerin birinde bir arkadaşımız yediğini ve bi şey olmadığını yazmıştı. tarım bakanlığı sitesini araştıracağım bi şey bulursam yazarım.
selamlar saygılar.
Endercim daha evvelki mesajlarımda bu balık ile ilgili bir konudaki haberi yapıştırıyorum incele istersen
11/11/2006
Alanya'da bu balıktan zehirlenenler bulunurken, balığın kilosu halde 5 YTL'ye satılıyor. Konuyla ile ilgili bir makale yayınlayan Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Akyol'a göre, 'balon balığı'nın kesinlikle yenmemesi gerekiyor. Makalede, "Bu balık tatrodotoksin (TTX) ihtiva ettiğinden kas felci yaparak nefes darlığına sebep olabilmekte, dolaşım yetmezliğine bağlı ölümle sonuçlanabilen zehirlenme yaratabilmektedir." deniliyor. Deniz araştırmacısı Mehmet Baykan da zehirli olan balon balığının tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor. Söz konusu balığın daha çok Japonya'da tüketildiğinin altını çizen Baykan, "Bu balık Japonya'da sertifikalı aşçılar tarafından özel olarak temizlendikten sonra tüketiliyor." dedi. Alanya'da yediği balon balığından zehirlenen Şenol Çakır, balığı bilinçsizce tüketenlerden biri. Balığı yedikten bir süre sonra karnındaki ağrılar nedeniyle hastaneye gittiğini anlatan Çakır, "Balon balığının eti oldukça güzel ve lezzetli. Ancak zehirli olduğunu tam olarak bilmiyordum. Akşam balığı yedikten sonra karnımda ağrılar başladı. Daha sonra kas kasılmaları, mide bulantısı, kusma ve halsizlik oldu. Hastaneye gittim, zehirlendiğim ortaya çıktı. Balığı yemek isteyenler daha dikkatli olsunlar." diye konuştu.
Gerisi sana kalmış bende orjinal ismi(FUGU) olan bu balığı internette araştırdım bahsedilenler gercek istersen bide sen bak.selamlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-02-2008, 08:22   #7
gerence
Kaptan

gerence kullanıcısının avatarı

Rauf kardeşim; her ne kadar bu balığa bizim buralarda rastlanmıyorsa da ,yakalasak bile eksik olsun onun lezzetli eti yemeyiz olur biter...
Acaba kedilere versek ne olur ? Zehirlenirmi hayvancıklar ,yoksa onlara da vermeyelim mi?
Oltalarınızı kesmemesi için kösteklerde fırdöndülü çok ince çelik tel kullanmayı denedinizmi ?
Balon balığıyla ilgili geniş bilgi için teşekkür ederim, dileğim sizi terkedip bizim buralara gelmemesi
Eski 04-02-2008, 11:18   #8
arm59
Miço

arm59 kullanıcısının avatarı

Alıntı:
gerence tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Rauf kardeşim; her ne kadar bu balığa bizim buralarda rastlanmıyorsa da ,yakalasak bile eksik olsun onun lezzetli eti yemeyiz olur biter...
Acaba kedilere versek ne olur ? Zehirlenirmi hayvancıklar ,yoksa onlara da vermeyelim mi?
Oltalarınızı kesmemesi için kösteklerde fırdöndülü çok ince çelik tel kullanmayı denedinizmi ?
Balon balığıyla ilgili geniş bilgi için teşekkür ederim, dileğim sizi terkedip bizim buralara gelmemesi
Kösteklerde çelik teli ben denedim balon balığı kesemiyor ama başka hiç bir balık oltaya yanaşmıyor. Çelik tel diğer balıkları ürkütüyor.
Eski 04-02-2008, 11:54   #9
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
arm59 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kösteklerde çelik teli ben denedim balon balığı kesemiyor ama başka hiç bir balık oltaya yanaşmıyor. Çelik tel diğer balıkları ürkütüyor.
Çelik tel kösteğin yatmasını sağlar ama bunun yerinede fırdöndüden sonraki kısmı ip misina olarak yaparsanız sanırım ne o kesebilir ne de başka balık korkar..

Saygılarımla.
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-2008, 17:59   #10
cemşid
Oltacı

cemşid kullanıcısının avatarı

ben balon balığının kiloluk olanlarını avladım ve afiyetle yedim ve hiçbirşeyde olmadı ilerde olursa onu bilemem tabiki... ama bu balon acayip bir balık izmarit avlarken karşılaşıyoruz genelde ve çok saldırgan bir balık oltaya yakalanan izmaritlere atlıyor ve izmaritin yarısını koparıyor ve farkına bile varamıyoruz. yani arkadaşlar bizim balıklar buçuk, iki buç, üç buçuk şeklinde oluyor oltada ve balon balığı antalya da aşırı miktarlarda var umarım istilacı bir tür olmaz...
cemşid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları