Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN

DENİZ AVI KARADAN Denizde olta ile balık avı hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 01-09-2012, 12:58   #21
umutdeu
Çımacı

umutdeu kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Taygun KOCABIYIK tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Balık avı tamamen doğru yerde/doğru zamanda olma ve doğru malzemeyi kullanma işi. Birinden biri eksik olduğunda sonuç hüsran olur.

Şu mevsimde kıyılarda her türlü yavru balık mevcut özellikle ısparoz/karagöz gibi balıklar sülünes-mamun-borukurdu gibi yumuşak yemleri parçalayıp yeme konusunda uzmanlar. Sülünes kokusuyla zaten etraftaki tüm canlıları çeken bir yem. Büyük balık hedefleniyorsa bu yemi bir kere kullanmak yanlış. Gece avlarında mamun ve borukurdu parlak dış yüzeyleri sayesinde avcıları hem kokularıyla hem görüntüleriyle cezbeder. Gece ufak balıkların daha seyrek olduğunu hesaba katarsak bu yemlerle gece avlanmak bizi sargos-levrek-çupra-mırmır gibi yakalamak istediğimiz türden kalite balıklara ulaştırabilir. Sabah gün ağırmaya başladığı andan itibaren de avlağa göre yengeç veya madya çupra avı için uygun. Çupra avı için genel olarak tercih edilen iğne mustad 496 serisinin 1 numarası veya 0/1 numarasıdır. Klasik olarak 2-3 iğneli köstekli takım veya tek iğneli gezer kurşunlu takım kullanabilirsin.

Yer konusu ise biraz karışık İzmir kıyılarında gidilebilecek çok fazla yer var. O sana kalmış biraz gezip tecrübe edinmek gerek.

Yer konusu gerçekten tecrübe işiymiş.Sürekli geziniyorum 2tane sağlam avlak yaptım kendime.Tekrar teşekkürler.
umutdeu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 01-09-2012, 13:01   #22
umutdeu
Çımacı

umutdeu kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Raif Yelkenci tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba Umut bende bu konuda bir kaç kelam edeyim öncelikle yakaladıkların denizlerimizin kuru fasulyesi olduğunu söylemeden geçemiycem hem lezzetli hemde ısparozu olmayanın mercanı da çuprasıda olmaz derler neyse bu kadar tebessüm yeter bende tüm tavsiyelere katılıyorum hasbelkader bir iki ilavede benden olsun ben tekneciyim karadan olurmu pek bilemem ama sardalyasız ve mamunsuz pek avlanmam özellkle kışın balık çok iş yapar benim yaptığım takımlarda her zaman üç köstek ve en alttada hırsız mutlaka olur o iğneyi de balıkla süslerim en önemli önerime gelince sevgili kardeşim ister karadan ister tekneden yanında bu işin ustalarından mutlaka bulundur seni yanlarına almalarını sağla çünkü bu işin okulu yok ne öğrenirsek ustalardan onlara bakarak ve sorarak öğrenicez size bol kısmetli avlar rastgele kardeşim hoşçakal.
Kaptan ustalardan çok şey öğreniyorum.Yelpazeyide balık boyutunuda büyüttük çok şükür.Tekrar teşekkürler.
umutdeu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-09-2012, 21:13   #23
Sarımert1994
Çımacı

Sarımert1994 kullanıcısının avatarı

Umut abi Lidakileri 7 numara (sinek)igne ile çektim tek igne 10 gr kursun süzüle süzüle aşagı iniyo balıgın dikatini çekiyo ister istemez vuruyo

Misinanız Gergin Oltanız Keskin Kısmetiniz ve Balığınız Bol Olsun
Sarımert1994 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları