Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Takım Çeşitleri

Takım Çeşitleri Balık avında kullanılan takım çeşitleri...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 17-01-2008, 08:59   #1
Rauf
Guest

Varsayılan Çanakkale usulü SIYIRTMA.

Çanakkale'de kullandığımız atıp çekmeye dayanan bir takım var ki avcılığı müthiştir.Fakat sizi ve makinenizi bir hayli yorar.Bunun için makine ve kamışa ihtiyacınız olacak.Makinenizde 0,40'lık misina sarılı olursa iyi olur.Misinanın ucuna orta boy kilitlemeli bir klips bağlanır.Malzemecilerde bulabileceğiniz hazır sıyırtma kurşununun kısa tarafı bu klipse geçirilip kilitlenir.Uzun tarafına bu kez daha küçük bir kilitlemeli klips takılır.Buraya yaklaşık 1,5 kulaç kadar 0,15-0.20'lik misina bağlanıp misinanın ucuna da 7 no sinek iğnesi bağlanır.İğneye yem olarak istavritten keseceğiniz kuyruk altı takılır.Fakat bu kuyruk altını ilk başta bulamayabilirsiniz.İşte bu kuyruk altından daha etkili olan ve yem olarak kullandığımız şey masır ipliğinden başka bir şey değildir.Açık yeşil ve fosforlu tip masır ipinden yaklaşık 4'er cm olmak üzere 3 adet kesilir.Bu ipler düzgün bir şekilde misinamız yardımıyla iğneye bağlanıp düğüm yerindeki fazlalıklar kesilir.Aynı şekilde göz kararı iğne ucu tarafından bir santim fazlalık bırakılıp diğer tarafı da kesilip atılır.Şimdi ya düğüm üstüne kırmızı ibrişim sarınız veya iğneye bağlı olan misinanın diğer ucundan yine kırmızı fakat bayanların dantel ve oya işlerinde kullandıkları ortası delik olan boncuklardan bir tanesini geçirip bırakınız
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Sıyırtma kurşununa gelince bunlar genellikle 75 veya 100 gramlık ortaları delik gezer dediğimiz tipte kurşunlardır.Bunların içinden örgü şeklinde kalın misina geçirilip kurşun sıkılarak sabitlenmişlerdir.Her iki ucu da halka şeklinde olup misina bağlamak için düzenlenmişlerdir.Satın almak istemezseniz kendiniz yapıp daha ucuza mal edebilirsiniz.Ben böyle yapıyorum.Kurşunları alıp diğer tarafını çelik tel yapıp kurşunu da bu tele pense yardımıyla sıkarım.Tel için şemsiye veya bisiklet teli kullanılabilir.Uçlarını da kıvırdınız mı işlem tamamlanmış olur.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....][Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Takım olabildiğince ileri atıp çekmek suretiyle kullanılır.Suya atıldıktan sonra bir süre beklenmeli fakat dibe çökmesine izin verilmemelidir.Misina sarılırken aynı anda kesik kesik kamış çekme yönüne doğru çırpmalar yapılırsa daha fazla balık avlarsınız.Atma ve bekleme işinde balık aranmalı ,balığın orta suda mı yoksa su seviyesine yakın mı olduğu tespit edilmeli ve sonraki atışlar buna göre uygulanmalıdır.

(Yazı ve resimler alıntıdır)

Bu mesaj en son " 17-01-2008 " tarihinde saat 09:02 itibariyle Rauf tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 17-01-2008, 11:16   #2
cumhur
Kaptan

cumhur kullanıcısının avatarı

abi bu sistemi arkadaşlar kayık giderken deneyebilirler, özellikle melanur avında bayağı verimli oluyor.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
SİTE ÜYESİ ARKADAŞLAR = KONULARA LÜTFEN YORUM YAZINKİ, DOĞRU YANLIŞ, İYİ KÖTÜ, EKSİK VARSA HEP BERABER ÖĞRENELİM.
Ç SULARIMIZ VE DENİZLERİMİZE PLASTİK MADDELERİ ATMAYALIM= her balığa gittiğinizde 2 ad plastiği toplayın - 2 gün fazla balığa gideceksiniz.TEŞEKKÜRLER
cumhur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-01-2008, 11:26   #3
yilmaz
Tayfa

yilmaz kullanıcısının avatarı

teşekkürler rauf abi, güzel bilgiler.istanbul sarayburnu'nda bu takımı ustalar iri istavrit yakalamak için kullanır. ben de bu takımı çok kullandım. hatta bu takımla palamut, lüfer,zargana rahatlıkla alınabilir.

Adana-Hatay-Düziçi
yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-01-2008, 12:00   #4
Rauf
Guest

Alıntı:
cumhur tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
abi bu sistemi arkadaşlar kayık giderken deneyebilirler, özellikle melanur avında bayağı verimli oluyor.
İyi o zaman bir gün melanur a gidersek deneriz selamlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-01-2008, 12:01   #5
Rauf
Guest

Alıntı:
yilmaz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
teşekkürler rauf abi, güzel bilgiler.istanbul sarayburnu'nda bu takımı ustalar iri istavrit yakalamak için kullanır. ben de bu takımı çok kullandım. hatta bu takımla palamut, lüfer,zargana rahatlıkla alınabilir.
Kıyıdan at cekmi yaptın ben hic denemedim selamlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-01-2008, 12:38   #6
Teaser
Kaptan

Thumbs up Teşekkürler Rauf Abi

Bu yöntem Çanakkale'de çok kullanılıyor.Özellikle şu sıralarda gümrük iskelesi önünde amatör balıkçılar bu yöntemi kullanıyor.Yeşil fosforlu veya simli iple birlikte veya ayrı beyaz simli de kullanılabilir.Sadece beyaz simli ile daha farklı balıkları da cezbediyor.Tabi doğal olarak çapari ile ilgilenen ustalarımızdan iğneye yapılabilecek güzellikler daha da güçlendirecektir bu takımı.Bu arada iğne burada siyah kullanılıyor ama beyaz da olur ve 5 no'ya kadar büyütülebilir.Uskumru,Kolyoz,Palamut,Mezgit,Çineko p ve tabi istavrit vs.Hatta misinayı kopatmazsa ve boşluksuz çekilirse ( ki büyük şans) lüfer bile alındığını duydum.Bu takım diğer tüm bölgelerdeki karadan avlanan arkadaşların işine çok yarayacaktır.Bence çok güzel bir paylaşım oldu.Tekrar teşekkür ederim.Saygılarımla...

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-01-2008, 13:23   #7
Rauf
Guest

Alıntı:
nediim17 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu yöntem Çanakkale'de çok kullanılıyor.Özellikle şu sıralarda gümrük iskelesi önünde amatör balıkçılar bu yöntemi kullanıyor.Yeşil fosforlu veya simli iple birlikte veya ayrı beyaz simli de kullanılabilir.Sadece beyaz simli ile daha farklı balıkları da cezbediyor.Tabi doğal olarak çapari ile ilgilenen ustalarımızdan iğneye yapılabilecek güzellikler daha da güçlendirecektir bu takımı.Bu arada iğne burada siyah kullanılıyor ama beyaz da olur ve 5 no'ya kadar büyütülebilir.Uskumru,Kolyoz,Palamut,Mezgit,Çineko p ve tabi istavrit vs.Hatta misinayı kopatmazsa ve boşluksuz çekilirse ( ki büyük şans) lüfer bile alındığını duydum.Bu takım diğer tüm bölgelerdeki karadan avlanan arkadaşların işine çok yarayacaktır.Bence çok güzel bir paylaşım oldu.Tekrar teşekkür ederim.Saygılarımla...
Rica ederim nedim sen bu takımdan bahsetmesen benim haberim bile yoktu ben teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-01-2008, 14:22   #8
Teaser
Kaptan

Smile Ne demek Rauf Abi

Ben rica ederim.Dün birden aklıma geldi.Emek vermişsin düzenleyip çok da güzel konu başlığı açmışsın.Yine söylemekte fayda görüyorum.Tek iğneli olmasına aldanmasın arkadaşlar.Bu at-çek yöntemi çok yorucu olabilir.Ama daha fantastik 3-5 iğneli kıyı çapariler bilen varsa bi de bunu denesin derim.Tecrübelerle sabit ( her zamanki gibi balık olması şartı ile) %50 nin üzerinde başarı sağlanabiliyor.Tabi her sahtede olduğu gibi aksiyonunu vererek.Emeğine sağlık güzel abim.Saygılarımla...

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-10-2011, 21:01   #9
pendikli balıkçı
Kaptan

pendikli balıkçı kullanıcısının avatarı

Değerli paylaşım için teşekkürler.Gerçekten bu olta çok iyi iş yapıyor.
B Rh(+)

KÜÇÜK BALIK YOKSA BÜYÜK BALIK DA YOK!
pendikli balıkçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-10-2011, 14:47   #10
muratdogan
Kaptan

Rauf Bey selamlar.
Sizin paylaştığınız sisteme SIYITMA deniyor.
Bu sistem tekneden sırtı şeklinde kullanıldığını duydum fakat yaygın olarak kıyıdan at-çek şeklnde ve sert kamışı kasma şeklinde kullanılır.
Bende bu sistemi kullanmaktayım.
Son derece kullanışlı ve güze bir icat.
Paylaşımlar için teşekkürler...
muratdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları