Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Yem Tipleri, Kullanma Şekilleri ve Yemleme > Sülünez

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 11-07-2006, 15:13   #1
ykmk
Kaptan

ykmk kullanıcısının avatarı

Varsayılan Sülünez/Sülünes (Çakı Midyesi) (resim eklendi)

Bir deniz mahsülüdür.Balık yemi olarak kullanılır.İki uzun kabuğun içinde yaşar.Kumun dibinde bulunur.Çıkartmak için özel bir şişi vardır.Çupra,karagöz,mercan gibi balıkların avlarında kullanılmasının yanı sıra benim levrek,trakonya gibi balıklar yakaladığım da oldu.Tazesi makbuldür.(Her yemde olduğu gibi.)Tüm bölgelerde kolaylıkla bulunabilir.FAvori bir yemdir diyebilirim...

(RESİM EKLENECEKTİR)
ogameci39@hotmail.com

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ykmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 11-07-2006, 15:52   #2
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Bu yemi yemeyen balık yoktur ama küçük balıkların daha çok ilgisini görür bu sebeplede büyük balıkların avında kullanılmaz.
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-2006, 15:19   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Varsayılan sülünez resimi

bu gün yem aldım eee dedim sitemde sülünez resmi yok çekeyim
aşağıda resimler ...
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg sülünez.jpg (112,8 KB, 1124 Görüntülenme)

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-2006, 19:20   #4
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Bu yemin de kurutulmuşu oluyor mu?

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-2006, 19:37   #5
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan kurutulmuş sülünez...

Sülünez '' bana göre'' acemi balıkçıların-yem bulamadığı için çaresiz kalan kıyıcıların ve teknecilerin kullandığı yem.Bu yemin yumuşak olması ve kokusundaki aromadan dolayı nasiplisi bol bir yemdir.Yani kıyıdan ''esas balığın'' bu yeme ulaşması çok zordur.Yemi üçlü kösteğe tak salla.1-2-3 derken yem temiz.
Ama deniz kenarında işi uzatmadan ve masraf açmadan ben oyalanacağım,derseniz tanesi eski paraya göre bir milyon liraya 20 tane alıp oyalanabilirsiniz.Tekneden küçük beyaz iğne ile orta suda gopez sürüsünde güzel verim verir.Gelelim sülünezin kurutulmuşuna: Bir keresinde tekne ile çıkmıştık.Dönüşde 100 tane kadar sülünez kaldı.Eve geldiğimde içlerini çıkartıp.Tuzlu suda kısa bir süre haşladım ve sonra kuruttum.Bunu balıkçı dükkanlarından da bulabilirsiniz.Kesinlikle tazesi gibi asla iş yapmıyor.Vaktini harcadığına deymez derim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-2006, 19:58   #6
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Eh o zaman Türkiye de usta balıkcı yok peki bu sitelerde de dolaşmamıza gerek yok.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-2006, 20:24   #7
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Aman yanlış anlama olmasın...

Aman üstadım sakın yanlış anlama olmasın.Yazdıklarım saygısızlık gelmesin.Ben sadece izlenimlerimi anlattım.Üstadım,gerçektende ben ve ekibim sülünezi yem bulamayınca çaresizlikten alırız.En tazesini alıp kullansan dahi biliyorsun isparozlar canına okuyor.At çek-yemle-bir daha at çek, velhasıl çok yorucu oluyor değilmi ? Ama madya ve yengeç daha garantili olduğunu düşünüyorum.Üçlü takıma tam iğnelik mamun bulsan taksan daha iyi değilmi hocam? Vallahi aynı takıma daha küçük iğneye takıyorum sülünezi ve fırlatıyorum kamışı.Makaranın ağzını kapatım daha boşluğu almadan küçükler atmaca gibi sülünezi temizleyip adeta iğneyi bir de yalıyorlar.Sayın hocam 15,08,2006 da daha yeni gerence tarafına gittik.Adam başı 10 ytl verip narlıdere'den bir patlak mamun aldık.Gittiğimz yerde bizden önce gelen 3-4 genç arkadaş vardı ve herbiri ikişer kargı sallıyorlar ve yem olarak da sülünez kullanıyorlardı.Velhasıl öğlen sıcak basınca giderken ellerinde kalan 10-15 sülünezi atmaya kıyamadılar herhelde ve yanımıza gelip bize verdiler.Sorduğumda hiç birinin bir iki küçük isparoz dışında bir şey alamadıklarını öğrendim.Ve gençlerden birisi abi balıklarına bakabilirmiyiz dedi.Bende su içinde duran tel livarı çektim ve gösterdim.Gençlerin gözleri adeta yerinden fırladı.Abi ne yem kullanıyorsun diye sorduklarında,mamun kutusunu açıp gösterdim.Onlar adam başı 100 sülünez alıp bizden önce geldiler ve adam gibi bir şey almadan gittiler.Şimdi bizim tuttuğumuz çupraları görmeseler gittiklerinde abi kesat bir av dı,tık olmadı deyicekler.
Sayın hocam tekrar ifade ediyorum:Amacım kimsenin kullandığı tekniğe ve yeme laf atmak değil.Eğer böyle anlaşıldı isem özür dilerim.Sadece sülünezin yumuşak bir yem olduğunu ve kıyıdan küçük balık çok olduğunda verim almanın çok zor olduğunu ifade etmek istemişdim. Bilmem anlatabildim mi ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-2006, 21:12   #8
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Alıntı:
moz tafarından gönderildi
Bu yemin de kurutulmuşu oluyor mu?
Murat abi ben kendim kurutuyorum harika oluyor ufak balıklar delirsede alamıyorlar şuan dolaba 3 paket yaptım yarın birini götürücem yeter sanırım yengecimde var onlada çupra deniycem bakalım nasip

Eski 22-08-2006, 21:15   #9
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Haa ayrıca ilk çupramı sülünez ve zokayla avlamıştım gerçi orda çok şansım vardı ama neticede çupra gelene kadar ufaklıklar yemi yemezse yakalama şansımız var

Eski 23-08-2006, 17:47   #10
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Sevgili doktorum bu kadar alınacağınızı bilseydim sessiz kalırdım,söylediklerinizde çok haklısınız,küçük ispariler hemen atlıyorlar birde iğneyi yalılorlar,büyükleri atlasa işe yarar parca geliyor.Ama ben daima sülünezi kullanmadan önce bviraz güneşde kurutuyorum çok daha iyi oluyor,kum midyeside kullanıyorum onuda kurutup 2-3 tane takıyorum çok iyi oluyor.Kısmet olursa ay sonunda İzmir Çandarlıdayım.Bir ay kafa dinlemeyi düşüdüyorum.Benim sülünez demirimde var pek satın almam,Bakır çayda mamun iyi ama çıkarması biraz zahmetli ama işimiz balık CILIK adı üzerinde cılık iş ,bir kere ağacı kurt sardı kurtulmak zor.
Kıymetli arkadaşım,alındığınız için ben de üzüldüm.Geldiğimde ilk işim kefal lerle uğraşmak olacak buranın kefalleri oltaya çok zor geliyor,çeşitli yöntemler öğrendim,bunların hepsini deneyeceğim,olmassa yeni serpme ağ ördüm,(8 ayda)kafalarına geçireceğim başka çare yok gelen haberlere göre mırmır bol deniliyor gidince akmı karamı belli olacak.
Kıymetli arkadaşım,iğnelerin keskin,livarın boş kalmasın.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları