Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Tabiatı ve Canlıları Koruma

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 25-02-2007, 00:06   #1
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Exclamation Kendini İnsan olarak tanımlayanların uyması gereken kurallar...

Sevgili arkadaşlarım,

Üzerinde mümkün olduğunca çok düşünülmesi gereken bir konu hakkında çok önemli tesbitler yapmak ve konu üzerinde de fikir alışverişi sağlamak için ''oldukça'' iddialı bir başlık açmak zorunda kaldım.....Sözlerime başlar iken amacımın hiçbir kişi veya kişileri suçlayıp rencide etmek olmadığımı da belirtmek isterim....

Bir çoğumuz doğa-tabiat ve av tutkunu olarak gerek tatlı su gerekse tuzlu ortamlarında elimizden geldiğince kıyıdan veya tekneyle amatörce dahi olsa tatlı bir uğraş içindeyiz...

Bir çoğumuz da gerek sahip olduğumuz ekonomik koşullardan; gerekse sadece yakın çevremizi bildiğimizden dolayı ''hemen-hemen'' hep aynı güzergahlarda avlanmaktayız...Dolayısı ile ''en azından'' bizim göz bebeğimiz olan bu meraların kıymeti gün geçtikçe artmaktadır...:dikkat:

Hepimizinde yine bileceği üzere günümüz insanının ekonomik koşulları ''göreceli olarak'' çok eskiye göre az dahi olsa; yine de yükselme gösterdiği de aşikardır.Hele hele insanlar arasında her türlü ''bilgi alışverişini'' sağlayan internet sayesinde de hepimiz hep daha iyiye ulaşmak gayesi ile haklı olarak ha bre arayış içinde olmamız kaçınılmaz olmaktadır.Mesela, bu sitedeki dost ve paylaşım ortamından dolayı bir çoğumuzun hem teknik bilgi hemde kişinin yakın çevresi ile ilgili olarak yeni yeni avlanma meraları hakkında bilgilere ulaştığı da bir gerçektir....

Dolayısıyla, eskiden bakir olarak kabul edilen bir çok av merasının ''bakirliği'' artık lafta kalmaktadır...Başda bizim sitemizdeki dost ve paylaşım ortamı sayesinde veya diğer kardeş sitelerdeki paylaşımlar nedeniyle insanların ha bre tur attıklarını yakından görmemiz mümkündür...Tabiki insanların seyahat özgürlükleri ''Anayasal bir hak'' olduğundan dolayı buna hiç bir kimsenin bir şey demesi söz konusu olamaz...

İnsanların senelerden beri av yaptıkları yakın çevrelerindeki av meralarını bırakıp,şartlarını zorlayarak dahi olsa fellik fellik yeni yer aramasının birinci nedenleri arasında bu samimi bilgi paylaşımı olsa gerek.En azından ben ve çoğu site üyesi arkadaşımız elimizden geldiği kadarı ile bilebildiğimiz av meraları hakkında; hatta Google Earth'den fotoğraf ile net yer gösterdiğimiz oluyor.. Bugün hava ve mevsim şartlarından dolayı olsa gerek;hiç tık olmadı ve hiç bir şey tutamadık.Bir iki yer değiştirdik ve her değiştirdiğimiz yerde yeni yeni insanlar ile tanışma fırsatı buldum...Kişilerden duyduğum ilk laf abi burası çok iyi balık yapıyormuş......Havasını suyunu bulunca adam başı 10 kilo çupra alıyorlarmış.......Bizim arkadaşlar internetten bulmuşlar geçen hafta vay şöyle olmuş...vay böyle olmuş....vs vs.....Anladığım kadarı ile bu arkadaşlar bu yöreye ilk defa geliyorlar ve haliylede kendileri gibi o esnada orada olta atan kişilerden bilgi almaya çalışıyorlar...Bende tabi gülerek yok böyle bir şey...Ben buraya senelerden beri gelirimve yazın en verimli zamanında buradan aldığım balık tanesi 7-8'i geçmez dedim...

Şimdi gelelim ana mevzuya :

Tabiki insanlar istedikleri yere gidecekler.Tabiki iri ve daha iyi veya daha çok balık tutmak isteyecekler.Amma bir bölgeye çok talep olunca da
bu manzaralar ortaya çıkıyor.....

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Senelerdir hep aynı bölgelere takılıp dururum....Asla ve asla ''aha bu benim trofem'' diyeceğim tarzda bir av yapmadım..Ama tuttuğum bir kaç balık her zaman bana haz vermişdir....

Bu seneki kadar çevre konulu gidişat hakkında diyecek laf bulamıyorum...
Kendilerini medeni sayan bir Avrupa'lı kanun- nizamlar ve çevre bilinci ile hareket ederek genelde.....

1- Orman il müdürlüklerinin çok cüzi bedeller ile kamu hizmetine açtığı İçinde tuvaleti, lavabosu,suyu,mutfak vs gibi bölümleri bulunan piknik yerlerinde ateş yakarak piknik yaptığını sanıyorum....

2- İnsanların yazın ailece cümbür cemaat deniz ihtiyaçlarını gidermek için,muhtelif resmi veya özel kuruluşların tahsis ettiği içinde soyunma kabini,duş,tuvalet,çöp bidonu..vs gibi yerleri tercih ettiklerini sanıyorum...

vs.vs.vs.......................................... .......
(Maksadımı aştım ise af ola......)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları