Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 17-03-2006, 22:14   #1
polaris
Oltacı

Varsayılan izmir de lüfer

Arkadaşlar selam herkese,

galiba bu site full İzmir'li.Hazır izmir lileri yakalamışken bir sorayım.Acaba izmir de lüfer yakalanıyor mu?favori balığımdır da kendisi

burçin
1978 istanbul
polaris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 18-03-2006, 01:35   #2
mufi
Guest

burçin kardeş benim 1971-2001 yılları arası yaşantım istanbulda geçti yani 30 yıl
nered ne var iyi bilirim. şu anda izmirdeyim ve buralarda bildiğim kadarı ile lüfer yok
acık denizde benzer balık olarak azman istavri çıkar..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-2006, 21:03   #3
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Burçin kardeş; İzmir çevresinde Aliağa, Foça ve Karaburun taraflarında Lüfer çıkıyor. Ama öyle aman aman yoğun biçimde olduğuda söylenemez. Sbasaran nickli sitemiz üyelerinden Süleyman abi Aliağa tarafında bu dönemlerde avlandığı konusunda söz etmişti.SAYGILARIMLA
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-2006, 16:01   #4
mufi
Guest

vay demek lüfer ha..!! /aliağa+foça+karaburun duymuş / öğrenmiş olduk..
Haldun kardeş , acaba kıyıdanmı/ yoksa teknemi ... malum yılladır istanbulda gerek bogaz gerkse marmara sahillerinde... lüfer/kofana avlamıştım...özellikle kıyıdan...ustayımdır..kendi zokalarımı kendim yapardım..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-2006, 18:49   #5
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Bak bak neler çıkıyor ortaya Muvaffak abi şu lüfer avlarını nasıl yapıyordun, takımları nasıl hazırlıyordun,zokkalar nasıl yapılıyordu bunları bize anlatsana be abicim bilgimize ekleyelim,mümkünse şemalı yada resimli olsun ki daha güzel anlayalım.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-2006, 17:52   #6
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Muvaffak abi nadiren avlandığı için pek detaylı konuşmadık bu konuyla ilgili ama avlanılan balıklar genelde tekneden sırtyla yakanıyormuş abi ama öyle aman aman bir adette çıkmadığı için ava gidenlerde lüfer avlamaya değilde levreğe sırtı çekemeye gidipte yakalayan talihi abilerimiz ve arkadaşlarımızın anlatımlarından ibaret bu bilgiler abi.SAYGILARIMLA
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-2006, 19:22   #7
sbasaran
Guest

haldun kardeşimizin bahsettiği süleyman benim. epeyce uzun bir süredir çıkamadım sırtıya (kurban bayramı öncesinde çıkmıştım en son). o zaman güzel lüfer vardı. bayramda havalar bozdu biliyorsunuz. sonra da lüferlerin derinlere indiğini tahmin ediyorum. ama dün (19-03-2006) bir abimiz iki adet almış. derin sudan almış balıkları. demek ki dönüş başlıyor. bu dönemde bu bölgede lüfer bir-iki gün olur. gerçi havaların ve küçük yem balıkların durumuna bağlı. belki uzun süre de kalabilirler. 2001 yılımıydı çinekopun bol olduğu yıl tam hatırlamıyorum ama yaz boyunca bile çinekop almıştım. 1 ağustostu çok iyi hatırlıyorum. bir defasında 4 kilo almıştım. yani ben şu günlerde çıkamadığım için var demiyorum. ama alındığını duyuyorum.
bilgilerinize... RASTGELE
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-2006, 15:00   #8
mufi
Guest

Selim kardeşime:
aslında detaylar çok uzun be güzel kardeş çokhoş anılar var ama anlatsam herhalde kitapcık olur)
İstanbulda yaşadıgım1971-2001 yılları arasında en verimli balıkçılık hangi seneydi hatırlamıyorum ecevit dönemi bir yıl balık yasagı uygulanmış ..(70/80 arası) ve ardından ertesi yıl sarayburnunda kofanayı çift alıyorduk..deli balık yapmıştı ...düşün elimde Daiwa GS9 makina kamış ise 3,60 Shakespeare 150/300 atarlı kamış makarada iyisinden 0,40 misina kurşun ise ((150 gr. (takım mantarlı)) zoka tabii hırsızlı.. arkadaş.. atatürk heykelinin hemen önünden tam kız kulesini karşımıza alıp atardık.. ha babam de babam..2li kofanalar.
mesela...''!! yer boğaz..ortaköy karşısı
uzunoltada istavrit takılı.. misina 0,60/0,70 bazen 0,90
bogaz köprüsü nün tam altında kuzeye/akıntıya dogru yarım yol gaz açık ,,,hava karlı tipi kış günü kar...sistem uzun olta ..balık tam köprünün altında.85/metrelerde kurşun 750 gr .. akıntı öyle sert ki tabii yukardan aşagıya kuzey/guney yönlü karışık akıntıda var anlıyacagın 85 metrelik derinlikte misina akıntınında tesiri ile 100 m nin üzerinde gidiyor .anlıyacagın dibe dogru ''S'' haline geliyor. aşagıda 60 cm lik kofana istavrite asılıyor. lakin yukarda sen elinde izmarit vuruşu gibi hissediyorsun...
sahillerden ise
yaldızlı mantarlı takımla genelde sahillerde çok tuttuk kardeş lakin çok temiz ince kumlu sahillerde ise zoka işe yarardı..(takılmaması açısından)
Haldun kardeşim haklıdır zira uzun oltanın bir benzeri egede sırtı dır ama uzun olta kullanım açısından sırtıdan daha uygundur. zira teknenin hızına ve balıgın derinliğine göre tek kurşun ile agırlık degiştirerek işi bitirirsin.. ama sırtıda birden fazla kurşun takılıyor.
selamlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-2006, 17:21   #9
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Çok güzel anlatmışsın Muvaffak abi bu lüferi çok dinledim ve okudum ama bir türlü nasip olmadı bu balığa olta atmak,ve boğazın o meşhur akıntısı bunun bir çaresi olmalı her konuştuğum balıkcı bundan yakınıyor ben şahsen ağırlığı çok olan kurşunlu balıkavını pek tutmam ama o akıntıyı tanımıyorum da ondan olabilir,bu sene balık için olmasada denemek için atacağım oltayı boğazın akıntısına,anlatım için teşekkürler abi.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları