Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Meteoroloji,Navigasyon , Harita ve Denizcilik

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 12-02-2008, 07:33   #1
mufi
Guest

Varsayılan med cezir...

Arkadaşlar bir müddet önce Can kardeşimizin med/cezir dönemleindeki balık verimliliği hakkındaki görüşünden yola çıkarak yaptıgım araştırmada .Oşinografi dairesi başkanlıgından ricada bulundum.. Med/cezir takvimi konusunda
ilgili makama bir mesaj yazdım ve gelen cevabı size aktarıyorum...
bu durumda Can kardeşimizin Türkiye çevresi sularındaki yorumununu bekliyelim.
Gelen cevap:
''Sayın İşmen,

Çevre Denizlerimizde astronomik gel-git değerleri önemli düzeyde olmadığından böyle bir takvim üretilmemiştir. Kıyılarımızda rüzgar ve basınç etkisi ile meydana gelen su seviyesi değişimleri gel-git nedeniyle oluşan değişimlerden daha fazladır.

Erhan GEZGİN
Dr. Yük. Müh. Alb.
Oşinografi Şube Md.
''
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 12-02-2008, 07:37   #2
arm59
Miço

arm59 kullanıcısının avatarı

Med-Cezir okyanusa kıyısı olan yerlerde önemli olabilir ama bizim gibi iç denizlerde med-cezir önemli değil bizde daha çok rüzgarlarla ilgili balık performansı geçerli.
Eski 12-02-2008, 08:47   #3
Teaser
Kaptan

Thumbs up İlginiz için teşekkürler

Sevgili abim bu çok enteresan bir açıklama imiş.Verdiğim linkteki olay her sene hemen hemen aynı dönemde yaşanır Çanakkale'de.Bu olay da çocukluğumuzdan beri bize hep Gel-Git olarak anlatılagelmiştir.Ama o tarihteki meteoroloji değerlerine ulaşamıyoruz.Karşılaştırma yapmak olaya açısından baktığımda geçen sene 28/12/2007 de Ay faz olarak sondördüne girmişken (%80),22/12/2006 tarihinde ise yeniay döneminde (%3)olmuş.2006 da dünyaya 378276 km. yakınken 2007 de 384938 km.yaklaşmış.Sonuç olarak ay baz alındığında gel-git'e bağlı gibi görünmüyor.Ama tabi bu tek başına yeterli değil.Çünkü aynı zaman içerisinde güneşin de pozisyonu önemli çünkü dünya üzerindeki sular Güneş-dünya-Ay çekimleri arasındaki farklardan hareketle gel-git'i oluşturuyorlar.Okyanuslarda gel-git'in fazla olması çok normal çünkü su kütlesi Akdeniz+Marmara+Karadeniz'le kıyaslanamayacak kadar büyük.Ama "arada Cebelitarık gibi dar bir boğaz olmasaydı o takvimi en az miladi takvim kadar iyi bilmek durumunda kalacaktık" gibi geliyor.Bana asıl enteresan gelen tarafı Atmosfer akımlarının ve basıncının su seviyesinde bu kadar fazla fark yaratması oldu.Eğer rica etsem bunun formülünü verirler mi acaba size? En azından formülün bileşenlerine biraz değinseler bu bile anlamaya yetebilir.Saygılarımla...[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.

Bu mesaj en son " 12-02-2008 " tarihinde saat 08:52 itibariyle Teaser tarafından düzenlenmiştir....
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-2008, 17:07   #4
Teaser
Kaptan

Thumbs up Tamam Güzel Abim

Ben bir tanıdık filan var zannettim.Mail yoluyla olduğunu bilseydim (iyi okumamışım),bu bilgiden sonra sormazsam çatlarım.Saygılar...

Bu mesaj en son " 12-02-2008 " tarihinde saat 17:17 itibariyle Teaser tarafından düzenlenmiştir.... Neden: kelime ilavesi
Eski 13-02-2008, 08:18   #5
Teaser
Kaptan

Exclamation Muvaffak Abi

Bu mail attığınız adres yazdığım ise bana postmaster@mail.hotmail.com dan Delivery Status Notification (Failure) konulu bir yazı geldi.Yani ileti alıcılara ulaşamamış.Halbuki alıcı,gönderen ve konu başlığı kısımlarını doldurmuştum.İki deneme yaptım.Yine sonuç aynı oldu.Yazdığım adres : [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] dir.Sitede başka bir adres göremedim.Bildiğiniz bir adres varsa lütfen verir misiniz?

Eski 15-02-2008, 13:24   #6
Teaser
Kaptan

Exclamation Sevgili Muvaffak Abim ve Dostlarım

Muvaffak Üstadımızın Oşinografi Dairesinden aldığı cevapta "Kıyılarımızda rüzgar ve basınç etkisi ile meydana gelen su seviyesi değişimleri gel-git nedeniyle oluşan değişimlerden daha fazladır " şeklindeki ifadeden sonra merakım kabardı ; "bu nasıl olur, formülü ve açıklaması nedir" sorularımın cevabını aradım.Maalesef e-mail aracılığı ile Oşinografi dairesine ulaşamadım.Arıza ya benden veya hotmail'den bilemiyorum.Neyse ki Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu konuda bir araştırma yapmış.Ben bu bilgisayar ile yapılan ilaveleri tam bilemediğim için link'i ilave edeceğim.Pdf formatındadır.Merak edenler link'e tıkayıp okuyabilirler.Saygılarımla... [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Eski 25-06-2008, 23:12   #7
gerence
Kaptan

gerence kullanıcısının avatarı

Bunun ne işi var şimdi burada???((
Eski 25-06-2008, 23:13   #8
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
gerence tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bunun ne işi var şimdi burada???((
Botun yazdığı mesajdan bahsediyosan abi siLdim onu
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-2008, 23:31   #9
gerence
Kaptan

gerence kullanıcısının avatarı

Tam yazdım gönderdim, atik davranıp silmişin )) Eeee delikanlı olmak böyle olur işte) Eline sağlık, uçanla kaçan kurtuluyor ))
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları