Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 12-09-2006, 11:01   #1
ramazanuçar
Guest

Varsayılan yanlışmı yapıyorum

arkadaşlar herkese merhaba

aklıma takılan bir konu var ve bunu uzmanlarına danışmak en mantıklısı sanırım.

ava çıktığım zaman kullandığım takım olarak makinadaki misina kalınlığıyla aynı olan beden üzerine aynı kalınlıkta olan kösteklere bağlanmış iğne kullanıyorum.
yaptığım takım sırasıyla fırdöndü-1 mt civarında bir beden üzerine7-8 cm aralıklarla ve 2 cm uzunluğundaki kösteklere bağlanmış iğne(5 ad.) ve en sonada kurşun takmak için takılmış bir klips ve unun ucunada genelde 50 gr veya 75 gr kurşun.makinada 0,50 misina kullanıyorum ve anlattığım takımıda aynı kalınlıktaki misina ile yapıyorum.gerçi bahsettiğim takımla sazanda yakaladım alabalıkta ama acaba bu takım yeterlimi? başka bişey denesem şansım dahamı fazla olur?yoksa bu takımla tesadüfenmi balık tutuyorum?
(yem olarak hamur ve toprak solucanı kullanıyorum)
ilginizi bekliyorum.şimdiden teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 12-09-2006, 11:56   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Konuyu tatlı su bölümüne taşıdım.
Benim fikrimi sorarsan Ramazan abicim ince misina her zaman için avantaj sağlar hem hassasiyet açısından hemde balıkların misinayı farketme şansı dahada azalır. Bence biraz daha ince misina bile kullansan verim artıcaktır.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-2006, 14:16   #3
aganta borina borinata
Guest

ramazan bey balıkları tesadüfen yakalamıyorsunuz...balık eğer beslenme güdüsündeyse yemi görünce alır...ancak takımınız kullanışlı değil...sürekli sorun çıkarabilecek bi takım...bağlamak zaman alır, takılma ve dolaşma şansı daha fazladır, daha çok yem tüketir vb...daha fazla bilgiye ulaşabilmeniz açısından merak ettiğiniz takımı avlamayı düşündüğünüz balığa göre daraltabilirsek daha kısa ve net yanıtlar bulabilirsiniz...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-2006, 14:54   #4
ramazanuçar
Guest

doğan bey cevabınız için teşekkürler özellikle avlamak istediğim bir balık yok.sudan ne çıkarsa kabülüm.ama tatlı suda özellikle bizim çevremizdeki göletlerdede çok fazla seçme şansımız yok sanırım.birkaç yerde alabalık haricindeki yerlerde ise sazan çıkıyor.ben sazan yakalıyim diye atıyorum alabalık geliyor yada kadife geliyor.alabalığa atıyorum sazan çıkıyor.işin doğrusu pek çözebilmiş değilim işin sırrını.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-2006, 15:14   #5
aganta borina borinata
Guest

öyleyse ramazan bey yerinizde olsam hep sazana atarım...alabalığı arıyoruzda bulamıyoruz...sazan istemediğiniz kadar...

size ne cevap vereceğimi inanın ki bilemiyorum...

şimdi; alabalığa atıp sazan çekiyorsanız, bulunduğunuz yer yanlış...alabalıkla sazanın yaşam alanları neredeyse tamamen farklıdır... suyun sıcaklığı, oksijen miktarı, suyun akıntısı ne bileyim yani kısaca sazana attığınız yerde alabalık çekiyorsanız muhtemelen akıntılı, soğuk, bol oksijenli dağlara yakın kısaca doğa harikası bi yerdesinizdir...eğer böyle bi yerdeyseniz tatlı su avı bölümünden alabalık ve avı hakkında bilgi alınız orada ihtiyaç duyacağınız bilgilere ulaşacaksınız...

eğer sazana atıp alabalık çekiyorsanız;su sıcaklığının daha yüksek olduğu ve oksijen miktarının daha düşük olduğu bi gölde ya da hafif akıntılı bi suda olduğunuzu düşünüyorum...öyleyse sazan, sudak, yayın vb. gölbalıklarını avlamalısınız...

tatlı su bölümünü biraz karıştırırsanı olabildiğince detaylı ve tiyolu bilgiler bulabilirsiniz...

oltanızı ve yeminizi bunlara göre tercih ediniz....

bu arada kullandığınız bu takımla hangi yemi atıyorsunuz...çünkü her iki balığı
tahrik eden yemler farklıdır...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-2006, 15:32   #6
ramazanuçar
Guest

ben sazan tutmak için hamur ve toprak solucanı kullanıyorum.(hamur olarak irmik ve yumurtadan ibaret bir karışım yapıyorum inanın çok işe yarıyor ama alabalıkta)bakıyorum alabalık çıkıyor ertesi hafta tamam diyorum burda alabalık var onu avlayayım aynı takımla ve aynı yemlerle alabalık niyetine atıyorum sazan çıkıyor.herhalde ben niyetlenirken bi yanlış yapıyorum.olabilirmi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-2006, 15:40   #7
mufi
Guest

Alıntı:
alperenucar tafarından gönderildi
doğan bey cevabınız için teşekkürler özellikle avlamak istediğim bir balık yok.sudan ne çıkarsa kabülüm.ama tatlı suda özellikle bizim çevremizdeki göletlerdede çok fazla seçme şansımız yok sanırım.birkaç yerde alabalık haricindeki yerlerde ise sazan çıkıyor.ben sazan yakalıyim diye atıyorum alabalık geliyor yada kadife geliyor.alabalığa atıyorum sazan çıkıyor.işin doğrusu pek çözebilmiş değilim işin sırrını.
Ramazan kardş. ben alabalık hiç yakalamadım ama sanırım tatlısuda alabalık ile sazanın dolaştıkları/bulundukları su sviyesi farklıdır..
bilindiği üzre sazan dip balıgıdır.. ama alabalık yüzey ve orta suda olursa sen de ol takımını ona göre ayarla
balık av mekanın eger şamandralı siteme müsait ise boş takımla dibi bul sonra şamandrayı biraz indir en azından ignen dipten 3/5 cm yukarda dahi olsa sadece sazan gelir..
başka bir şey daha var mesela bu aralar benim tuttugum sazanlar gayet güzel süt mısır yiyiyor senin gittiğin yerdede mısırı dene hemen dalından kparılmış taze mısır bulursan iyi netice alırsın sadece sazan gelme ihtimali yüksek olur ama solucan takarsan birde su derin degilse o zaman her iki cins balıkta ortalama aynı yerde gemiş oldugundan her ikiside saldırı.

ama derin yerleri mesela 2 metre den fazla olan yerlerde dipten sadece sazan+yılan b. alma şansın fazla ..tabii kaplumbaga da cabası...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-2006, 15:58   #8
ramazanuçar
Guest

muvaffak abi tavsiyeleriniz için teşekkürler bu hafta mısırı deneyeceğim.dediğiniz gibi benim sorunum sanırsam sığlıktan kaynaklanıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları