Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > ANILAR

ANILAR Yaşanmış veya yaşanmamış anılar.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 25-11-2005, 07:45   #1
aserkansatı
Guest

Varsayılan Dergide Yayinlanan Yazi

Deniz ve Balıkçılık Dergisinde 2004 yılının mart ayında yayınlanan yazım da artık bir anı oldu.Çünkü artık o dergiyi bulamaz oldum.Ya buralara gelmiyor ya da yayın hayatı bitti.
Sizinle de paylaşmak istedim...
RASTGELE
Sabah henüz gün doğmadan uyandıran nedir bizi?Karda ,çamurda,ayazda ya da yazın kavurucu sıcağında yollara düşüren nedir?Hangi güçlü emirdir ki o,değişik meslek gruplarından bir sürü insanı omuz omuza dizer bir köprü üstüne?...
Bazen bir göl,bir deniz kıyısında,bazen bir ırmak boyunda;sıkıntıları dertleri camgöbeği sularda savuşturtan,bir gün bir sinarit,bir levrek olup nabızları yüz yirmiye vurduran,denizin mavisinden,mercanın pembesine,barbunun kırmızısından,lidakinin altın yaldızlarına ilan-ı aşk ettiren ve gümüş pırıltılı bir istavrit peşinde saatlerce bekleten nedir?... Tabi ki oltacılık.
Bir söğüt gölgesinde yayın ya da yılan balığını gün boyu beklerken gösterdiğimiz o sabrı da öğreten o dur,doğa sevgisini ve çevre bilincini de...
Elimizde misina,kafamızda az sonra avlayabileceğimiz balıkların hayaliyle dalıp gitmişken sulara , alınan o zevkin yerini ne tutabilir?Ya da hiç tanımadığımız bir balıkçının yanımızdan geçerken verdiği selamının rastgelesinin içimizi dolduran sıcaklığını ne verebilir bize?
Ya anılar...Tam kıyıya alacakken misinayı kopartıp kaçan o kabadayı balıklar,lidaki avlarken oltayı kıran çipuralar,bütün gün yeme dokunmayıp dönüşe iki saat kala torbayı dolduran yüz altmış beş isparoz, babamın bıyıklı balık avlamak için attığı oltaya yapışan bir metrelik yayın...
Bazı olaylar anlatılmaz sadece yaşanır.Ama oltacılık hem yaşanır hem de zevkle anlatılır.
Hepinize bol avlar dostlar,rastgele...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 26-11-2005, 03:27   #2
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Ne güzel yazmışsın Seko arkadaşım zanedersem tüm balıkcı dostların yazmak isteyipte satırlara dökemediği bu yazın için bütün balıkcı dostlar adına teşekkürler.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-11-2005, 04:33   #3
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

Değerli hocam gerçekten çok güzel bir yazı. Özellikle "bıyıklı balık beklerken oltaya takılan yayın" ifadesi beni mahvetti. Yaz gelse de oltamı alıp ırmak kenarında kuytu, sessiz bir yerde özenle hazırladığım oltamı suya bırakıp bekleyebilsem...
Hiç unutmuyorum 4-5 yıl önce buralarda (Kayseri) iyi bir kış olmuştu. Kızılırmak kıyıları donmuştu. Toprak da donmuş olduğundan solucan bulamamış, tavukçudan aldığım 100 gram tavuk ciğeriyle gitmiştim balığa. O tavukçunun şaşkın yüz ifadesi, adeta "100 gram tavuk ciğeri isteyen gariban" görüntüsü altındaki çaresiz oltacının balık tutma sevgisini anlayamayacak kadar ticaretin bunaltıcı ama "zengin" görünen tavrıyla "Abi, yüz gram kime yetecek?" sorusu benim verdiğim "balıklara fazla bile gelir..." cevabı ardından belki de kafasında televizyonda belgesellerde izlediği piranha balıkları canlanmıştır adamın. O yüz ifadesini hiç unutamam tavukçunun. Olayın devamında, buzla kaplı kıyıda buzlara dikkatli bir şekilde basarak ırmağın ortasına doğru bir metre civarında ilerlemiş, çatırdayan buzların kırılma ihtimalini düşünüp geri çekilmiştim. O gün 5 saatten fazla ayazda beklemiş ancak "çapak" diye tabir edilen balığın küçüğünden yakalamıştım bir tane. Tabii ki ırmağa tekrar bıraktım. Büyüyecekti daha. Ahhhh, ahhhh yaz gelse de balığa gitsem.
Saygılarımla..
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-11-2005, 05:04   #4
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

serkan abi sen edebiyat öğretmenimisin bu ne güzel yazıymış tebrikler.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-11-2005, 07:42   #5
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Sevgili Seko,anlaşılan sen gurbette hüzünlenmişsin,terapi için seni acilen balık avı için İzmir e BEKLİYORUZ
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-11-2005, 07:34   #6
aserkansatı
Guest

Alıntı:
balıkcı tafarından gönderildi
Ne güzel yazmışsın Seko arkadaşım zanedersem tüm balıkcı dostların yazmak isteyipte satırlara dökemediği bu yazın için bütün balıkcı dostlar adına teşekkürler.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)
Hepinize ben teşekkür ederim arkadaşlar,beğendiğinize sevindim.
Erol o dediğini bu yaz yapıcaz inşallah...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-11-2005, 22:32   #7
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Merhaba Adamım aşk'ı tarif eder gibi güzele seranat yapar gibi bir yazı bu :bu bir yazı değil bir aşk mektubu Başlığı sanırım oltanın aşkı olmalıydı vay bee okudukça insanın oltayı alıp balığa çıkası geliyor ellerine sağlık ki bunu yazmışsın yüreğine sağlık ki bizimle paylaştığın için :sağol kardeş
Eski 29-11-2005, 00:35   #8
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool Aşk

Babalar insan aşık olduğu zaman böyle döktürür.Bizlerde doğaya oltacılığa balığa aşığız dediğinizi duyar gibiyim.Evet hepimizin aşkı ortak ama aşk paylaşılmaz ama sadece paylaşıldığı zaman insanları mutlu eden aşk budur sanırım.Ellerinize yüreğinize sağlık arkadaşlar.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-2006, 10:32   #9
ilhanmania
Miço

ilhanmania kullanıcısının avatarı

yazı mukemmel ya valla uzaklara daldım abi..tebrikler...bsy eklemeye gerek yok zaten...

1988/kocaeli
ilhanmania Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları