Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 24-12-2009, 09:09   #1
Mehmet Özarslan
Oltacı

Varsayılan Tekne Hakkında Bir Kaç Soru

Selamlar İsmim Mehmet Özarslan Antalya Manavgattayım,

Asılında kara avcılığına merakım var ama forumlardan okuyup deniz avına merak sardım. 3 aydır araştırıyorum teknemi yoksa botmu diye en son arasıra hanım çoluk çocuğunda geleceğini düşünerek teknede karar kıldım. 2006 model 4,5 mt fiber 25 bg 2 zamanlı Yamaha motoru olan bir tekne aldım daha suya sokmadım gerçi ama sonuçta kapının önünde duruyor.

Kafama takılanlar

1 - kapalı bir yerim olmadığı için tekne evin önünde boş bir arsada duruyor motoru söktüm depoda motorun dik konumdamı olması lazım yatay olarakta yumuşak bir şeyin üzerine bırakabilirimiyim.

2 - Arabalar gibi bunlarada kasko yaptırabiliyormuyuz.

3 - Motor 25 beygir olunca ADB için müracaatımı yaptım 22 ocakta sınav varmış ADB yi alana kadar deniz çıkmamalımıyım. Müraacatıma ilşkin belgeleri alsam yanıma 1 ay kadar idare edermi beni

4 - Aldığım arkadaş Vergi dairesine 6 ayda bir vergi ödediğini söyledi ama benim okuduğum kadarıyle 5 metreden yüksek teknelere vergi var bu tekneyi vergiden düşürmek için nereye başvurmamız gerekiyor.

Umarım sorularımla sizleri boşyere meşgul etmem şimdiden teşekkürler. Rastgele
Mehmet Özarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 24-12-2009, 10:02   #2
The Lunatic
Kaptan

The Lunatic kullanıcısının avatarı

Merhaba, ben yalnızca 3. sorunun cevabını biliyorum. ADB belgesi olmadan denize çıkmanız yasal olarak mümkün değil. Sahil Güvenlik'in olası bir denetiminde zor anlar yaşarsınız. Tekneniz hayırlı olsun. iyi günlerde kullanmanız dileğiyle

Uğur
İZMİR-1981
Öğretim Elemanı
The Lunatic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-12-2009, 18:39   #3
paşalı
VİP

paşalı kullanıcısının avatarı

Hayırlı olsun güle güle kullan.

paşalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-12-2009, 19:05   #4
ADNAN
Organizatör

ADNAN kullanıcısının avatarı

Öncelikle form a hoş geldiniz, katılımcı olmanız dileğiyle tekne nızde hayırlısı olsun sorularınızı mutlaka bilen size yardımcı olacak biri çıkar, sevgi ve saygılarımla..
Eski 25-12-2009, 00:05   #5
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Mehmet Özarslan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Asılında kara avcılığına merakım var ama forumlardan okuyup deniz avına merak sardım. 3 aydır araştırıyorum teknemi yoksa botmu diye en son arasıra hanım çoluk çocuğunda geleceğini düşünerek teknede karar kıldım. 2006 model 4,5 mt fiber 25 bg 2 zamanlı Yamaha motoru olan bir tekne aldım daha suya sokmadım gerçi ama sonuçta kapının önünde duruyor.

Kafama takılanlar

1 - kapalı bir yerim olmadığı için tekne evin önünde boş bir arsada duruyor motoru söktüm depoda motorun dik konumdamı olması lazım yatay olarakta yumuşak bir şeyin üzerine bırakabilirimiyim.

3 - Motor 25 beygir olunca ADB için müracaatımı yaptım 22 ocakta sınav varmış ADB yi alana kadar deniz çıkmamalımıyım. Müraacatıma ilşkin belgeleri alsam yanıma 1 ay kadar idare edermi beni

4 - Aldığım arkadaş Vergi dairesine 6 ayda bir vergi ödediğini söyledi ama benim okuduğum kadarıyle 5 metreden yüksek teknelere vergi var bu tekneyi vergiden düşürmek için nereye başvurmamız gerekiyor.

Hayırlısı olsun Mehmet Bey,motoru dik konumda tutarsanız daha iyi olur,ayrıca benzin deposunda şayet benzin var ise,benzin kapağının üzerinde hava almayı sağlayan bir pim vardır,onu açık tutmaya çalışın gerçi havalar soğuk,ancak sıcaklarda genleşmeden dolayı depo şişmeye başlayacaktır.

Sigorta firmaları teknelerde kaskoya pek sıcak bakmamaktadır,ama tanıdık birisi var ise size mutlaka yardımcı olacaktır.

Belgelerinizi tamamlamadan denize açılmanızı tavsiye etmem,aynen ehliyetsiz araç kullanmak gibi ,üstelik cezası birkaç misli daha fazladır.
Tekne ile ilgili en sağlıklı ve güncel mevzuatları Liman Başkanlığından öğrenebilirsiniz,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)

Bu mesaj en son " 25-12-2009 " tarihinde saat 00:07 itibariyle levrek tarafından düzenlenmiştir....
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-12-2009, 08:26   #6
Mehmet Özarslan
Oltacı

Yanıt yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim, tekneye bakıp bakıp denize açılamamaya ne kadar dayanırım bilmiyorum ama sanırım bekleyemem en kestirmesi ADB li birini bulmam lazım, selamlar saygılar
Eski 25-12-2009, 10:30   #7
BARBAROS.T
Tayfa

BARBAROS.T kullanıcısının avatarı

Varsayılan Hayırlı olsun.

Alıntı:
Mehmet Özarslan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Kafama takılanlar

2. sorunuzdan başlayarak cevaplamak istedim.
Bir akrabam sigortacı olduğu için biliyorum. Genel kural 20 yaşına kadar teknelerin sigortalanabileceğidir. Fakat her sigorta şirketi bunu dilediği gibi değerlendiriyor. Sürekli müşterisi olduğunuz şirket varsa size daha çok yardımcı olacaktır. Eğer yaptıramazsanız ve eviniz sigortalıysa tekne ve motoru evin kapalı alanlarından ( garaj yada etrafı çevrili bahçe ) birinde muhafaza ettiğinizi söylerseniz bunu ev sigortanıza dahil ettirebilirsiniz. Fakat bu durumda denizde yada ev dışında bir sorun olduğunda sigortaya başvuramazsınız.

3-ADB nizi elinize aldığınız güne kadar çıkmayın. Söylediğiniz gibi bir yazılı belge alabilirsiniz ama bu denize açılmanıza izin vermez. Sicil No'su belli bir belgeniz olması şart. Yoksa cezalar ağır ve ödenene kadar tekneniz bağlanır.

4- Arkadaşınız ödüyormuş,sizde ödemelisiniz. Önemli olan evraktaki tekne boyu ve evet eğer evrak boyu 5 mt den alttaysa liman başkanlığına yazı yazın, maliyeye verilmek üzere !
Liman Başkanlığı size gerekli belgeyi verecektir yada yönlendirecektir.

Tekrar hayırlısı olsun. Bunlar kadar seyir güveliğide çok önemli. Acil durumlar için gerekli tüm donanımınızız tamamlamayı unutmayın. Rastgele.

0 537 667 52 67

facebook sayfam için aşağıdaki linki tıklayınız.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

BARBAROS.T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2009, 10:40   #8
Mehmet Özarslan
Oltacı

Teşekkür ederim sayın Kazancıoğlu dayanamayıp cumartesi bir tur attık tekneyle oltamıza birde misafir takıldı başka bir başlıkta ayrıntılı yazacağım belge alana kadar çıkmam artık Saygılar
Eski 22-01-2010, 13:02   #9
RASTGELE AV
Oltacı

RASTGELE AV kullanıcısının avatarı

hayırlı olsun mehmet kardeş avı bol olsun 9 beygir üstü motorlarda ADB şartır 9 hp altı motorlarda ADB gerekmiyor sadece nüfus cüzdanı gerekiyor. teknelerde MTV kaldırıldı yeni kanuna göre 5m 9m arası tekneler 200 tl yıllık vergisi var. teknenin tonilatosu mutlaka cıkarılmalı (liman başkanlığından)
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları