Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Deniz Balıkları

Deniz Balıkları Türkiye denizlerinde yaşayan balık türleri hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 20-01-2006, 19:47   #1
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Varsayılan İSPAROZ (Diplodus annularis)

Resim-İSPAROZ (Diplodus annularis)

F- Sparidae
L- Diplodus annularis
İ- Annular bream
M- İspari, İsparya, Tarak balığı, Deniz sazan balığı

--------------------------------------------------------------------------------

Vücut yanlardan yassılaşmış oval şekilde olup, iri pullarla kaplıdır. Karın yüzgeci sarı renktedir, vücut gümüşi ve bariz enine ışınlar bulunmaktadır. Yanlar ve karın kısmı beyaz renktedir. Kuyruk yüzgecinin ortasında kendi karakteristik özelliği olan siyah yuvarlak bir nokta bulunur.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik

Bu mesaj en son " 03-08-2007 " tarihinde saat 14:03 itibariyle Taygun KOCABIYIK tarafından düzenlenmiştir....
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 21-01-2006, 06:33   #2
Emre Ünalan
Oltacı

Emre Ünalan kullanıcısının avatarı

izmaritin amcasının oğludur.. hiç sevmem bu balığı ben. çekersin tekneye sonra sıçarlar eline... çok terbiyesizce ve tasvip etmediğim bir davranıştır bu.. eti de lezzetli değildir.. bi tek o yeme atlayışına bayılırım... böyle tırırırırıtt diye vurur oltaya... sırf bu ele verdiği titreşimin hatrına katlanılabilir belki...

bir de bu balığı ankara'da çupra diye kakalamaya çalışırlar ki ısparoz'un ele sıçması kadar terbiyesizce bir davranıştır..
Emre Ünalan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-08-2006, 21:21   #3
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan sanırım bir yanlışlık var.

İsmi yazılı olmadığı için hitap edemediğim arkadaşım.Sanırım bir yanlış anlaşılma var.Tarif ettiğn balığın ismi ''isparoz yada ispari '' diye biline balık değil.Senin tarif ettiğin biz oltacıların boklu sarpa dediğimiz balık.Denizden yeni tutsan dahi azıcık kaba tutsan derhal cırtlar ve 2-3 saat sonra evinde temizlemeye başladığında karnından çıkan iç organlarından kötü koku gelir.Güzel yıkarsan o koku kesilir.Emin ol İzmir Konak balık halinde de çanakkale çuprası diye takoz sarpaları satarlar.Eti lezzetli olmamakla beraber,taze ise afiyetle yenir.Gelelim isparoz'a :Bol kılçıklı ama lezzetli bir balıktır.Hele biraz irileşmişse yani eşek isparozu denilen kıvama gelmişsse vallahi lokum gibi olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-08-2006, 01:45   #4
reos_mow
Çımacı

reos_mow kullanıcısının avatarı

benim bildigim isparide ayni seyi yapio igenyi cikartitken azcik skiyon baligi batario hafiften kilcikli balikitr harbiden midyeyle tutmak en kolayidr karidesle tutmayi tavsiye etmem 2 saniyede yemi mindar eder bu balik didikleyip durur
Eski 14-10-2006, 09:41   #5
Rauf
Guest

alanyadada bu balığa aspara diyorlar [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-2007, 01:50   #6
gxs_07
Oltacı

minanur nedır normalde dımı dıyer adı kara kuyruk dıye bılıyom ben
gxs_07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-2007, 06:41   #7
mufi
Guest

(((gxs_07
Oltacı
minanur nedır normalde dımı dıyer adı kara kuyruk dıye bılıyom ben )))

oltacı bahsettiğin balık melanurya yada melanur
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg melanur.jpg (78,7 KB, 623 Görüntülenme)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-2007, 10:46   #8
CaTSiLeNcE
Kaptan

CaTSiLeNcE kullanıcısının avatarı

melanür veya Antalyadaki deyişiyle milanür öyle kolay yakalanan bir balık değil..çok sinsi bir balıktır.Bir kaç tane yakalama yöntemi var .karadan yakalayabilmek için denizin biraz dalgalı ve bulanık olması lazım..Antalya yat limanında bir kaç defa izledim.. bunun için 16 lık misina en kalını 18 lik kullanıyorlar .Yem olarak Yanıç dediğimiz tatlısu karidesi ve ağırlık olarak ta ekmek ekmeği iğnenin 30 santim gerisine bağlayıp ve denizde ıslattıktan sonra ileri atıyorlar.diğer bir yöntemde sarma yöntemi bildiğimiz kefal sarması ama misina kullanmıyoruz.bu yüzden kayıkla avlanmak lazım ama yazın yüzerekte yakalanıyor. Sarmayı denizden 20 30 metre ileri yüzerek bırakıp geliyoruz..Biraz yorucu ama paletle birz daha kolay oluyor Ama bu yöntemin dezavantajları çok öncelikle sarmaya çok ekmek gidiyor, sarmanın dolaşması ve en önemlisi iğne çok fazla olduğundan küçük balıkların yakalama olasılığı çok fazla...Bunun için bu yönteme çok benzeyen bomba yöntemi geliştirilmiş..Bu yöntemden antalyaya döndükten sonra detayları ve resimlerle anlatıcam..Umarım sıkmamışımdır
Lersen@hotmail.com

""En çok hoşumuza giden insan kendimize benzettiğimiz insandır.""
CaTSiLeNcE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-2007, 10:51   #9
CaTSiLeNcE
Kaptan

CaTSiLeNcE kullanıcısının avatarı

bu arada İzmir tarafında u balıklardan varmı bilmiyorum ama bendeki balık haritasında sadece Akdenizde görünüyor milanür ..Şunu da söyleyim 30 35 cm olanlarını gördüm..
Lersen@hotmail.com

""En çok hoşumuza giden insan kendimize benzettiğimiz insandır.""
CaTSiLeNcE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-2007, 11:19   #10
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Ersen İzmir'de de var melanur. Oltayla avını yapmadım hiç, arada zıpkınla vurduğum oluyor. İrileri gerçekten lezzetli...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları