RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Sardalya, Akyem (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=96)
-   -   Sardalya ve kullanımı hk. (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=1469)

turna 09-01-2007 19:12

Güven paylaşımın için teşekkürler,
Muhammet somon değil ama diğer leri için denene bilinir.Malum somon avlanacak yer yok.

levrek 10-01-2007 06:54

Sağolasın Muhammet,ilk etapta düşük hızda uzun sırtıda Aksiyonu düşük lurelerle denenebilir bir uygulama gibi görünüyor,sevgilerimle

giritli 10-01-2007 07:25

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi
yakın zamanda bir örnek vermek gerekirse onur abi iri bir çuprayı bütün sardalya ile yakaladı

Ben sardalyayı 2 farklı yöntemle kullanıyorum...
Birincisi kıyıdan avlanıyorsam dip kıbrıslı takımla(çuprayı bu yöntemle almıştım).Yalnız iğneleri açıkta bırakmamak gerekiyor ve mustad 496 serisinin 4 nolu iğnelerinden 8-9 adetli yapıyorum takımı...Normalde 1.iğneyle 2.iğne arasında 1-1,5 cm boşluk bırakılır ama ben bırakmıyorum...çünkü büyük balık gördüğüm kadarıyla yeme kafadan saldırıyor ve ordaki 1 iğne bile çok işe yarıyor...
ikincisi tekneden avlanıyorsam sardalyaları makas yardımıyla baklava şeklinde keserek kullanıyorum...

GevrekLevrek:) 12-08-2007 16:33

Arkadaşlar, benim bir problemimimde yemin kancaya takılması. Gökçeadada sellüz ve karides kullanırken çok zorluk çektim. Yemler ya kancadan düştü yada küçük balıklar tarafından yendi :) Bu tür yemlerin ve sardalyanın bütün olarak nasıl takılacağını mümkünse ressimlerle gösterebilirmiyiz. Çok teşekkürler arkadaşlar!

Taygun KOCABIYIK 12-08-2007 17:06

Selamlar Efra abi karides dediğin teke miydi yoksa çimçim denen karidesi parçalara ayırarak mı yem yapıyordun.

Sülünez konusunda ise şunu söyleyim takış şekli hiç önemli değil hatta iğneye japonlasan dahi o küçük balık o sülünezi tertemiz yapar :) Tuzlayıp sertleştirsen her balık yemez, sülünez işi biraz zahmetli anlıycağın. En güzel sülünez teknede kullanılıyor hiçbir balık hayır demez tabi yine ufak balıklardan kurtarmak biraz zor olsuyor ama verimi iyidir :)

GevrekLevrek:) 12-08-2007 23:49

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi
Selamlar Efra abi karides dediğin teke miydi yoksa çimçim denen karidesi parçalara ayırarak mı yem yapıyordun.

Sülünez konusunda ise şunu söyleyim takış şekli hiç önemli değil hatta iğneye japonlasan dahi o küçük balık o sülünezi tertemiz yapar :) Tuzlayıp sertleştirsen her balık yemez, sülünez işi biraz zahmetli anlıycağın. En güzel sülünez teknede kullanılıyor hiçbir balık hayır demez tabi yine ufak balıklardan kurtarmak biraz zor olsuyor ama verimi iyidir :)

Evet kardeşim, alelade karides idi...Sanırım daha ufaklarına teke deniyor. O zaman sanırım çimçim karidesi kullandım. Sülünez konusunda haklısın. Benim haricimde bir cok kişi o konuda şikayetçi idi.

Taygun KOCABIYIK 13-08-2007 00:34

O zaman aynı yazdıklarım karides içinde geçerli bu tip yemleri malesef ufak balıktan kurtarmak imkansız tabi eğer bölgede varsa.

GevrekLevrek:) 13-08-2007 00:59

Haklısın, kıyıdan balık avının boyle dezavantajları var, o kadar ufak balık varki...

gonencsenkal 28-06-2010 10:39

Sardalyayı da küçük balıklardan kurtarmak mümkün değil malesef dip kıbrısıyla attık geçenlerde 15 dk sonra iskelet halinde çektik yemi :-))

slayt76 01-01-2011 17:18

aynı yöntemi dediğiniz gibi uyguladım buzluğa koydum,sizden farklı olarak saklama kabına hava almayacak şekilde kapatarak koydum ve neredeyse 3 ay oluyor sardelyelerde pek bir değişim olmadı hatta 2 ay önce bir avda bir kısmını kullandım ve tekrar kapattım buzdolabına koydum halen sağlam , ben tuzlarken neredeyse tuzdan görünmüyordu balıklar ve kaya tuzu kullandım..

Saat 09:09.