Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN

DENİZ AVI KARADAN Denizde olta ile balık avı hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-06-2007, 09:50   #11
nirvana
Çımacı

nirvana kullanıcısının avatarı

Varsayılan Ören balık Avı

Selammmmm geldim geldim Bu uzun aradan dolayı özür diliyorum inanın bazen insanın feleği şaşıyor baz işlerden dolayı.Gelelim Örende avlanmak isteyen arkadaşa:Aziz bey kardeşim Örende benim rahmetli kayınpederin evi olduğu için hersene yaklaşık 1- 1,5 ay yaz tatilimi orada geçiriyorum.Örende kıyıdan balık avı yapılacak en güzel birinci yer o enfes plajı,daha sonra askeri kampın yanından akan derenin ağzı (askeri kamp tarafından girmen yasak olduğu için kampın karşı sahilini kastediyorum) ayrıca birde öğretmenler mahallesinde bulunan yat limanı yani balıkçı barınağı var.

Burada hemen belirteyim balıkçı barınağında ancak şamandralı avlanabilirsin yoksa takım bırakmaktan işin hiç zevki kalmıyor;askeri kampın yanındaki dere ağzı bundan 4 sene kadar önce balık avı için (özellikle levrek ve çipura) harika bir yerdi çünkü dere içinde çok bol kefal ve yavrusu olduğundan levrekler için tam bir ziyafet noktası oluşturmuştu ancak daha sonra kışın yağan müthiş bir sağanak yağmur derenin üst tarafında bulunan ne kadar malzeme varsa hepsini ağıza yakın yerlere getirip yığmış su tam bir kahve telvesine dönmüştü (geçen sene hala su çok kirliydi) Ben geçen sene buradan çok verim alamadım çünkü attığım takımlar çamura saplanıyor sanırım balık yemi görmüyordu doğrusu şamandralı takımlarımıda oraya götürmedim.Gelelim Ören plajına, plajın güneyi yine askeri kamp tarafında sonlanıyor kuzeyi ise balık avı için kilometrelerce süren bir sahil şeridi.

Aziz bey kardeşim benim Örende avlandığım yer tam plaja indiğin yerdeki Ada motelin önü.Hattaa sana kesin nokta vereyim plaja gelip Ada motelin önüne mevzilendiğinde sol tarafından suyun üstüne bir iki karış kadar çıkan bir demir boru göreceksin, borudan 5-6 metre kuzeye doğru uzaklaş ve salla takımlarını.Tabii burada en önemli soru NE ZAMAN ? )

İnsanlar denizde yüzerken elbette denize olta takımlarını sallayamazsın benim uyguladığım 2 yöntem var birincisi denize yüzmeye giderken takımlarımıda yanımda götürmek saat 18:00-19:00 gibi insanlar yavaş yavaş dönerken sen takımlarını teker teker atmaya başla (eğer kamış kullanıyorsan takımları zaten gören insanlar sana yaklaşmıyor. Diğer bir yöntemim ise gece saat 22:00-23:00 gibi yine Ada motelin önüne inmek tabii gece sabaha kadar kaldığım için tüm nevalemle birlikte hazırlıklı bulunmak.Gece özellikle saat 02:00 gibi diskoların seside kapandığı için levrek iyice kıyıya yaklaşıyor.Hemen belirteyim levrek takımlarını sakın balık uzakta olur diye tüm gücünle mümkün olduğunca ileri savurmaya kalkma levrek en fazla 8-10 metre uzağında (bir gün benim hanım 4 metreden 2 kiloluk levrek çekince usta geçinen avcılarda yakına atmaya başladılar )

Aziz bey kardeşim Temmuz ayında gideceğini söylüyorsun bu ayda çipura yönünden pek verim yok ,Çipura için en iyi ay Eylül,Ekim orada.Ama inşallah şansın olurda sen çekersin.Bu arada söyleyeyim gece geç vakitlerde çipurayı aratmayacak karagözler geliyor.Aklıma gelmişken sakın tek takımla gitme en az 4-5 takım kullan ve plajda takım takılırmı diye sakın korkma dip çok temiz sadece rüzgarın denizden estiği zaman (orada imbat diyorlar) denizden çok yosun vuruyor karaya doğru, kısa kamışlarda yosun misinayı sarıyor o zaman takımı çekmek sıkıntılı oluyor.Neden birden fazla takım diyorum birkaç gün denizden eli boş döndükten sonra bir gün ani bir levrek sürüsü gelecek hadi bakalım o zaman indir bindir süren yaklaşık 45 dak en fazla ne kadar çekersen çek ,tek takımla ise balığı çek,tekrar yemle,tekrar at bir sürü zaman kaybı.

Gelelim yem konusuna balıkçı barınağındaki balık satıcılarında ve orada birkaç tane balık malzemesi satanlarda sülünes,mamun bulabilirsin ammmmmaaaa sana en önemli tavsiyem ve benim favorim "sardalya". Levrek, çipura,karagözde kesin 1 numara,şimdi sana bir tiyo plajda bol miktarda mırmır da var ama onu sülünes ve tavuk göğsüyle alacaksın.Tavuk göğsü mırmırda inanılmaz verimli.Birde eğer balıkçılardan sardalya alırsan onların temizlediği balıkların iç malzemeleri yani attıkları kısımlarını bir poşete al (ücretsiz verirler) plaja indiğinde ilk işin bu malzemeyi denize mümkün olduğu kadar ileri fırlat (mazmoz için) sonra takımlarını salla denize ve buz gibi biranı aç

Gece avında (özellikle levrek için) sakın gürültü yapma yanında radya falan varsa sesi kısıkta olsa kapat ayrıca tam suyun kenarında ayakta durmamaya dikkat et levrek çok dikkatli görüntünü hemen farkediyor birde eğer ay ışığı çok fazla ise (dolunay) ve sardalya ile avlanma yapıyorsan yılan balığı çekme ihtimalin çok fazla,eğer bir tane bile yılan balığı çekersen bilki balık verimin çok düşük olacak hatta hiç olmayacak o zaman radyoyu aç sonuna kadar ve istediğin gibi gürültü yap yüksek sesle şarkı bile söyleyebilirsin

Anlatımım biraz karışık oldu ama kusura bakma eğer aklında başka sorular olursa seve seve cevaplandırayım bu sene örene gidişimiz 23 temmuz gibi olacak yani seçim oyumuzu kullanıp öyle gideceğiz dolayısıyla karşılaşma şansımız az sanırım.Ayrıca burada seni bilgilendirmek için bahsettiğim yerlerin haritalarını ve benim bir resmimi tagoya yayınlaması için göndereceğim çünkü buraya o resimleri yerleştirmeyi beceremedim.Size şimdiden rastgelsin

Bu mesaj en son " 29-06-2007 " tarihinde saat 19:03 itibariyle nirvana tarafından düzenlenmiştir....
nirvana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 28-06-2007, 18:23   #12
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-06-2007, 22:58   #13
eşref sürek
Tayfa

tatildede balık olurmu uzan kumsala yat dinlen tatil nedemektir dinlenmektir yok yemle uğraş atıcan oltanı balığı kacırıcan sinir sitres ne o tatil yaptım diyeceksin herşey bir yana iyi tatiller bol balıklar dilerim
Eski 29-06-2007, 07:07   #14
mufi
Guest

Bak sen...bak sen...kimler gelmişş...kimler gelmişş.. benim Süleymanım gelmiş.. benim Nirvanam gelmiş.. hemde mesaj yazmış.. uzun zaman dediğinde hani bayaa oldu yani...millete özlettin kendini..dün kafam bozuktu.senin mesajı görünce bak şimdi keyfim yerine geldi
verdigin detaylar için teşekkürler güzel insan..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-06-2007, 07:09   #15
mufi
Guest

Alıntı:
eşref sürek tafarından gönderildi
tatildede balık olurmu uzan kumsala yat dinlen tatil nedemektir dinlenmektir yok yemle uğraş atıcan oltanı balığı kacırıcan sinir sitres ne o tatil yaptım diyeceksin herşey bir yana iyi tatiller bol balıklar dilerim

Eşrefim dooru dersin be yav..
yatasın kuma ..
şemsiye altına.
bakasın keyfine..
te be yav..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-06-2007, 18:55   #16
nirvana
Çımacı

nirvana kullanıcısının avatarı

Muvaffak bey bu güzel sözler için çok teşekkür ederim fırsat buldukça yazmaya devam edeceğim.
Eşref bey kardeşim yazımı dikkatli okudunuzmu bilmiyorum ben yapmış olduğum gündüz ve gece avlarını anlattım gündüz avında genelde saat 16 gibi gidiyorum saat 18- 19 a kadar istediğin gibi denize gir 19 da ise kamışları dikmeye başla kumlara (ilk fotoğrafta görüldüğü üzere saat 19 suları) bu arada aklıma gelmişken hemen belirteyim denize gittiğim o sıcak havada yemleri nasıl koruyorum? ben yemlerin bozulmaması için genelde süpermarketlerde yazları 5-6 bira alınınca hediye verilen fermuarlı kapları kullanıyorum.denize gitmeden buzlukta tuttuğum buz bataryalarını bahsettiğim çantaya içine yemleri alacak şekilde yerleştiriyorum yaklaşık 9-10 saat yemler soğuk olarak korunuyor.Artık yüzerken ve balık avlanırken kırmalı sandalyede bira içip güneşin batışını seyretmeyi anlatmayayım hepinize iyi yaz tatilleri ve bol bereketli avlar diliyorum.Selamlar

Not:Aziz beyin ve diğer arkadaşların soruları varsa bekliyorum
nirvana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-07-2007, 15:54   #17
Aziz Azizoğlu
Oltacı

Aziz Azizoğlu kullanıcısının avatarı

Varsayılan Teşekkürler dostlar

Sevgili dostlar ;

Balıkçılık ve sefa ile ilgili tavsiyelerde bulunan güzel insanlar,
Yüreğinize sağlık.
Allah sizlerden razı olsun.
Mesaj'a cevap yazan herkeze çok teşekkürler, sağolun.
Ören'de karşılaşmak umudu ile sağlıcakla kalın.

Bursa'dan saygı ve selamlar.
Eski 08-07-2007, 23:25   #18
amatör balıkçı
Miço

amatör balıkçı kullanıcısının avatarı

Wink

Sevgili kardeşim Aziz,ben yıllardır bu bölgede yaşayan ve avlanan birisiyim,Nirvana'nın söylediği herşeye katılıyorum,ancak bizim bu yörede ne kıyı balıkçılığı ne derin su avcılığı pek randıman vermez bu aylarda burda herşey Eylül sonu ve Ekim ayında başlar kısacası ben burada bu aylarda teknemle balık ve gezi turları düzenliyorum gezi turlarına katılanlar verdikleri paranın karşılığın eğlenerek alıyorlar ama balık turlarına çıkmak isteyenler malesef hayal kırıklığına uğruyorlar,inan bana saat ücreti olarak 100YTL ödeyip 3-5 tana ispariyle dönüyorlar,benim içim kan ağlıyor ama yapabileceğim birşey yok burası böyle, eğer geldiğin zaman hangi konuda yardıma ihtiyacın olursa teknem limanda bağlıdır ve teknemin adı "HOCAM"tel.no.0532 470 08 81. tekrar hatırlatıyorum "Nirvana"nın tavsiyelerini uygula.İyi tatiller diliyorum.RASTGELSİN.

Bülent Özarıkan 1955 Burhaniye
MSN&E.Mail: bulent955@hotmail.com
Herkesin gönlündeki,hayalindeki avla birgün
karşılaşması temennisiyle,rastgelsin.
amatör balıkçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-07-2007, 00:44   #19
ADNAN
Organizatör

ADNAN kullanıcısının avatarı

wayyyyy süleyman abim dee gelmişşş hoş gelmişşşşşşş
Eski 20-02-2010, 21:59   #20
zeytolu
Oltacı

iskeleden yem temin edebilirsin akşam üzeri hava kararırken balık başlar dip kurşunlu olta iş yapar balığıda bağlar burnu mevkiinde yakalayabilirsin rasgele kardeş
zeytolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları