Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 27-03-2011, 16:29   #31
ishak BALLICA
Kaptan

ishak BALLICA kullanıcısının avatarı

Alıntı:
sığacıklı tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
nasıl yakalandığını yazmadığımdan dolayı yanlış anlaşılmalar oldu heralde. bu balıkların tamamı oltayla yakalanmıştır ağ ya da paragatla alakası yoktur. dikkatli bakılırsa belki ağızdaki olta izleri bile görülebilir.
bugün gırgırların trollerin yakaladığı tonlarca balığa rağmen bir oltacının 7 tane balık tutabiliyor olması sevindirici değil misaygılar
Sevgili dostum, açıklaman için teşekkürler...Hakikaten de sizlere denk gelen balıklar ben dahil her arkadaşımın imrenerek bakacağı ebatta balıklar...Bu balıklara denk gelmek ve tutmak için mutlaka belirli bir bilgi birikimi ve deneyim gerektiği aşikar...Bu hususta sizleri takdir ve tebrik ederim..

Benim burada dikkat çekmek istediğim husus şu...:

Bak ne güzel sen de açık açık gırgır ve trollerin denk gelmiş iken, tonlarca balığı yakaladığından yakınıyorsun..Bunların amacı ve gayesi et avcılığıdır..Ama bizler öylemiyiz..Bizler oltanın ucundan gelecek olan bir tıkırtı ile gönülleri yerinden hoplayan kişiler değilmiyiz..

Peki hal böyle iken, bir oltacının 7 tane balık tutabiliyor olması sevindirici diye yazdığında zihniyet olarak gırgırcılardan ve trollerden ne farkımız kalır...

Onlarda bekliyor, bekliyor, denk getirince adeta dibini buluncaya kadar av yapmıyorlar mı?

Lütfen yazdıklarımı kıskanma veya işgüzarlık diye değerlendirme lütfen...Adına trança dediğimiz bu asil balık nesli giderek tükenme tehlikesi yaşıyan türler arasında yer alıyor...

Hele bu boyda anaç olanların doğaya bırakacakları yumurtanın ne kadar çok olduğunu sanırım tahmin edebilrsin...

Bana şahsen böyle bir balık denk gelse, 1 yada bilemedin iki tanesini alıkoyar dım..Eğer canım av yapmak istiyor ise, diğer gelenleri zarar vermeden suya iade yolu seçerdim...Veya, Allah'a bana yaşattığı bu güzellikler için şükreder ve bereket versin deyip ava son verirdim..

Zaten bizlerin faliyetlerini düzenleyen adına ''Amatör balıkçılık sirküleri '' denilen yönetmelik ve kanunlar da bunu gerektirmiyor mu?

Her daim gönlündeki avların denk gelmesi dileği ile rastgele...

1963-izmir

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

ishak BALLICA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 27-03-2011, 19:14   #32
İlyas Reis
Oltacı

Varsayılan Helal olsun Sığacıklı Kardeşim

Candan tebrik ediyorum.Helal olsun sizlere.Trançaların büyüklükleri oldukça iyi.Biz de zaman zaman büyük trofeler için yem taktikleri yapıyoruz. Küçük balıklar yemi bozduğundan dolayı bazen büyük balık yakalamadan çok geri döndüğümüz de oluyor.Sebeplere yapışmak lazım,nasip için. İyi bir zamanlama yapmışsınız.Babanıza da tebrik ve selamlarımı sunuyorum.
İlyas Reis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-2011, 21:02   #33
vizor
Oltacı

vizor kullanıcısının avatarı

rahmetli babam yıllarca bunların pesinden kosup durdu nesli tukendi maalesef yeniden gormek duygulandırdı dogrusu derya kuzusu derler ya hani gercektende kafası aynı bir kuzu......

vizor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2011, 16:52   #34
ejder_balikci
Kaptan

ejder_balikci kullanıcısının avatarı

Deniz abii naaptın sen yine yaa hey maşallah vurmuşsun yine voleyi biliyorsun değilmi seninle yada senin oğlun tolgayla gideceğiz beraber birgün onun sözü var bana. avlarınız her daim bereketli olsun inşallah. paylaşım için teşekkürler.
ejder_balikci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2011, 18:05   #35
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Sargoz35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sığacıklı kardeşim mevzu kıskanma değil de merak ... Bu forumlar amatörbalıkçıların paylaşımlarını yaptığı forumlardır,sende iyi bilirsin ki sirküler dahilinde avlar gerçekleştirmek bizlerin en birinci ilkesidir.
Bu avda yakalanan balıklar gerçek anlamda çok yakışıklı ve güzel olmasına rağmen,beraberinde ticari yönü de ağır basan bir türdür bildiğim kadarıyla.
Sorum,bu avda kaç kişi avlandı ve tutulan balıklar ne amaçla tutuldu...Şimdi bu soru da nerden çıktı diyeceksin fakat,madem amatör balıkçısın - amatör balıkçıyız bunları konunun seyri açısından bilmemiz şart...
Niyetim asla konuyu başka yerlere çekmek değil,ama bu sorumdan hoşnut olmayanlar olacaktır...Yanıtını en yakın zamanda bekliyorum Selamlar.
Sayın abim, mevzu kıskanma değil de merak demişsin bu konularda biz genellikle eğer merağımız varsa öncelikle tutan kişiyi tebrik ederiz ama biz sende bunu görememişiz bunun sebebide amacım bu değil dediğin amaçtadır aslında.
Neyse şunu söylemek gerekirse eğer trança aslında nesli tükenen bir balık değildir sadece kurnaz bir balık olduğundan sadece belli dönemlerde belli derinliklerde yakalanır, bunu da genellikle paragatçılar, ağcılar ve gırgırlar tutar. Oysa burada görmüş olduğumuz profesyonel ruhsatlı yapılmış olta balıkçılığından karelerdir yani bu paylaşımı yapan Tolga Abimizin tamamen ustalıktan kaynaklı olarak tuttuğu balıklardır bunlar. Bende bu fotoğrafları bizlerle paylaşmasını istediğimden o da kendisini amatör balıkçı kimliğine koyarak fotoğrafları koyma gereği duydu. Demek istediğim bu şekilde merak olmaz, merak olursa yapılması gereken farklıdır ve eminim tolga abi gerçekten merak ettiğinizi bilse sizi yanına çağırıp bu balıkları tutmaya bile beraber gidebilir
Saygılarımla.

Alıntı:
oltamisina tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sevgili dostum, açıklaman için teşekkürler...Hakikaten de sizlere denk gelen balıklar ben dahil her arkadaşımın imrenerek bakacağı ebatta balıklar...Bu balıklara denk gelmek ve tutmak için mutlaka belirli bir bilgi birikimi ve deneyim gerektiği aşikar...Bu hususta sizleri takdir ve tebrik ederim..

Benim burada dikkat çekmek istediğim husus şu...:

Bak ne güzel sen de açık açık gırgır ve trollerin denk gelmiş iken, tonlarca balığı yakaladığından yakınıyorsun..Bunların amacı ve gayesi et avcılığıdır..Ama bizler öylemiyiz..Bizler oltanın ucundan gelecek olan bir tıkırtı ile gönülleri yerinden hoplayan kişiler değilmiyiz..

Peki hal böyle iken, bir oltacının 7 tane balık tutabiliyor olması sevindirici diye yazdığında zihniyet olarak gırgırcılardan ve trollerden ne farkımız kalır...

Onlarda bekliyor, bekliyor, denk getirince adeta dibini buluncaya kadar av yapmıyorlar mı?

Lütfen yazdıklarımı kıskanma veya işgüzarlık diye değerlendirme lütfen...Adına trança dediğimiz bu asil balık nesli giderek tükenme tehlikesi yaşıyan türler arasında yer alıyor...

Hele bu boyda anaç olanların doğaya bırakacakları yumurtanın ne kadar çok olduğunu sanırım tahmin edebilrsin...

Bana şahsen böyle bir balık denk gelse, 1 yada bilemedin iki tanesini alıkoyar dım..Eğer canım av yapmak istiyor ise, diğer gelenleri zarar vermeden suya iade yolu seçerdim...Veya, Allah'a bana yaşattığı bu güzellikler için şükreder ve bereket versin deyip ava son verirdim..

Zaten bizlerin faliyetlerini düzenleyen adına ''Amatör balıkçılık sirküleri '' denilen yönetmelik ve kanunlar da bunu gerektirmiyor mu?

Her daim gönlündeki avların denk gelmesi dileği ile rastgele...
Yukarıdaki mesajda söylediklerim bu yazılan mesajada cevap olmuştur sanırım İshak abicim önemli olan ortamı germek değil, hala bu balıkları oltayla tutabiliyorsak eğer tebrik etmektir.
Tolga abimi takdir ediyorum gerek yunan karasularında gerekse kıyıdan 15 mil uzakta bu balıkların yerini bulup usta bir şekilde yakaladığı için
Saygılarımla.
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2011, 19:39   #36
ishak BALLICA
Kaptan

ishak BALLICA kullanıcısının avatarı

Anıl'ım, iki gözüm sen öyle diyorsan öyle olsun...Kendine iyi bak, Allaha emenet ol...

1963-izmir

ishak BALLICA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2011, 19:59   #37
Sargoz35
Tayfa

Sargoz35 kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Anıl ÜNALAN tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sayın abim, mevzu kıskanma değil de merak demişsin bu konularda biz genellikle eğer merağımız varsa öncelikle tutan kişiyi tebrik ederiz ama biz sende bunu görememişiz bunun sebebide amacım bu değil dediğin amaçtadır aslında.
Neyse şunu söylemek gerekirse eğer trança aslında nesli tükenen bir balık değildir sadece kurnaz bir balık olduğundan sadece belli dönemlerde belli derinliklerde yakalanır, bunu da genellikle paragatçılar, ağcılar ve gırgırlar tutar. Oysa burada görmüş olduğumuz profesyonel ruhsatlı yapılmış olta balıkçılığından karelerdir yani bu paylaşımı yapan Tolga Abimizin tamamen ustalıktan kaynaklı olarak tuttuğu balıklardır bunlar. Bende bu fotoğrafları bizlerle paylaşmasını istediğimden o da kendisini amatör balıkçı kimliğine koyarak fotoğrafları koyma gereği duydu. Demek istediğim bu şekilde merak olmaz, merak olursa yapılması gereken farklıdır ve eminim tolga abi gerçekten merak ettiğinizi bilse sizi yanına çağırıp bu balıkları tutmaya bile beraber gidebilir
Saygılarımla.

Anıl sevgili kardeşim;
Gerçekten,meseleyi uzatmak veya kıskanmak değil,fakat bu balıkların nasıl ve ne şekilde yakalandığını hepimiz zaten biliyoruz.Bence burada konu açılırken eğer bu dediklerin en baştan yazılsaydı o zaman herkesin cevapları farklı olacaktı.
''Ben Tolga profesyonel balık avı ile ilgileniyorum,fakat Anıl kardeşim vasıtası ile siteye üye oldum,kendisinin ricası üzerine yakalamış olduğumuz trançaları siz amatörbalıkçı arkadaşlarımın beğenisine sunuyorum'' gibilerinden bir konu açılsa hepimiz daha farklı yaklaşımda olacaktık,işte o zaman tebriğin en büyüğü benden gelirdi...Ama emeğe saygı için yine de tebrikler ...

** Herşeyi Bilmene Gerek Yok , Haddini Bil Yeter **

Bu mesaj en son " 28-03-2011 " tarihinde saat 20:02 itibariyle Sargoz35 tarafından düzenlenmiştir....
Sargoz35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2011, 20:03   #38
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Sargoz35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Anıl sevgili kardeşim;
Gerçekten,meseleyi uzatmak veya kıskanmak değil,fakat bu balıkların nasıl ve ne şekilde yakalandığını hepimiz zaten biliyoruz.Bence burada konu açılırken eğer bu dediklerin en baştan yazılsaydı o zaman herkesin cevapları farklı olacaktı.
''Ben Tolga profesyonel balık avı ile ilgileniyorum,fakat Anıl kardeşim vasıtası ile siteye üye oldum,kendisinin ricası üzerine yakalamış olduğumuz trançaları siz amatörbalıkçı arkadaşlarımın beğenisine sunuyorum'' gibilerinden bir konu açılsa hepimiz daha farklı yaklaşımda olacaktık,işte o zaman tebriğin en büyüğü benden gelirdi...Ama emeğe saygı için yine de tebrikler ...
Kendisi biraz bilgisayar konusunda acemi onu da mesajında belirtti sonradan bilgisayar konusunda bizler kadar iyi olsaydı zate bilgisayardan kalkıp bu balıkları tutacak vakti olmazdı karışıklık için kusura bakmayın yeter ki sorular doğru gelsin cevaplar doğru şekilde gelecektir
Saygılar
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2011, 20:07   #39
Sargoz35
Tayfa

Sargoz35 kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Anıl ÜNALAN tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kendisi biraz bilgisayar konusunda acemi onu da mesajında belirtti sonradan bilgisayar konusunda bizler kadar iyi olsaydı zate bilgisayardan kalkıp bu balıkları tutacak vakti olmazdı karışıklık için kusura bakmayın yeter ki sorular doğru gelsin cevaplar doğru şekilde gelecektir
Saygılar

Sevgili kardeşim,madem bu sevdaya gönül vermişiz,layiki ile yapabilmek ve paylaşabilmek bence en güzeli.Tabi ki dürüst olmak kaydıyla...Yaklaşımından dolayı teşekkürler

** Herşeyi Bilmene Gerek Yok , Haddini Bil Yeter **
Sargoz35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2011, 21:52   #40
vizor
Oltacı

vizor kullanıcısının avatarı

arkadaslar kim nederse desin bu balıkları kim yakalarsa yakalasın eminim buna bende dahil olmak uzere denize salmazdı haaa ama ne var keske salabilsek gercektende nesli tukenmekde değil tukenmiş olan bir balık bu

vizor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları