Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 14-10-2006, 12:46   #1
yilmaz
Tayfa

yilmaz kullanıcısının avatarı

Varsayılan Hangi Tekneler Amatör Balıkçılığa Uygun

Değerli forum dostlarım bu konuda gerçekten kafam çok karışık. mesela benim gibi ayda 2 kere ava gidebilen ve bulunduğu yerde deniz olmayan arkadaşlar için fiber teknelerin daha iyi olduğunu söylüyorlar.Öbüryandan da ahşabın daha oturaklı bir tekne olduğu yıllık bakımla uzun süre idare edebileceği söyleniyor.benim sorunum şu, tekne almayı düşünüyorum ama bir türlü karar veremiyorum sizce nasıl bir tekne benim için uygun olur. en fazla 2 kişi denize çıkıyoruz.ne kadarlık bir tekne bize uygun olur. ÖNERİLERİNİZİ MUTLAKA BEKLİYORUM
Saygılarımla

Adana-Hatay-Düziçi
yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 14-10-2006, 21:04   #2
Çağatay
Miço

Çağatay kullanıcısının avatarı

Sayın yilmaz,
İmzanızdan denize uzak olduğunuz sonucunu çıkarıyorum.

Birincisi fiber tekneler, ahşap teknelerden daha az bakım gerektirir. Ayrıca ömür konusuna gelince, doğru bakımla ahşapdan daha uzun ömürlü olurlar. Ahşap teknelerin yapıları gereği emsal fiber teknelerden daha ağır ve oturaklı oldukları bir gerçektir. (Özel olarak üretilen ilave ağırlık salma vs. kullanılan motor yat ve yelkenlileri bunun dışında bırakıyorum). Denizdeki bu avantajları karada ağırlık bakımından dezavantaja dönüşür. Bu nedenle ahşap bir tekneyi arabamın arkasına yedekleyeyim, gittiğim her yerden denize indireyim sonra da çekeyim deme şansınız pek yok. Ahşap bir tekne alacaksınız, onu sabit bir liman veya barınakta muhafaza edeceksiniz. Bunun için belli bir kira veya aidat ödeyeceksiniz. Kaldı ki o tekneyi sadece ayda iki kez kullanacaksanız, en kaliteli bakım malzemesini (zehirli boya vs..) kullansanız bile yıllık bakım zamanından çok daha önce yosun tuttuğuna, altının dragana bağladığına, hatta pervanesinin kekamoz yaptığına tanık olacaksınız bu da canınızı bir hayli sıkacak. Ayrıca ahşap teknenin bakımı fibere göre daha pahalıdır. Bir de tekneyi bıraktığınız barınak da yeterli dayanışma yoksa aklınız hep orada kalacak, acaba fırtına çıktı da ipi mi gevşedi, filanca parçası mı çalındı, sağanak yağdı çok sintine mi birikti gibi. Kolaylıkla gidip kontrol etme şansınız uzak olmanız nedeni ile zor ve masraflı.

Fiber teknelere gelince; araba römorkunuzun arkasında taşıyabileceğiniz, en fazla 4-5 m.lik bir tekne ve dıştan takma bir motor alırsanız, yukarıdaki dertleri çekmezsiniz, teknenizin limanı evinizin bahçesi olur. Tekne az kullanılacağı ve sürekli denizde kalmayacağı için her seferden sonra yıkamak ve yılda ya da duruma göre 2 yılda bir boyamak bakımı için yeterli olur. Ancak böyle bir teknenin emsal ahşaba göre denizde daha oynak olacağını da düşünmelisiniz. Ama sürekli hava durumunu gözler, sert havalarda denize çıkmazsanız, bir de temkinli olup havanın bozması durumunda balık aşkına yenilmeyip karaya dönmeyi becerirseniz bu durum çok da dezavantaj olmaz diye düşünüyorum.

Benim tercihimi sorarsanız alacak olsam tabi ki ahşap tekne, ama ben İzmir'de oturuyorum ve en olumsuz durumda arabamla, seçeceğim limana göre aldığım tekneye yarım saatle bir saat arasında ulaşabilirim.

Tüm bunları göz önüne alarak tercihde bulunun derim.
Eski 16-10-2006, 07:40   #3
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Sevgili Çağatay konunun püf noktalarını gayet güzel anlatmış.Bunlara ilave etmek istediğim bir ayrıtı olarakta,tekneyi kimim imal ettiğidir.Tekne imalattında kullanılacak olan malzemeden tutun da işçiliğine kadar firmalar arasında birçok farklılıklar vardır.Ayrıca firmaların kullandıkları kalıplarda önemli bir unsurdur.A firmasının 4.30 m.luğu iyi iken B firmasın 5.20 m.liği iyidir gibi bir durum söz konusudur.Bu yüzden beğenip almayı düşündüğünüz teknenin sudaki denge,yüzüşünü vs. konuları mevcut tekne kullanıcılara sormakta büyük fayda vardır derim,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-10-2006, 08:16   #4
aganta borina borinata
Guest

yılmaz kardeş bence dostların da dediği gibi fiber bi tekne al...denizde sallanmanın dışında avantajları çok... ama erol abinin de dediği gibi malzemesine bi bak...bi de mümkünse suda dene... en fazla iki kişi çıkıyoruz diyorsun ava...o halde aklından küçük bişeyler geçiriyorsun...çok küçük olmasın hem tekne alınca misafirlerin artacaktır hemde deniz için kullanışlı olmayacaktır...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-10-2006, 14:01   #5
altuğ
Oltacı

altuğ kullanıcısının avatarı

Varsayılan hangi tekne

Sayın Erol bey,
önümüzdeki sezon için bende bir tekne almayı düşünüyorum ve bu konuda hemen hemen tüm yerli üreticilere internet ortamında ulaşarak kapsamlı bir araştırma yaptım.
Sizinde belirttiğiniz gibi tekne yi şeklen beğenmek kanımca yeterli değil kullananlardan da görüş almak ,uygun motor ,ek donanımlar ,avantajları -dezavantajları konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor.
Bu bağlamda almayı düşündüğüm Mursan Trophy 5.20 modeli konusunda sizin veya diğer arkadaşların bilgisi varsa ,paylaşırsanız sevinirim.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg DSCN2378.JPG (170,6 KB, 99 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg 520 çizim 1.jpg (31,5 KB, 85 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg DSCN2392.JPG (164,1 KB, 84 Görüntülenme)
Eski 16-10-2006, 20:18   #6
kturkol
Kaptan

kturkol kullanıcısının avatarı

Varsayılan gezinti teknesine benziyor.

Altuğ bey teknenin içi biraz dar gibi. mursan sitesine baktığınızda gezinti teknesi gibi görünüyor. balık için daha farklı tekneler tasarlamışlar.
Eski 30-09-2010, 19:36   #7
mecnun08
Oltacı

merhabalar .ben foruma yeni katılıyorum.ben de fiberglas tekne almayı düşünüyorum.3.50 4.50 arası .amacım içten takma olabilecek bir tekne fakat her modelde galiba bu mümkün değil.birde fiber tekne ile dıştan takma motorla palamut sırtısı çekilebilirmi.yardımcı olursanız sevinirim.
mecnun08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları