Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > Balık Yemekleri

Balık Yemekleri Yakaladığımız balıkları pişirelim...

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 04-07-2007, 19:22   #1
lambukas
Miço

lambukas kullanıcısının avatarı

Varsayılan Leziz Buğulamam...

Orta boy levrek,sarpa,mırmır,lahos,orfoz,akya,kefal...vs.ki şi sayısına göre artık boyu size kalmış.
2 adet havuç
1 adet limon
1 adet orta boy patetes
1 adet orta boy soğan
1 adet orta boy domates
Bir veya iki yaprak defne yaprağı
biraz ( yarım cezve kadar)çekilmemiş karabiber
2-3 diş sarımsak
istege bağlı biraz kekik
biraz tereyağı
200 ml krema (tercihim pınar)
en az 2 adet ekmek yemek için..
rende havuçları ve halka halka doğradığımız limonu bir tencereye koyuyoruz sonra patetesi,domatesi,soğanı,sarımsağı dörde bölüyoruz onlarıda tencereye koyuyoruz karabiber defne yapraklarını ve tereyağınıda koyduktan sonra biraz su ilave edip kaynayana kadar haşlıyoruz ama kısık ataşte....Hepsinin tadı bi harmanlansın diye kaynadıktan sonra suyunu süzüyoruz ve hazırladığımız balıklarımızı derinca bir fırın tepsisine koyuyoruz ve tepsinin içine süzdüğümüz malzemeleri koyuyoruz aldığı kadar...sonra süzdüğümüz suyu su baradağının yarısı kremayla karıştırıyoruz(sevenler birazdaha fazla olabilir) karıştırdığımız kremayı balıklarımızın üzerine kaplıyacak kadar döküyoruz sonra fırında balıklarımız pişene kadar bekliyoruz (kaşar rendesi seven arkadaşlarım üzerine bu aşamada kaşarı koyup fırında kaşarlar eriyene kadar bekleyebilir ama ben tavsiye etmiyorum çünkü yağ yapar..
Balıkların hazırlanışı ise temizlediğimiz balıkları yıkadıktan sonra kuruayıp tuzluyorum ve 15 dakika kadar bekletiyorum sonra direk fırına ....

AFİYET OLSUN..
umarım beğenirsiniz ben bayılıyorum desem yeridir...her balığa uyarlanabilir sardalya,hamsi ve istavritte denemedim....
DENİZLİ
lambukas@gmail.com

Bu mesaj en son " 16-07-2007 " tarihinde saat 15:15 itibariyle lambukas tarafından düzenlenmiştir....
lambukas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları