Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Tabiatı ve Canlıları Koruma

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 05-03-2007, 18:24   #1
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan İnsaf...

Bugün yanılmıyorsam ya Cnn Turk yada Atv kanalında bununla ilgili bir protesto haberi izledim.Tek kelime vahşet................
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 05-03-2007, 19:47   #2
Eczaci-1
Oltacı

Eczaci-1 kullanıcısının avatarı

Angry

ama benim bildiğim yunuslar insan dostu. Ayrıca bir gazetede yunusun bir çocuğu köpek balığından kurtardığını okumuştum yani böyle bir dosta böyle bir vahşet kınıyorum çok yazık
Eski 05-03-2007, 22:22   #3
gerence
Kaptan

gerence kullanıcısının avatarı

"Dolphin massacre in Japan" ( Japonya'da yunus katliamı )....! Videonun konu başlığı aynen böyle arkadaşlar... Bu sadece benim veya bizim değil, videoyu çeken habercinin de , metini hazırlayanın da düşünceleri... Korkunç ve mide bulandırıcı , insanlığımdan utandırıcı bir durum...
Benzer uygulamalar Karadeniz de de uygulanmakta, ağlarına zarar vermesin diye yunuslar dumdumla vurulmaktadır...
Denizde yaşayan en zeki memelilere yapılan katliamı , hele bu şekilde vahşice ,ahlaksızca,işkenceyle öldürülmesini kınıyorum..! Hiç bir şekilde affedilir ya da su götürür bir yanı yok..!
İnsanlar ; beslenmek için hayvan yetiştirip medeni bir şekilde mezbahalarda kesiyorlar . Hiç bir zaman dar bir alana sıkıştırılıp korunmasız bir şekilde önce işkence yapılarak, zıpkınlanıp kan revan içinde yaralanıp, sonra katledilmiyor kesilen büyük ve küçükbaş hayvanlar ya da tavuklar ve de diğer kanatlılar...
Dostlar ; avcılık bir spordur...Sadece ;canice plan yapıp; yalnız sorumsuzca, amansızca ,maddiyat için öldürmek değildir..!
Bizler amatör balık avcısıyız , avlarız ama aynı zamanda doğaya da saygımız vardır, olmalıdır da...!
Dünya da herşeyin bir sınırı olmalı...!
Bu zeki memeli yaratıklara yapılanları gördüm; üzüntüm sonsuzdur
Her ne amaçla yapıyorlar olsa da ; KINIYORUM...!
Bundan böyle ; hiç bir Japon malını kullanmıyorum, boykot ediyorum...!
Eski 06-03-2007, 09:37   #4
aganta borina borinata
Guest

bi nehrin hangi yakasında olursanız olun karşı yakadasınızdır...

avının bu şekilde yapıldığını görmek insanı hakikaten inanılmaz ölçüde kızdırıyor... japonlar sadece yunus değil balina ve köpek balığı da avlıyorlar... hatta muvaffak abinin de dediği gibi kuzey insanları fokları avlayıp yiyorlar... tabi bize bu güne kadar bu balıklar arkadaşımız gibi anlatıldı... yunus balıklarının insanlara yardım ettiklerine şahit olunmuş... hele belgesellerde o foklara bi bakın hele de yavruları insanın gözünün içine nasılda bakarlar... geçenlerde forum da bi başlık altında norveçlilerin balina avının görüntüleri vardı en az bunun kadar insanın içini burkan bi manzaraydı...

arkadaşlar bizlere her ne kadar anlaşılmaz görünsede uzak doğu ülkeleri bu balıkları yiyorlar... ve yıllardır yiyoarlar...hatta yaptıkları araştırmalarda yunus etinin çok zararlı olduğunu bile bile yiyorlar...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

bi ara biyerlerde yunus balığı avının japonyada "2000" adetle sınırlandırıldığını ama avlanan balıkların sayısının 20.000 - 25.000 ulaştığını hatta aştığı düşünüldüğünü okumuştum... hatta bundan 3-5 sene kadar önce bi belgeselde avının nasıl yapıldığını izlemiştim... eğer o görüntüleri izlemiş olan arkadaşlar varsa eminim bu videonun yasadışı bi avdan alınmış olabileceğini tahmin edebilirler... peki bu yasadışı avlardan japonyanın haberi yokmudur bence vardır...hatta müdahale etmek istemediği tek av budur bence... ne yazıkki yurdumuzda da yasa dışı avlar yapılmakta... ama bu kadar kanlı görüntüler olmadığı için çok tepki almaz...hatta geçenlerde zıpkınla yaralanmış bi akdeniz foku görüldüğü haberini izlemiştim bi kanalda... bir ay kadar sonra yavru bi akdeniz foku bulundu...anası terk etmiş yada öldürülmüş... 70 li yıllarda ülkemizde de yunus avı yapılıyormuş...

japonya balıkçılık konusunda üretim ve tüketimde sanırım dünyada başı çekiyor... hatta yukarıda verdiğim belgedeki tarihe bakarsak belkide dünyada balıkçılık konusunda yasalar çıkarmış ilk ülke olabilir... yunus avı belgeselinde izlediğim görüntüler inanın bana bizim kanaralarda yapılan uygulamalardan daha ciddiye alınmıştı... bu video yasadışı bi avdan başka bişey değildir gibi geliyor bana....

tabi bunun yanında japonyada bölge koşullarının uygunluğuyla birlikte balık avında sınır tanınmıyor... hatta nesli tükenmekte olan canlıların bile gözardı edildiği ülkelerden...

ama şundan eminin profesyonel ve amatör balıkçılığı katil diye nitelendirdiğimiz japonyanın yüzde beşi kadar ciddiye alabilsek dadından yenmez bi diyar oluruz vallahi...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-2007, 11:06   #5
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

amaç ne olursa olsun bir canlıya bu şekilde işkence edilemez!tamam, besin olarak tüketilecekse, hayvana eziyet etmeden öldürsünler.ne o öyle arabanın arkasında süreklemeler,canlı canlı kesmeler falan..çok sinirlendim.ayrıca eskiden yanlış hatırlamıyorsam, yaşar kemal in bir kitabında marmara denizinde avlanan yunuslarla ilgili bir hikaye okuyup çok etkilenmiştim.yazık günah güzelim canlılara...

..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-2007, 11:17   #6
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Canlıların çeşitli ülkelerde ya da bölgelerde besin amaçlı avlanması fikrini yadırgamıyorum. Sonuçta gıda mühendisliği eğitimim sırasında gerçekten çok garip ve kesinlikle bize iğrenç gelecek örneklerle karşılaştığım oldu zaman zaman.

Benim bu görüntülerle ilgili tepkili olduğum konunun ağırlıklı kısmı işin yapılış şekli. Doğan'ın da belirttiği gibi bu görüntüler yasadışı bir avdan olabilir. Ama sonuç itibariyle insanlık dışı bir yöntem olduğu açık.

Ama bu işi yapanları da tüm bir Japon toplumuna mal ederek Japonları kınıyorum vs demek bana çok mantıklı gelmiyor. Her toplumda ve ortamda birbirinden farklı yapıda bir yığın insan bulunur. Ayrıca kimse kusura bakmasın ama bugüne kadar pek çok örneğini gördüğümüz üzere "bilmem hangi ülkenin ürünlerini protesto ediyoruz" şeklindeki söylemlerin tamamı boş çıktı. Bunun en büyük nedeni de gerek ithalat açısından, gerekse istihdam açısından, gerekse diğer ekonomik dengeler açısından büyük ölçüde dış ülkelere bağımlı durumda olmamızdır. Önce Japonlardan almakta olduğumuz ürünlerin ikamesini bulalım, Japon şirketlerinde ve bağlantılı şirketlerde çalışan insanlarımıza olası bir aksi durumda istihdam yaratacak olanakları sağlayalım, ondan sonra adam gibi bir protesto yapabiliriz. Yoksa herşey sadece lafta kalacaktır.

Neyse yine çenem düştü, kısaca bu olayı yapan kişileri (milliyeti ne olursa olsun) kınıyorum...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-2007, 15:59   #7
Güven ÖZYELDAN
Guest

bu katliamı yapanları kınıyorum umarım bu yaptıklarının aynısı kendi başlarına gelir....acı çekerek ölürler ....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-2007, 16:55   #8
varior
Kaptan

varior kullanıcısının avatarı

eminim Japonyada 'da bu görüntüleri protesto eden birçok insan vardır.. açıkcası, başlıkta belirtildiği gibi olayın "katliam" şeklinde uygulanması gerçekten üzücü..
varior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-03-2007, 09:50   #9
erdem
Oltacı

erdem kullanıcısının avatarı

Varsayılan abilerim

kardesler ustalarım saygıdeyer abilerim kusurumu bağışlayın şimdiden abi bu cinayettende öte ya izleyince şok oldu bunlar adi şerefsizler insan deyil bunlar bu hayvanların ne zararı varki yok edelim abi nederseniz deyin ama orda ben olsaydım o bıçağı onların boğazına dayamamak için bir saniye bile düşünmezdimmmm canım yandı insanlık deyilbuuuu benim canım yandı izlerken bu nasıl oluyoda gözünü kırpmadan anlamıomya bu olay kamo olyında nasıl yankı uyandırdı merak ediyorum bişiler yapılması lazım bunlar için cibiliyetsizler
Eski 10-03-2007, 10:52   #10
giritli
Kaptan

giritli kullanıcısının avatarı

Bu nedir abicim böyle yaaaa....yemin ederim midem bulandı....Aynı hisleri kuzey ülkelerinde fokların kafalarına vurularak öldürülmesini seyrederken hissetmiştim....

Evet arkadaşlar ben de insan ırklarının,dinlerinin,yaşam koşullarının veya kültürel birikimlerinin gerektirdiği beslenme alışkanlıklarına karşı değilim...Herkes istediğini istediği şekilde yemekte özgürdür....Ancak yenen canlının soyunun tükenme tehlikesi varsa ben buna karşıyım....Bunu yunuslar için ya da foklar için söylemiyorum tabiykide,sanırım şuanda onların soyunun tükenmesi riski yoktur ama elbet birgün o da olucak...Ayrıca benim ve birçok arkadaşın lanetle kınadığı durum yenen canlının ne olduğu veya nasıl yendiği değil ; ne şekilde öldürüldüğüdür...Avcılık demiyorum çünkü kara ya da deniz avcılığı demek sportif amaçlarla yapılan belli kriterleri olan bir spor dalıdır...Beyler lütfen herkes elini vicdanına koysun bu resmen katliamdır KATLİAM....

Ben bizim ülkemizdeki Kurban Bayramlarındaki görüntüleri de kınıyorum açıkcası...Tamam Kurbanlık hayvanlar kesilirken dini teamüllere uygun birşekilde kesiliyor olabilir belki ama bunların toplu görüntüleri bir Türk ve bir Müslüman olarak benim gözüme güzel görünmedikten sonra diğer dünya insanlarının gözlerine güzel görünmesini bekleyemezsiniz...Kesim sırasında kan gölüne dönen ortam veya kesim sırasında ve sonrasında sakatatların içinde oynayan ya da bir parça yiyecek bulmak umuduyla dolaşan çocuklar...Şahsen ben özellikle ve özellikle Kurban Bayramlarında kesinlikle et yemiyorum...Diğer avrupa ülkelerindeki küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar farklımı kesiliyorlar sizce....Bence HAYIR...Ama onların kesimhanelerinde bizdekiler gibi insanın midesini bulandırıcı görüntüler ortaya çıkmıyor...Gayet steril bir ortamda işlem yapıyorlar...Ortalık kan gölüne dönmüyor...Dolayısıyla basına da katliam gibi yansımıyor...Hayvanı öldüğünde elbette kanı akıcak elbette can çekişecek ama bunu yapma şeklinin pekçok metodu olduğunu düşünüyorum...

Nasılki avrupa basını kendilerine hoş gelmeyen birşeyi tüm Türk Milletine malettiğinde hoşumuza gitmiyorsa ; bu ve benzeri görüntüleride tüm Japon Irkına maletmemeliyiz...Son olarak "iğneyi başkalarına batırmadan önce çuvaldızı kendi etimizde bir deneyelim" diyorum....

Saygılarımla...

giritli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları